Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Prázdniny sa skončili, do škôl nastúpi 702-tisíc žiakov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 02.09.2014

Prvýkrát brány školy prekročí v tomto školskom roku viac ako 54 000 prváčikov
Prázdniny sa skončili, do škôl nastúpi 702-tisíc žiakov
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Začína sa nový školský rok. Svoje brány dnes po dvojmesačných letných prázdninách otvorí viac ako 3 300 základných a stredných škôl. Do školských lavíc zasadne dohromady 702 000 žiakov.

Základné školy bude navštevovať v školskom roku 2014/2015 približne 439 000 detí a stredné školy 228 000 žiakov. Špeciálne základné aj stredné školy budú mať celkovo 35 000 školákov. Prvýkrát brány školy prekročí viac ako 54 000 prváčikov.

Na školákov a učiteľov čaká od septembra niekoľko zmien. Od nového školského roka nadobudne účinnosť novela zákona, ktorá hovorí o tom, že na gymnáziá a stredné odborné školy s maturitou sa dostanú len žiaci s určitým priemerom známok. Prijatá bola ešte za bývalého vedenia, keď bol ministrom školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD). Podľa novely sa na gymnáziá dostanú len tí, ktorí na posledných troch vysvedčeniach na základnej škole nemali priemer známok z povinných vyučovacích predmetov horší ako 2,0. Pri stredných odborných školách s maturitou tento priemer nemôže presiahnuť 2,75. Do priemeru sa nezapočítajú známky z výchovných predmetov. Do úvahy sa budú brať známky z koncoročného vysvedčenia z ôsmeho ročníka a študijné výsledky z polročného i koncoročného vysvedčenia z deviateho ročníka.

Zmena nastane tento školský rok aj pri testovaní deviatakov. Tí napíšu testy z matematiky a slovenčiny približne o mesiac neskôr. Overovanie vedomostí na nich čaká 8. apríla, náhradný termín bude 21. apríla. Rezort školstva posunutím termínu vyhovel požiadavkám škôl, ktoré sa sťažovali, že deviataci sa po otestovaní v marci prestávajú učiť, pričom do konca roka zostáva ešte pomerne dosť času.

V novom školskom roku tiež vznikne pre stredoškolákov niekoľko nových študijných odborov. Do ponuky pribudnú napríklad odbory ako ochrana osôb a majetku pred požiarom, klientsky manažér pošty či lesníctvo a lesnícky manažment. Z pedagogickej dokumentácie, ktorú musia učitelia pripravovať, sa od septembra vypúšťajú niektoré duplicitné tlačivá - napríklad osobný spis žiaka, plán práce školy alebo školského zariadenia, denník výchovnej skupiny či tematické výchovno-vzdelávacie plány jednotlivých vyučovacích predmetov.

Zmeny čakajú aj na vysokoškolákov. Tí už pri žiadosti o sociálne štipendium po novom nebudú môcť preukazovať príjem z darovania. "Týka sa to najmä študentov, ktorí nežili s rodičmi v spoločnej domácnosti a vykazovali fiktívny príjem z darovania, aby získali čo najvyššie štipendium," zdôvodňuje rezort školstva. Ministerstvo chystá novinky aj pri motivačných štipendiách - v mladých chce prebudiť záujem o štúdium vybraných študijných odborov prevažne technického zamerania. Rezort preto poskytol vysokým školám na rok 2014 finančné prostriedky pre vybrané odbory. Vysoké školy tiež čaká komplexná akreditácia, ktorá sa začala už v júli a trvať bude najbližších 14 mesiacov. Mala by mať prísnejšie pravidlá. Posudzovať sa budú všetky študijné programy, o akreditáciu ktorých požiadali vysoké školy. Zároveň sa bude vyhodnocovať úroveň výskumu, vývoja, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti vysokých škôl.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Niečo pre milovníkov klubových filmov, ale tiež horor, či legendárne animované postavičky v celovečernom filme.
pred 11 rokmi
Ďalší dynamický thriller s nečakaným začiatkom, prostriedkom i koncom.
pred 6 rokmi
Desmod vydali album Výberovka, má nový singel a koncertuje na festivaloch. Teraz má pre fanúšikov ďalšiu novinku. Na skladbu Spočítaj už Desmod stihli nakrútiť klip. Naživo ju po prvý krát predstavia na špeciálnom koncerte so skupinou Kryštof.
pred 6 rokmi
Opakujúce sa bolesti sú jasným signálom organizmu, že človek svoju chrbticu a chrbtové svaly dlhodobo zanedbáva.
pred 8 rokmi
Plný počet bodov si táto trilógia zaslúži, aj napriek tomu, že nie všetko je pri nej s kostolným poriadkom.
pred 9 rokmi
Bez vody by nebol život na zemi.
pred 7 rokmi
Kúpeľové prípravky majú množstvo účinkov a neslúžia iba kráse. V chladných častiach roka však môže pokožke kúpeľ viac ublížiť ako pomôcť, preto je dôležitá aj jej správna výživa či hydratácia.
pred 4 rokmi
O tom, že britská kapela Queen patrí k najväčším hudobným legendám niet pochýb...