Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júla 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Práca v nedeľu je znakom chudoby, nie bohatstva

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 01.07.2014

KDH opakovane prichádza do parlamentu s návrhom, aby počas nedieľ a štátnych sviatkov boli zatvorené obchody.
Práca v nedeľu je znakom chudoby, nie bohatstva
Zdroj obrázku: Internet
 

Práca v nedeľu, pokiaľ nie je nevyhnutná, je podľa predsedu KDH Jána Figeľa znakom chudoby, nie bohatstva.

Ako povedal Figeľ dnes na tlačovej besede, nedeľu ako voľný deň si ľudia zaslúžia. „Na Slovensku pracujú ľudia v nedeľu najviac z krajín EÚ. Viac ako 19 percent ľudí pracuje v nedeľu. To je najvyššie číslo v európskej dvadsaťosmičke. To sú osoby, ktoré v nedeľu chýbajú pri rodinnom stole. To je každý piaty občan,“ zdôraznil Figeľ.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) preto opakovane prichádza do parlamentu s návrhom, aby počas nedieľ a štátnych sviatkov boli zavreté obchody. Jeden z predkladateľov novely Zákonníka práce Alojz Přidal pripomenul, že princíp voľnej nedele pre každého je vo volebnom programe KDH. Zároveň upozornil, že v mnohých štátoch je voľná nedeľa chránená zákonom. „Vo východoeurópskych štátoch je obrovský atak na nedeľu,“ uviedol.

Podľa podpredsedu KDH Júliusa Brocku súčasťou kultúrneho spôsobu života v Európe je voľná nedeľa bez práce. Voľná nedeľa má podľa neho veľký význam nielen pre zdravie pracujúcich, ale aj pre život rodín s deťmi. Výrazne totiž prispieva k zosúladeniu pracovného a rodinného života aj tým, že zvyšuje sociálnu ochranu zamestnaných a zároveň im umožňuje plniť si svoje rodinné a rodičovské funkcie. „Preto v pracovnoprávnej legislatíve navrhujeme rozšíriť počet dní, počas ktorých nebude možné nariadiť prácu, ktorou je maloobchodný predaj, o všetky nedele a štátom uznané sviatky. Chceme, aby nedeľa bola dňom voľna pre každého,“ zdôraznil Brocka.

NR SR už upravila Zákonník práce tak, že zamestnancovi nie je možné nariadiť prácu 1. januára, na Veľkonočnú nedeľu, na Štedrý deň 24. decembra po 12:00 a v 1. sviatok vianočný 25. decembra. Táto zmena sa podľa Brocku stretla s priaznivým ohlasom verejnosti a silnejú hlasy po rešpekte sviatočného charakteru všetkých nedieľ a štátom uznaných sviatkov. „Zamestnanci, prevažne ženy, vykonávajúce prácu v predajniach, sa počas sviatkov nemôžu venovať svojim rodinám. Ochrana manželstva, rodičovstva, rodiny a osobitne detí je garantovaná Ústavou SR. Touto zmenou Zákonníka práce chceme zvýšiť ochranu zamestnancov prostredníctvom zvýšenia počtu dní, počas ktorých nie je možné nariadiť prácu,“ vyhlásil Brocka.

Striedanie práce a pravidelného odpočinku patrí podľa Brocku neodmysliteľne k životnému rytmu každého človeka. Pravidelný čas voľna pomáha človeku prispôsobiť sa aj vyšším pracovným nárokom. „Voľná nedeľa umožňuje nielen prehĺbenie rodinných vzťahov v užšom zmysle, ale prispieva aj k zvyšovaniu súdržnosti širších spoločenstiev. Ak má otec nedeľu v pondelok, matka v stredu a deti v nedeľu, narúša to vzťahy v rodinách,“ upozornil podpredseda KDH s tým, že v Európe je sviatočný charakter nedele chránený zákonom takmer vo všetkých členských štátoch EÚ, ale i mimo nej, napr. v Nórsku či Švajčiarsku.

V Nemecku je podľa Brocku nedeľné voľno chránené ústavou. „Článok 139 ich ústavy definuje nedeľu ako deň voľna a duševného pookriatia. V pôvodných členských krajinách Európskej únie sa rešpektuje charakter nedele ako voľného dňa, t.j. zákaz práce v nedeľu a vo sviatok. Táto dlhoročná tradícia pracovného voľna počas nedele a sviatkov sa nerešpektuje len v nových členských krajinách strednej a východnej Európy, zhodou okolností zaťažených komunistickou minulosťou,“ konštatoval Brocka.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
KDH opakovane prichádza do parlamentu s návrhom, aby počas nedieľ a štátnych sviatkov boli zatvorené obchody. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/praca-v-nedelu-je-znakom-chudoby-nie-bohatstva/

A títo judáši z kdh svojou vládou k tomu tiež prispeli - aj keď chorým ľuďom odoberali biedne invalidné dôchodky a dosali tisíce ľudí na žobrácku palicu. Pre kadehákov a iných eu- usa prisluhovačov - platí podobenstvo o boháčovi a chudákovi. V časopise Zem a Vek - píšu o Eu a o tom ako si naši páni europoslanci žijú - ako prasce v žite. Figeľ pracoval v europarlamnete - viete si predstaviť jeho plat, po skončenní práce v europarlamnete bral 3 roky 10 000 Eur mesačnú kompenzáciu - akože aby mal kompenzovanú stratu zamestnania, lenže on hneď potom prácu mal - ako poslanec nár. rady SR, takže 360 000 EUR za 3 roky bral za nič. A títo budú hovoriť o chudobe, pritom aj Kristovi by strhli krvavé háby z tela a predali by ich.....

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Nie je problém nasýtiť chudobu ale je problém nasýtiť boháčov - preto chudoba je a bude - len ak sa zmenia ľudia zo srdca.
Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Ponúkame vám vypracovanie návrhu a projektu rod...
Pomáham ľuďom ušetriť peniaze aby neplatili za ...Sú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


194 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 150 m2, novostavba
113 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 62 m2
65 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 58 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Popoluška na ľade príde začiatkom februára aj na Slovensko.
pred 7 rokmi
Hneď na úvod treba povedať, že film 300 Sparťanov (Last Stand of 300: Sparta) sa nerovná vynikajúcej adaptácii bravúrne sfilmovaného komiksu 300...
pred 6 rokmi
Britská alternatívna skupina Chumbawamba po 30 rokoch ukončí svoju činnosť.
pred 8 rokmi
Legendárne elektronické duo Chemical Brothers vydalo v júni novinku Further. Nový album je už siedmym štúdiovým albumom dvojice, ktorá stála na prelome osemdesiatych a deväťdesiatych rokov pri zrode britskej tanečnej scény.
pred 7 rokmi
Podľa výsledkov má nezamestnanosť negatívny dopad na fyzické, ale aj psychické zdravie človeka.
pred 6 rokmi
Filmy Lincoln Stevena Spielberga a Zero Dark Thirty v réžii Kathryn Bigelow uspeli každý v troch kategóriách.
pred 6 rokmi
Napínavý príbeh o sexe, ambíciách, lojalite, zrade a pomste odohrávajúci sa na pozadí vysokej hry o kandidatúru na pozíciu amerického prezidenta.
pred rokmi
Skupina Oceán vydala po štvrťstoročí nový album Ve smíru.