Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pre Slovensko sú najdôležitejšie naše národno-štátne záujmy

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 03.03.2014

SPP podľa Fica zatiaľ neavizovalo žiadne problémy s dodávkami plynu z Ukrajiny. Na Slovensku máme podľa Fica v zásobníkoch 1,77 mld. metrov kubických metrov plynu, čo by malo vystačiť na päť mesiacov.
Pre Slovensko sú najdôležitejšie naše národno-štátne záujmy
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Pre Slovenskú republiku sú v súvislosti s udalosťami na Ukrajine najdôležitejšie „naše domáce národno-štátne záujmy,“ povedal na tlačovej besede v Poprade predseda vlády Robert Fico. Slovenská vláda podľa jeho slov predovšetkým sleduje situáciu na slovensko-ukrajinskej hranici, kde je podľa Fica momentálne pokoj.

Napriek tomu Fico potvrdil, že na slovensko-ukrajinskej hranici bol zo slovenskej strany zabezpečený „zvýšený výkon“. Na najbližšom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR ešte dnes večer alebo v pondelok, sa môže rozhodnúť o posilnení slovensko-ukrajinskej hranice, čo má súvisieť s možným nelegálnym a nekontrolovaným prechodom migrantov i zbohatlíkov a ľudí, ktorí sa angažovali na Ukrajine v rôznych druhoch trestnej činnosti.

„Momentálne je dôležité, aby sme týmto zvýšeným výkonom dokázali chrániť slovensko-ukrajinskú hranicu pred nelegálnou migráciou a príchodom nežiaducich elementov na územie Slovenskej republiky. Minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil, že v uplynulých dňoch zaznamenali jeden prípad pokusu prechodu cez zelenú hranicu osoby, „ktorá má svoju minulosť". Tú sa však podarilo vrátiť späť. Zvýšený výkon na slovensko-ukrajinskej hranici súvisí aj s tým, že dnes nie je jasné, ako sa zachovajú ukrajinské pohraničné zložky a naša hranica je zároveň aj schengenskou hranicou. Slovensko v uplynulých dňoch nezaznamenalo zvýšený počet žiadostí o poskytnutie víz z Ukrajiny. Slovenská vláda pozorne sleduje situáciu aj v iných mestách na Ukrajine. Konkrétne hovoril premiér o Užhorode, kde je momentálne pokoj. Aj vzhľadom na dĺžku štátnej hranice a vzdialenosť od problémovej lokality sa problém na Kryme podľa Fica viac dotýka Rumunska.

Podstatne dôležitejšie sú podľa Fica energetické záujmy Slovenska. SPP podľa Fica zatiaľ neavizovalo žiadne problémy s dodávkami plynu z Ukrajiny. Na Slovensku máme podľa Fica v zásobníkoch 1,77 mld. metrov kubických metrov plynu, čo by malo vystačiť na päť mesiacov. Podobná situácia je aj v prípade ropy. Problémy by mohli podľa Fica nastať v prípade zastavenia dodávok železnej rudy a uhlia. Slovenská ponuka Ukrajine pre zdravotnú starostlivosť pre zranených ľudí naďalej trvá. Ak bude potrebné, je Slovensko pripravené poslať pre približne 20 zranených aj lietadlo. Slovensko má pripravených niekoľko sto miest v záchytných staniciach pre migrantov.

„Slovensko, ako súčasť Československa, má svoje vlastné skúsenosti s inváziou spojeneckých vojsk v roku 1968 a možno lepšie, ako ktokoľvek iný vnímame pocity ľudí na Ukrajine, čo sa tam deje,“ uviedol Fico. Vláda Slovenskej republiky bude podľa Fica koordinovať svoje postoje k situácii na Ukrajine s partnermi v Európskej únie a v Severoatlantickej aliancii. Slovensko je podľa premiéra presvedčené, že kríza na Ukrajine by sa mala riešiť diplomatickou a politickou cestou. Slovensko je pripravené prispieť k vytvoreniu medzinárodnej misie pozorovateľov, ktorá by mohla byť vyslaná na Krym. Misia pozorovateľov je podľa Fica asi najrozumnejšie riešenie, „aby medzinárodné spoločenstvo nestrieľalo krížom-krážom informácie bez znalosti veci“.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Španielsky spevák Enrique Iglesias zverejnil videoklip k novému singlu Turn The Night Up.
pred 7 rokmi
Inšpektori práce si počas letných mesiacov posvietia na podmienky na pracoviskách. Čo všetko by vám mal zamestnávateľ zabezpečiť?
pred 3 rokmi
Optimalizovaný výkon a nové možnosti dohľadového strediska
pred 6 rokmi
Na Wisteria Lane je pravé poludnie a nová obyvateľka (Vanessa Williams) v ulici rozvíri ešte viac napätia, klamárskeho prachu a romantiky. ..
pred 3 rokmi
Príbeh záhadnej ženy nás zavedie do ulíc New Yorku a Chicaga, kde Vivian Maier od roku 1950 až do svojej smrti v roku 2009 nafotila vyše 100 000 dychvyrážajúcich fotografií.
pred 6 rokmi
Operný spevák získal toto ocenenie za cezhraničné aktivity ako iniciátor a garant najväčšej detskej pesničkovej súťaže Slávik Slovenska.
pred 7 rokmi
Novinka Snežienky od britského autora A.D.Millera je síce debut, no vysoko oceňovaný kritikmi i čitateľmi.
pred rokmi
Každé dieťa túži po milom zvieratku, ktoré by dokázalo rozjasniť vaše dni. Pes alebo mačka patria medzi detské želania, hlavne v čase Vianoc. Sú však dostatočne zodpovedné na to, aby sa mohli postarať o zvieratko? Aké pravidlá by si mali osvojiť?