Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Práca v nedeľu je znakom chudoby, nie bohatstva

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 01.07.2014

KDH opakovane prichádza do parlamentu s návrhom, aby počas nedieľ a štátnych sviatkov boli zatvorené obchody.
Práca v nedeľu je znakom chudoby, nie bohatstva
Zdroj obrázku: Internet
 

Práca v nedeľu, pokiaľ nie je nevyhnutná, je podľa predsedu KDH Jána Figeľa znakom chudoby, nie bohatstva.

Ako povedal Figeľ dnes na tlačovej besede, nedeľu ako voľný deň si ľudia zaslúžia. „Na Slovensku pracujú ľudia v nedeľu najviac z krajín EÚ. Viac ako 19 percent ľudí pracuje v nedeľu. To je najvyššie číslo v európskej dvadsaťosmičke. To sú osoby, ktoré v nedeľu chýbajú pri rodinnom stole. To je každý piaty občan,“ zdôraznil Figeľ.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) preto opakovane prichádza do parlamentu s návrhom, aby počas nedieľ a štátnych sviatkov boli zavreté obchody. Jeden z predkladateľov novely Zákonníka práce Alojz Přidal pripomenul, že princíp voľnej nedele pre každého je vo volebnom programe KDH. Zároveň upozornil, že v mnohých štátoch je voľná nedeľa chránená zákonom. „Vo východoeurópskych štátoch je obrovský atak na nedeľu,“ uviedol.

Podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku súčasťou kultúrneho spôsobu života v Európe je voľná nedeľa bez práce. Voľná nedeľa má podľa neho veľký význam nielen pre zdravie pracujúcich, ale aj pre život rodín s deťmi. Výrazne totiž prispieva k zosúladeniu pracovného a rodinného života aj tým, že zvyšuje sociálnu ochranu zamestnaných a zároveň im umožňuje plniť si svoje rodinné a rodičovské funkcie. „Preto v pracovnoprávnej legislatíve navrhujeme rozšíriť počet dní, počas ktorých nebude možné nariadiť prácu, ktorou je maloobchodný predaj, o všetky nedele a štátom uznané sviatky. Chceme, aby nedeľa bola dňom voľna pre každého,“ zdôraznil Brocka.

NR SR už upravila Zákonník práce tak, že zamestnancovi nie je možné nariadiť prácu 1. januára, na Veľkonočnú nedeľu, na Štedrý deň 24. decembra po 12:00 a v 1. sviatok vianočný 25. decembra. Táto zmena sa podľa Brocku stretla s priaznivým ohlasom verejnosti a silnejú hlasy po rešpekte sviatočného charakteru všetkých nedieľ a štátom uznaných sviatkov. „Zamestnanci, prevažne ženy, vykonávajúce prácu v predajniach, sa počas sviatkov nemôžu venovať svojim rodinám. Ochrana manželstva, rodičovstva, rodiny a osobitne detí je garantovaná Ústavou SR. Touto zmenou Zákonníka práce chceme zvýšiť ochranu zamestnancov prostredníctvom zvýšenia počtu dní, počas ktorých nie je možné nariadiť prácu,“ vyhlásil Brocka.

Striedanie práce a pravidelného odpočinku patrí podľa Brocku neodmysliteľne k životnému rytmu každého človeka. Pravidelný čas voľna pomáha človeku prispôsobiť sa aj vyšším pracovným nárokom. „Voľná nedeľa umožňuje nielen prehĺbenie rodinných vzťahov v užšom zmysle, ale prispieva aj k zvyšovaniu súdržnosti širších spoločenstiev. Ak má otec nedeľu v pondelok, matka v stredu a deti v nedeľu, narúša to vzťahy v rodinách,“ upozornil podpredseda KDH s tým, že v Európe je sviatočný charakter nedele chránený zákonom takmer vo všetkých členských štátoch EÚ, ale i mimo nej, napr. v Nórsku či Švajčiarsku.

V Nemecku je podľa Brocku nedeľné voľno chránené ústavou. „Článok 139 ich ústavy definuje nedeľu ako deň voľna a duševného pookriatia. V pôvodných členských krajinách Európskej únie sa rešpektuje charakter nedele ako voľného dňa, t.j. zákaz práce v nedeľu a vo sviatok. Táto dlhoročná tradícia pracovného voľna počas nedele a sviatkov sa nerešpektuje len v nových členských krajinách strednej a východnej Európy, zhodou okolností zaťažených komunistickou minulosťou,“ konštatoval Brocka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
KDH opakovane prichádza do parlamentu s návrhom, aby počas nedieľ a štátnych sviatkov boli zatvorené obchody. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/praca-v-nedelu-je-znakom-chudoby-nie-bohatstva/

A títo judáši z kdh svojou vládou k tomu tiež prispeli - aj keď chorým ľuďom odoberali biedne invalidné dôchodky a dosali tisíce ľudí na žobrácku palicu. Pre kadehákov a iných eu- usa prisluhovačov - platí podobenstvo o boháčovi a chudákovi. V časopise Zem a Vek - píšu o Eu a o tom ako si naši páni europoslanci žijú - ako prasce v žite. Figeľ pracoval v europarlamnete - viete si predstaviť jeho plat, po skončenní práce v europarlamnete bral 3 roky 10 000 Eur mesačnú kompenzáciu - akože aby mal kompenzovanú stratu zamestnania, lenže on hneď potom prácu mal - ako poslanec nár. rady SR, takže 360 000 EUR za 3 roky bral za nič. A títo budú hovoriť o chudobe, pritom aj Kristovi by strhli krvavé háby z tela a predali by ich.....

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Nie je problém nasýtiť chudobu ale je problém nasýtiť boháčov - preto chudoba je a bude - len ak sa zmenia ľudia zo srdca.
Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Vedeli ste, že kultúrne zameraní ľudia sú šťastnejší a spokojnejší? Vyplynulo to z nórskej štúdie...
pred 6 rokmi
Simonov umelecký vývoj, kedy spevák nikdy nezaspal na vavrínoch, ale sa autorsky i interpretačne vyvíjal s dobou. Posun v jeho tvorbe je po vypočutí si oboch CD jednoducho neodškriepiteľný.
pred 7 rokmi
Kristína zažíva v susednom Česku v posledných mesiacoch mimoriadne úspešné obdobie.
pred 6 rokmi
Francúzsky bestseller v novom vydaní
pred 6 rokmi
Dopravní policajti chystajú opatrenia aj počas dušičkového obdobia
pred 7 rokmi
Americká herečka a speváčka Hilary Duff sa neobjaví v pripravovanej snímke The Story of Bonnie and Clyde, v ktorej mala stvárniť Bonnie Parker.
pred 6 rokmi
Slávny herec oceňuje i prácu svojich mladších kolegov.
pred 7 rokmi
Future History zmenilo Jasna Derula z ultra – sexy urbanistického tanečného šialenca na popového speváka príťažlivých love songov.