Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. septembra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pre Slovensko sú najdôležitejšie naše národno-štátne záujmy

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 03.03.2014

SPP podľa Fica zatiaľ neavizovalo žiadne problémy s dodávkami plynu z Ukrajiny. Na Slovensku máme podľa Fica v zásobníkoch 1,77 mld. metrov kubických metrov plynu, čo by malo vystačiť na päť mesiacov.
Pre Slovensko sú najdôležitejšie naše národno-štátne záujmy
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pre Slovenskú republiku sú v súvislosti s udalosťami na Ukrajine najdôležitejšie „naše domáce národno-štátne záujmy,“ povedal na tlačovej besede v Poprade predseda vlády Robert Fico. Slovenská vláda podľa jeho slov predovšetkým sleduje situáciu na slovensko-ukrajinskej hranici, kde je podľa Fica momentálne pokoj.

Napriek tomu Fico potvrdil, že na slovensko-ukrajinskej hranici bol zo slovenskej strany zabezpečený „zvýšený výkon“. Na najbližšom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR ešte dnes večer alebo v pondelok, sa môže rozhodnúť o posilnení slovensko-ukrajinskej hranice, čo má súvisieť s možným nelegálnym a nekontrolovaným prechodom migrantov i zbohatlíkov a ľudí, ktorí sa angažovali na Ukrajine v rôznych druhoch trestnej činnosti.

„Momentálne je dôležité, aby sme týmto zvýšeným výkonom dokázali chrániť slovensko-ukrajinskú hranicu pred nelegálnou migráciou a príchodom nežiaducich elementov na územie Slovenskej republiky. Minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil, že v uplynulých dňoch zaznamenali jeden prípad pokusu prechodu cez zelenú hranicu osoby, „ktorá má svoju minulosť". Tú sa však podarilo vrátiť späť. Zvýšený výkon na slovensko-ukrajinskej hranici súvisí aj s tým, že dnes nie je jasné, ako sa zachovajú ukrajinské pohraničné zložky a naša hranica je zároveň aj schengenskou hranicou. Slovensko v uplynulých dňoch nezaznamenalo zvýšený počet žiadostí o poskytnutie víz z Ukrajiny. Slovenská vláda pozorne sleduje situáciu aj v iných mestách na Ukrajine. Konkrétne hovoril premiér o Užhorode, kde je momentálne pokoj. Aj vzhľadom na dĺžku štátnej hranice a vzdialenosť od problémovej lokality sa problém na Kryme podľa Fica viac dotýka Rumunska.

Podstatne dôležitejšie sú podľa Fica energetické záujmy Slovenska. SPP podľa Fica zatiaľ neavizovalo žiadne problémy s dodávkami plynu z Ukrajiny. Na Slovensku máme podľa Fica v zásobníkoch 1,77 mld. metrov kubických metrov plynu, čo by malo vystačiť na päť mesiacov. Podobná situácia je aj v prípade ropy. Problémy by mohli podľa Fica nastať v prípade zastavenia dodávok železnej rudy a uhlia. Slovenská ponuka Ukrajine pre zdravotnú starostlivosť pre zranených ľudí naďalej trvá. Ak bude potrebné, je Slovensko pripravené poslať pre približne 20 zranených aj lietadlo. Slovensko má pripravených niekoľko sto miest v záchytných staniciach pre migrantov.

„Slovensko, ako súčasť Československa, má svoje vlastné skúsenosti s inváziou spojeneckých vojsk v roku 1968 a možno lepšie, ako ktokoľvek iný vnímame pocity ľudí na Ukrajine, čo sa tam deje,“ uviedol Fico. Vláda Slovenskej republiky bude podľa Fica koordinovať svoje postoje k situácii na Ukrajine s partnermi v Európskej únie a v Severoatlantickej aliancii. Slovensko je podľa premiéra presvedčené, že kríza na Ukrajine by sa mala riešiť diplomatickou a politickou cestou. Slovensko je pripravené prispieť k vytvoreniu medzinárodnej misie pozorovateľov, ktorá by mohla byť vyslaná na Krym. Misia pozorovateľov je podľa Fica asi najrozumnejšie riešenie, „aby medzinárodné spoločenstvo nestrieľalo krížom-krážom informácie bez znalosti veci“.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Výroba a obchod nielen LED osvetlenia, pásov, s...
Zákazková výroba a šitie pánskych oblekov na mi...Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...

Hľadáme do novootvoreneho Hotela v Senci manažé...
Umelecký kováč Ján Kaniansky z Handlovej hľadá ...
Prijmeme väčší počet skladníkov do skladu s pot...

5 500.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 500 m2
22 000.00 €
Na predaj byt, 1 izba, rozloha 40 m2
97 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 61 m2, novostavba

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Podľa informácií denníka Calcalist zaplatila firma Apple 345 mil. USD
pred 3 rokmi
Zdanlivo pokojný život chudobnej polosiroty Malaye z filipínskeho mesta Manila prevráti na ruby spleť tvrdých rán, ktoré jej uštedrí osud...
pred 6 rokmi
Ďalší z radu nezničiteľných noviniek na trhu
pred 5 rokmi
Po vydarenom letnom hite Swing prichádza AMO & Band s novým singlom Zlaté časy. Len pár dní po jeho premiére vyráža na celoslovenské jesenné turné AMO & Band SPACE Tour 2012.
pred 4 rokmi
V rodinnom dome sú nájdené zavraždené telá skoro celej rodiny. Pred očami pätnásťročného mladíka boli usmrtení rodičia a mladšia sestra. Detektívny inšpektor zavolá známeho odborníka na hypnózu, aby chlapca zhypnotizoval...
pred 4 rokmi
Je strašne fajn, keď hudba ešte stále znie ako hudba. Keď textom piesní poslucháč rozumie, aj keď možno ich význam na prvé počutie nepochopí. Je príjemné pátrať po podstate. Rozmýšľať nad tým, čo tým chcel vlastne autor povedať...
pred 2 rokmi
Vstúpte do Európy v roku 2400. Vďaka technickému pokroku a rýchlemu napredovaniu civilizácie sa konečne splnil sen ľudstva: človek oklamal starnutie a stal sa nesmrteľným! Človek porazil smrť! No nikdy nie je nič biele alebo čierne...
pred 4 rokmi
Japonská automobilka predvedie štúdiu otvoreného športového, rodinne zameraného automobilu v detskej zóne na Tokio Toy Show.