Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Posledné slovo pri sudcoch má mať podľa Kaníka prezident

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 30.05.2014

Konečné rozhodnutie o tom, či sudca je, alebo nie je spôsobilý vykonávať svoju funkciu, by malo podľa poslanca za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka prináležať osobe prezidenta a nie súdnej rade, ako to predpokladá novela ústavy Smeru-SD a KDH.
Posledné slovo pri sudcoch má mať podľa Kaníka prezident
Zdroj obrázku: Internet
 

Konečné rozhodnutie o tom, či sudca je, alebo nie je spôsobilý vykonávať svoju funkciu, by malo podľa poslanca za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka prináležať osobe prezidenta a nie súdnej rade, ako to predpokladá novela ústavy Smeru-SD a KDH.

Kaník dnes počas rozpravy k novele predložil pozmeňujúci návrh, aby o menovaní a odvolaní sudcov rozhodoval prezident na návrh súdnej rady. „Nevidíme žiadnu logiku, aby verdikt nad previerkou urobila súdna rada. Definitívne rozhodovanie dávame do rúk prezidentovi,“ konštatoval Kaník. Ak by konkrétna osoba mala pocit, že rozhodnutie prezidenta o jej nevymenovaní nie je spravodlivé, mohla by sa obrátiť na ústavný súd.

Exminister sociálnych vecí podporuje plošné previerky sudcov, ktoré mala v programovom vyhlásení aj vláda Ivety Radičovej. "Nedá sa to robiť selektívne," poznamenal. Kaník by sa nebránil ani návrhu, aby sudcovia mohli ísť aj na detektor lži. "Neexistuje zmena bez rizika. Uvedomuje si nepríjemnosti, ktoré sa s tým budú spájať pre dotknuté osoby, ale neurobiť nič znamená nechať systém tak," poznamenal Kaník na margo návrhu previerok spôsobilosti sudcov.

SDKÚ-DS zároveň požaduje logické úpravy pri preverovaní sudcov. „Navrhujeme zmeny vo vykonávacom zákone v tom, čo sa bude preverovať. Chceme odstrániť gumové veci, kde na základe rôznych JPP a ohováračiek, ktoré sa ťažko dajú overiť, by mohla byť spochybnená povesť príslušného sudcu,“ povedal Kaník. Na druhej strane podľa neho SDKÚ-DS pritvrdzuje oblasť, ktorá hovorí o kontakte so zločineckým prostredím. „Zdá sa nám veľmi deravé hovoriť o majetkových a podnikateľských prepojeniach. Potrebné je doplniť priateľské a osobné kontakty, ktoré presahujú rámec pracovných povinností sudcu,“ uviedol.

Právna norma Smeru-SD a KDH okrem iného oddeľuje funkcie šéfov súdnej rady a najvyššieho súdu a zavádza plošné previerky sudcovskej spôsobilosti.

Foto: bystricoviny.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Záhradnícke a sadovnícke služby, Stavebné a žel...
LED žiarovky novej technológie s dobrou svietiv...

107 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 68 m2
1 000.00 € /mesiac
Na prenájom rodinný dom, rozloha 130 m2
317 000.00 €
Na predaj výrobný priestor, rozloha 407 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 11 rokmi
Cascada je nemecká, treba tiež dodať, že tanečná formácia.
pred 10 rokmi
Dan Bárta včera odohral výnimočný koncert s triom Roberta Balzara v prešovskom City Clube.
pred 8 rokmi
Za slabým dopytom podľa analytikov stojí predovšetkým pokračujúca konkurencia zo strany tabletov.
pred 8 rokmi
Rumburak zabudol čarovné zaklínadlo, ktoré mu umožnilo opustiť Ríšu rozprávok, a tak musí nedobrovoľne zostať medzi ľuďmi.
pred 7 rokmi
Finálny line-up bude známy približne dva týždne pred začiatkom festivalu, ktorý sa uskutoční v termíne 26. a 27. júla.
pred 8 rokmi
Deti zo stanice Leningradská dvojice poľských režisérov sú akýmsi hyper dokumentárnym počinom, neskrývane zobrazujúcim najtragickejšie udalosti zo života nezletilých detí.
pred 5 rokmi
Nikomu sa nedá veriť, všetkých treba nenávidieť.
pred 9 rokmi
Zdá sa, že producent filmov o Harrym Potterovi David Heyma vie kedy je na čase ukončiť úspešný projekt. Podľa neho by bola škoda, keby sa Potterov príbeh predlžoval.