Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pre všetky voľby by mal platiť jediný zákon

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 16.07.2013

Zmeny majú pomôcť lepšej prehľadnosti a priniesť aj úsporu peňazí.
Pre všetky voľby by mal platiť jediný zákon
Zdroj obrázku: Internet
 

Všetky druhy volieb na Slovensku by sa v budúcnosti mali riadiť jediným zákonom, ktorého znenie pripravil rezort vnútra. Nahradil by šesť doterajších zákonov, v ktorých sú viaceré odlišnosti.

Spoločné pravidlá majú platiť pre voľby do parlamentu, Európskeho parlamentu, prezidenta SR, pre ľudové hlasovanie o odvolaní prezidenta, voľby do orgánov územnej samosprávy a referendum. Autori si od návrhu sľubujú aj úspory peňazí - v roku 2014 by to malo byť 219 tisíc eur a v roku 2016 až 1,1 milióna eur. Posledná úspora by mala vzniknúť pri organizovaní parlamentných volieb. Návrh totiž počíta so znížením počtu členov okrskových komisií, ktorým za deň volieb prináleží odmena 38 až 43 eur. Podľa terajšej právnej úpravy členstvo v okrskovej volebnej komisii vzniká delegovaním člena kandidujúcim politickým subjektom, čiže počet členov zákon neurčuje. Novou úpravou spôsobu kreovania okrskovej volebnej komisie bude môcť delegovať člena komisie len strana, zastúpená v NR SR. Teraz by teda mala okrsková komisia maximálne osem členov. Pri počte 69 283 členov okrskových volebných komisií pri voľbách do Národnej rady SR, ktoré boli v roku 2012, by to predstavovalo zníženie o 21 635 členov.

Pre všetky spomínané voľby majú byť viaceré veci rovnaké, predovšetkým úprava hlasovacích lístkov či lehoty na vyhlásenie volieb, ktorá bude najneskôr 110 dní pred dňom ich konania. Zoznamy kandidátov už budú doručovať do domácnosti (nie každému voličovi, ktorý je členom domácnosti), aby sa šetrilo peniazmi a nezaplňovali poštové schránky. Oproti doterajšej právnej úprave sa v stálom zozname voličov budú viesť aj údaje o cudzincoch, majúcich trvalý pobyt na území obce, keďže v niektorých voľbách majú volebné právo.

Zákon zavedie postihy od 20 do 100 eur za neuposlúchnutie výzvy na zachovanie poriadku vo volebnej miestnosti ako aj za uvádzanie nepravdivých údajov v čestnom vyhlásení ku kandidačnej listine a neodloženie nepoužitých hlasovacích lístkov do určenej schránky. V prípade volieb do Európskeho parlamentu budú postihy za to, ak človek požiada o zápis do zoznamu voličov v inom členskom štáte Európskej únie a zároveň požiada o zápis do zoznamu voličov v Slovenskej republike. Obci budú hroziť pokuty do tisíc eur, ak uvedie v zozname voličov osobu, ktorá nie je oprávnená voliť, vydá hlasovací preukaz a túto osobu nevyčiarkne zo zoznamu voličov v danom okrsku.

V zákone sa zjednocuje a elektronizuje doručovanie zápisníc ústrednej volebnej komisii. Oproti platnej úprave sa v zápisnici navyše uvádza aj údaj o počte zvolených žien a zvolených mužov. Norma garantuje právo kandidátov a kandidujúcich strán kontrolovať sčítanie hlasov. V súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu sa novo upravuje pôsobnosť ministerstva vnútra ako kontaktného miesta pre výmenu informácií o voličoch a kandidátoch vo vzťahu k ostatným členským štátom Európskej únie. V prípade hlasovania v referende budú môcť ľudia hlasovať aj prostredníctvom pošty, ako je to pri voľbách. Autori navrhujú, aby zákon, ktorý je teraz v pripomienkovom konaní, začal v prípade schválenia platiť od začiatku budúceho roka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Komplexné upratovacie a čistiace služby pre kan...
Vývoj, výroba, predaj a inštalácia komunikačnýc...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


390 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 282 m2
262 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 781 m2
115 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 71 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Majú sa Lady Gaga a Katy Perry báť? Prišla, prevalcovala hitparády a... Ide stále ďalej!
pred 11 rokmi
Dym z marihuany môže škodiť pľúcam až päťkrát viac ako dym z tabakových cigariet.
pred 7 rokmi
Limitovaný model pri príležitosti 30. výročia modelu
pred 8 rokmi
Pozrime sa najskôr bližšie na zúbok kapele, ktorých celkom letný, chytľavý hit Hey, Soul Sister sa stal skladbou kampane najpočúvanejšieho...
pred 6 rokmi
Otvorený dvojmiestny automobil ako stelesnenie formy osobnej mobility s rovnakou mierou športovosti a emotívnosti.
pred 5 rokmi
Lana Del Rey pozýva na cestu do raja. Aj keď svojim spôsobom nás do toho raja zobral už pri prvom vydaní svojho debutového albumu Born To Die.
pred 7 rokmi
Automobilka Lotus povestná extrémne ľahkými konštrukciami prichádza s ďalšou novinkou...
pred 6 rokmi
Ak máte chuť na dvojhodinový vtipný návod na riešenie rodinných problémov, tak Bláznivú, hlúpu lásku musíte vidieť.