Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslanecká novela o investíciách prešla parlamentom

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.06.2013

Za významnú investíciu by sa mala považovať stavba s investičnými nákladmi minimálne 100 mil. eur namiesto súčasnej sumy 33,194 mil. eur (predtým 1 mld. Sk).
Poslanecká novela o investíciách prešla parlamentom
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Príprava významných investícii by sa mala zrýchliť. Parlament totiž dnes schválil poslanecký návrh novely zákona o významných investíciách predkladateľov Maroša Kondróta, Michala Bagačku a Františka Petra (Smer-SD).

Za významnú investíciu by sa mala považovať stavba s investičnými nákladmi minimálne 100 mil. eur namiesto súčasnej sumy 33,194 mil. eur (predtým 1 mld. Sk). Ďalšou podmienkou pre významnú investíciu je to, že stavba bude národohospodársky významná a jej realizáciou sa vytvorí najmenej tristo nových pracovných miest.

Vzhľadom na to, že jedným z kritérií na určenie stavby za významnú investíciu je rozhodnutie vlády, že jej uskutočnenie je vo verejnom záujme, nemá sa požadovať záväzné stanovisko miestnej samosprávy ako dotknutého orgánu v územnom konaní. V prípade významných investícií budú pôsobnosť stavebného úradu vo veciach územného konania vykonávať obvodné úrady v sídle krajov. Ide o rovnaký mechanizmus, ktorý sa už v súčasnosti uplatňuje pri výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest. Poslanci odobrili pozmeňujúci návrh Richarda Rašiho (Smer-SD), ktorý samosprávam ponechá možnosť vyjadriť sa k banským stavbám.

KDH tvrdí, že táto poslanecká novela navrhuje rozšíriť podmienky, za ktorých je možné siahnuť cez inštitút vyvlastnenia na súkromné vlastníctvo. "Je absurdné uvažovať, že na základe vytvorenia tristo pracovných miest je možné siahnuť na súkromné vlastníctvo v tzv. verejnom záujme," povedal pred časom predseda KDH Ján Figeľ. Proces prijímania tejto novely je podľa neho veľmi rozporuplný, bez verejnej diskusie a medzirezortného pripomienkového konania. Kondrót predložený návrh obhajoval tým, že zákon v dnešnej podobe schválila v roku 1999 Dzurindova vláda. Navyše vyvlastňovania sa podľa jeho slov vôbec nedotýka. "Nič nové alebo významné sa tam nemení," obhajoval Kondrót svoj návrh.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Bedári sú najväčší muzikálový fenomén súčasnosti. Za 28 rokov existencie ich v 43 krajinách a 21 jazykových mutáciách videlo viac ako šesťdesiat miliónov nadšených divákov, vrátane tých slovenských.
pred 8 rokmi
76-ročný herec si najvýznamnejšie francúzske štátne kultúrne vyznamenanie prevzal od bývalého francúzskeho ministra kultúry Frédérica Mitterranda.
pred 7 rokmi
Očakávanú nahrávku predznamená 1. októbra singel Live While We're Young.
pred 9 rokmi
Pozývame Vás na významnú udalosť v oblasti Cloud Computingu, ktorá sa uskutoční 24. mája v bratislavskom hoteli Crowne Plaza.
pred 6 rokmi
Dvojnásobní držitelia českých hudobných cien Anděl a držitelia ocenenia IGF Award z roku 2012, DVA, vyrážajú na turné so svojim piatym albumom Nipomo.
pred 7 rokmi
Rocková skupina Dorian Gray prichystala pre fanúšikov nový album s názvom Druhá tvár.
pred 7 rokmi
Správa WHO je prvou systematickou štúdiou mapujúcou násilie voči ženám v 81 krajinách sveta
pred 6 rokmi
Bývalý mafiánsky boss Giovanni Manzoni (Robert De Niro), jeho rázna manželka Maggie (Michelle Pfeiffer) a ich dve deti sú za príkladnú spoluprácu so zákonom umiestnení do programu na ochranu svedkov.