Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. novembra 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pre Slovensko sú najdôležitejšie naše národno-štátne záujmy

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 03.03.2014

SPP podľa Fica zatiaľ neavizovalo žiadne problémy s dodávkami plynu z Ukrajiny. Na Slovensku máme podľa Fica v zásobníkoch 1,77 mld. metrov kubických metrov plynu, čo by malo vystačiť na päť mesiacov.
Pre Slovensko sú najdôležitejšie naše národno-štátne záujmy
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pre Slovenskú republiku sú v súvislosti s udalosťami na Ukrajine najdôležitejšie „naše domáce národno-štátne záujmy,“ povedal na tlačovej besede v Poprade predseda vlády Robert Fico. Slovenská vláda podľa jeho slov predovšetkým sleduje situáciu na slovensko-ukrajinskej hranici, kde je podľa Fica momentálne pokoj.

Napriek tomu Fico potvrdil, že na slovensko-ukrajinskej hranici bol zo slovenskej strany zabezpečený „zvýšený výkon“. Na najbližšom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR ešte dnes večer alebo v pondelok, sa môže rozhodnúť o posilnení slovensko-ukrajinskej hranice, čo má súvisieť s možným nelegálnym a nekontrolovaným prechodom migrantov i zbohatlíkov a ľudí, ktorí sa angažovali na Ukrajine v rôznych druhoch trestnej činnosti.

„Momentálne je dôležité, aby sme týmto zvýšeným výkonom dokázali chrániť slovensko-ukrajinskú hranicu pred nelegálnou migráciou a príchodom nežiaducich elementov na územie Slovenskej republiky. Minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil, že v uplynulých dňoch zaznamenali jeden prípad pokusu prechodu cez zelenú hranicu osoby, „ktorá má svoju minulosť". Tú sa však podarilo vrátiť späť. Zvýšený výkon na slovensko-ukrajinskej hranici súvisí aj s tým, že dnes nie je jasné, ako sa zachovajú ukrajinské pohraničné zložky a naša hranica je zároveň aj schengenskou hranicou. Slovensko v uplynulých dňoch nezaznamenalo zvýšený počet žiadostí o poskytnutie víz z Ukrajiny. Slovenská vláda pozorne sleduje situáciu aj v iných mestách na Ukrajine. Konkrétne hovoril premiér o Užhorode, kde je momentálne pokoj. Aj vzhľadom na dĺžku štátnej hranice a vzdialenosť od problémovej lokality sa problém na Kryme podľa Fica viac dotýka Rumunska.

Podstatne dôležitejšie sú podľa Fica energetické záujmy Slovenska. SPP podľa Fica zatiaľ neavizovalo žiadne problémy s dodávkami plynu z Ukrajiny. Na Slovensku máme podľa Fica v zásobníkoch 1,77 mld. metrov kubických metrov plynu, čo by malo vystačiť na päť mesiacov. Podobná situácia je aj v prípade ropy. Problémy by mohli podľa Fica nastať v prípade zastavenia dodávok železnej rudy a uhlia. Slovenská ponuka Ukrajine pre zdravotnú starostlivosť pre zranených ľudí naďalej trvá. Ak bude potrebné, je Slovensko pripravené poslať pre približne 20 zranených aj lietadlo. Slovensko má pripravených niekoľko sto miest v záchytných staniciach pre migrantov.

„Slovensko, ako súčasť Československa, má svoje vlastné skúsenosti s inváziou spojeneckých vojsk v roku 1968 a možno lepšie, ako ktokoľvek iný vnímame pocity ľudí na Ukrajine, čo sa tam deje,“ uviedol Fico. Vláda Slovenskej republiky bude podľa Fica koordinovať svoje postoje k situácii na Ukrajine s partnermi v Európskej únie a v Severoatlantickej aliancii. Slovensko je podľa premiéra presvedčené, že kríza na Ukrajine by sa mala riešiť diplomatickou a politickou cestou. Slovensko je pripravené prispieť k vytvoreniu medzinárodnej misie pozorovateľov, ktorá by mohla byť vyslaná na Krym. Misia pozorovateľov je podľa Fica asi najrozumnejšie riešenie, „aby medzinárodné spoločenstvo nestrieľalo krížom-krážom informácie bez znalosti veci“.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Jazykove,tenisove a golfove pobyty na FLORIDE a...
Plastové okna Salamander hliníkove okna a dvere...Ponúkam kompletné elektroinštalačné práce v rod...
Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsah...
Opravy zásuviek,vypínačov,svietidiel,bytových z...

Prijmem samostatného stolára na výrobu a montáž...
82-Jahre nette Frau (160cm/60kg)- Parkinson, ei...
Do výrobního závodu H.A.N.S prefa a.s Lysá nad ...

120 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 51 m2, balkón, l...
75 000.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 498 m2
75 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 120 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Toto je v podstate taký chyták, aj keď vo svojej podstate ide nesporne o nahrávku (minimálne jej časť), ktorú ste v tomto predvianočnom období nemohli prehliadnuť. Ale zoberme to pekne od podlahy.
pred rokmi
Každý má svoje tajomstvo a svoju predstavu o spravodlivosti.
pred 5 rokmi
Šiesta štúdiovka kalifornskej kapely sa bude volať Push and Shove. Prvým singlom sa stane skladba Settle Down.
pred 9 rokmi
Týždeň po päťdesiatych narodeninách vyrazila kráľovná popu na svoje ôsme svetové turné a dnes už je zrejmé,...
pred 4 rokmi
Medzi špecifiká letných mesiacov patria najvyššie teploty vzduchu v roku, relatívne nízka vlhkosť vzduchu či častejšia konzumácia epidemiologicky rizikových potravín, ako je napríklad zmrzlina.
pred 6 rokmi
Zámerom organizátorov uplynulého ročníka bolo pripomenúť ľuďom v regiónoch, že heterosexualita nie je jediným možným variantom intímneho prežívania...
pred 5 rokmi
Šiesty ročník obľúbeného východoslovenského festivalu prináša niekoľko veľkých zmien.
pred 5 rokmi
Snímka mala svetovú premiéru v januári na MFF Sundance. V Španielsku ju 21. septembra uvedú v európskej premiére, na ktorej sa zúčastní aj Richard Gere