Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 23. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslanecká novela o investíciách prešla parlamentom

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.06.2013

Za významnú investíciu by sa mala považovať stavba s investičnými nákladmi minimálne 100 mil. eur namiesto súčasnej sumy 33,194 mil. eur (predtým 1 mld. Sk).
Poslanecká novela o investíciách prešla parlamentom
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Príprava významných investícii by sa mala zrýchliť. Parlament totiž dnes schválil poslanecký návrh novely zákona o významných investíciách predkladateľov Maroša Kondróta, Michala Bagačku a Františka Petra (Smer-SD).

Za významnú investíciu by sa mala považovať stavba s investičnými nákladmi minimálne 100 mil. eur namiesto súčasnej sumy 33,194 mil. eur (predtým 1 mld. Sk). Ďalšou podmienkou pre významnú investíciu je to, že stavba bude národohospodársky významná a jej realizáciou sa vytvorí najmenej tristo nových pracovných miest.

Vzhľadom na to, že jedným z kritérií na určenie stavby za významnú investíciu je rozhodnutie vlády, že jej uskutočnenie je vo verejnom záujme, nemá sa požadovať záväzné stanovisko miestnej samosprávy ako dotknutého orgánu v územnom konaní. V prípade významných investícií budú pôsobnosť stavebného úradu vo veciach územného konania vykonávať obvodné úrady v sídle krajov. Ide o rovnaký mechanizmus, ktorý sa už v súčasnosti uplatňuje pri výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest. Poslanci odobrili pozmeňujúci návrh Richarda Rašiho (Smer-SD), ktorý samosprávam ponechá možnosť vyjadriť sa k banským stavbám.

KDH tvrdí, že táto poslanecká novela navrhuje rozšíriť podmienky, za ktorých je možné siahnuť cez inštitút vyvlastnenia na súkromné vlastníctvo. "Je absurdné uvažovať, že na základe vytvorenia tristo pracovných miest je možné siahnuť na súkromné vlastníctvo v tzv. verejnom záujme," povedal pred časom predseda KDH Ján Figeľ. Proces prijímania tejto novely je podľa neho veľmi rozporuplný, bez verejnej diskusie a medzirezortného pripomienkového konania. Kondrót predložený návrh obhajoval tým, že zákon v dnešnej podobe schválila v roku 1999 Dzurindova vláda. Navyše vyvlastňovania sa podľa jeho slov vôbec nedotýka. "Nič nové alebo významné sa tam nemení," obhajoval Kondrót svoj návrh.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Meryl Streep je geniálna.
pred 8 rokmi
Film je naozaj temný (tmavý) aj napohľad, nie iba obsahovo...
pred 9 rokmi
Sony s označením HX100V nenechá nikoho na pochybách, že bezpochyby spĺňa náročné očakávania od tradične kvalitnej značky Sony na 100%.
pred 7 rokmi
Elegantný sedan je štvrtým karosárskym variantom Astry.
pred 8 rokmi
Partička Totalní Nasazení zo Slaného berie punk rock ako záležitosť čistej zábavy so závanom rebelantského ducha.
pred 7 rokmi
Eyes On - mesiac fotografie vo Viedni štartuje u našich susedov 30. októbra.
pred 10 rokmi
Vysoký krvný tlak (hypertenzia) postihuje približne 25 - 30% ľudí.
pred 8 rokmi
Film mohol do kín dostať v najbližších dvoch alebo troch rokoch.