Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Potravinová pomoc stále s problémami

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 29.03.2012

Potravinová pomoc je rozdaná už z 82 %, no stále pretrvávajú problémy s postupom výrobcu múky a cestovín.
Potravinová pomoc stále s problémami
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Slovensko rozdalo v rámci programu potravinovej pomoci najodkázanejším osobám už 16,5 tisíc ton múky a cestovín, čo predstavuje 82 % z celkovo vyčleneného objemu. Potravinová pomoc sa tak dostala k 412 tisíc ľuďom z plánovaného pol milióna obyvateľov. "Musím však povedať, že ostatná časť pomoci je ohrozená, či vôbec bude rozdaná," upozornil na štvrtkovom brífingu minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.

Dôvodom je podľa jeho slov postup výrobcu múky a cestovín, spoločnosti Euromills a mimovládnej organizácie Potravinová banka Slovenska (PBS), ktorá mala zabezpečiť distribúciu potravinovej pomoci. PBS totiž podľa Simona od výrobcu stále neprevzala 3,5 tis. ton múky a cestovín. Firma Euromills tvrdí, že výrobky už odovzdala do skladov, odkiaľ si ich mala potravinová banka prevziať. Keď však ministerstvo prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) chcelo skontrolovať, či sa potraviny v sklade nachádzajú, Euromills to neumožnil.

"Pre mňa z nepochopiteľných dôvodov spoločnosť Euromills neumožnila pracovníkom Pôdohospodárskej platobnej agentúry do dnešného dňa, aby nastúpili do týchto skladov a vykonali kontrolu," vysvetlil Simon. Platobná agentúra preto podľa jeho slov už ohlásila túto skutočnosť Európskej komisii. V prípade, ak spoločnosť Euromills múku a cestoviny nedodá, prepadne jej zložená zábezpeka vo výške 1,19 mil. eur v prospech rozpočtu EÚ, keďže ide o európsky program. Minister Simon však preferuje, ak by sa k týmto 3,5 tisícom ton pomoci dostala PPA a rozdala ich ľuďom v regiónoch, kam sa ešte potravinová pomoc nedostala. Voči samotnej Potravinovej banky Slovenska vyvodí ministerstvo podľa Simona dôsledky za jej konanie, pričom do úvahy pripadajú aj stotísicové sankcie za nedodržanie podmienok zmluvy.

Predseda PBS Marko Urdzík však za najväčší problém označil financie, keďže štát im prepláca náklady na distribúciu pomoci až po jej realizácii. "My ako charitatívna organizácia nemáme finančné zdroje, aby sme mohli financovať ďalšiu distribúciu zo skladov," povedal pre agentúru SITA Urdzík. Problém podľa neho nie je 3,5 tis. ton potravinovej pomoci prevziať, ale jej uskladnenie a ďalšia distribúcia stoja peniaze, ktoré potravinová banka nemá. Organizácia sa podľa jeho slov snaží komunikovať s PPA aj ministerstvom a nájsť riešenie aktuálnej situácie.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Servis a oprava plastových,drevených,hliníkovýc...
Občianska a firemná inzercia zadarmo

45 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 89 m2, balkón, l...
6.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 112.2...
1 000.00 €
Na predaj byt, 4 a viac izieb, rozloha 98 m2, n...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Speváčka sa objaví v novej verzii filmu Zrodila sa hviezda.
pred 9 rokmi
Formácia okolo Mika Hladkého absolvuje v októbri turné Všetko Najlepšie Topfest Tour a okrem toho vydá výberovku a spomienkovú knihu fotografií.
pred 12 rokmi
Pred pár rokmi nazvali českí kritici Karla Gotta zombiem.
pred 7 rokmi
Príbeh Cecila Gainesa (Forest Whitaker), ktorý pracoval ako komorník v Bielom dome a obsluhoval sedem prezidentov medzi rokmi 1952 až 1986.
pred 9 rokmi
Príbeh filmu sa odohráva v Los Angeles, v čase postupného doznievania klasického hollywoodskeho filmu a svojím spracovaním je oslavou čiernobieleho nemého filmu.
pred 9 rokmi
Po dvoch stratových rokoch ukončil internetový portál Zoznam.sk rok 2011 so ziskom takmer 123 tis. eur. Ešte v roku 2010 vykázal stratu 326 tis. eur.
pred 10 rokmi
Podľa najnovšej európskej štúdie prílišné solenie takmer vôbec neovplyvňuje vznik srdcovo-cievnych ochorení.
pred 11 rokmi
Strava nás má držať pri živote a nie zabíjať – organizmus sa nedokáže „pobiť“ so všetkým bez následkov a problémov.