Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 29. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Potravinová pomoc stále s problémami

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 29.03.2012

Potravinová pomoc je rozdaná už z 82 %, no stále pretrvávajú problémy s postupom výrobcu múky a cestovín.
Potravinová pomoc stále s problémami
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Slovensko rozdalo v rámci programu potravinovej pomoci najodkázanejším osobám už 16,5 tisíc ton múky a cestovín, čo predstavuje 82 % z celkovo vyčleneného objemu. Potravinová pomoc sa tak dostala k 412 tisíc ľuďom z plánovaného pol milióna obyvateľov. "Musím však povedať, že ostatná časť pomoci je ohrozená, či vôbec bude rozdaná," upozornil na štvrtkovom brífingu minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.

Dôvodom je podľa jeho slov postup výrobcu múky a cestovín, spoločnosti Euromills a mimovládnej organizácie Potravinová banka Slovenska (PBS), ktorá mala zabezpečiť distribúciu potravinovej pomoci. PBS totiž podľa Simona od výrobcu stále neprevzala 3,5 tis. ton múky a cestovín. Firma Euromills tvrdí, že výrobky už odovzdala do skladov, odkiaľ si ich mala potravinová banka prevziať. Keď však ministerstvo prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) chcelo skontrolovať, či sa potraviny v sklade nachádzajú, Euromills to neumožnil.

"Pre mňa z nepochopiteľných dôvodov spoločnosť Euromills neumožnila pracovníkom Pôdohospodárskej platobnej agentúry do dnešného dňa, aby nastúpili do týchto skladov a vykonali kontrolu," vysvetlil Simon. Platobná agentúra preto podľa jeho slov už ohlásila túto skutočnosť Európskej komisii. V prípade, ak spoločnosť Euromills múku a cestoviny nedodá, prepadne jej zložená zábezpeka vo výške 1,19 mil. eur v prospech rozpočtu EÚ, keďže ide o európsky program. Minister Simon však preferuje, ak by sa k týmto 3,5 tisícom ton pomoci dostala PPA a rozdala ich ľuďom v regiónoch, kam sa ešte potravinová pomoc nedostala. Voči samotnej Potravinovej banky Slovenska vyvodí ministerstvo podľa Simona dôsledky za jej konanie, pričom do úvahy pripadajú aj stotísicové sankcie za nedodržanie podmienok zmluvy.

Predseda PBS Marko Urdzík však za najväčší problém označil financie, keďže štát im prepláca náklady na distribúciu pomoci až po jej realizácii. "My ako charitatívna organizácia nemáme finančné zdroje, aby sme mohli financovať ďalšiu distribúciu zo skladov," povedal pre agentúru SITA Urdzík. Problém podľa neho nie je 3,5 tis. ton potravinovej pomoci prevziať, ale jej uskladnenie a ďalšia distribúcia stoja peniaze, ktoré potravinová banka nemá. Organizácia sa podľa jeho slov snaží komunikovať s PPA aj ministerstvom a nájsť riešenie aktuálnej situácie.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Megaúspešný album Teenage Dream speváčky Katy Perry sa dočkal špeciálnej reedície.
pred 6 rokmi
Nakazení členovia personálu predtým nemohli napríklad vykonávať chirurgické zákroky, alebo pracovať v zubných ambulanciách.
pred 7 rokmi
Do 31. júla sa všetci občania môžu nechať otestovať na infekciu HIV a na ďalšie sexuálne prenosné choroby.
pred 7 rokmi
Preležaniny nie sú len problémom krajín tretieho sveta.
pred 8 rokmi
Chlorella je zelená jednobunková riasa, ktorá obsahuje mnoho vitamínov, minerálov, aminokyselín, stopových prvkov a je najbohatším zdrojom chlorofylu na zemi.
pred 6 rokmi
Chlapci si s kontroverziami nikdy hlavy nelámali a verní ťažkej pohode ostali aj pri natáčaní klipu k skladbe „Jsem tu sám“.
pred 8 rokmi
V japonskom hlavnom meste sa prvýkrát konal pochod homosexuálov, bisexuálov a transsexuálov, ktorí bojujú za práva sexuálnych menšín v Japonsku.
pred 8 rokmi
Slovenská tanečnica Melánia Kasenčáková alias Lady Mel si turné, ktoré absolvovala po boku amerického rappera Kanyeho Westa, naplno užívala.