Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 30. marca 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslancov čakajú posledné dva návrhy

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.06.2013

Novelou zákona o voľbách do Európskeho parlamentu chcú Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti zaviesť pre slovenských europoslancov princíp jedného mandátu pri výkone tejto verejnej funkcie.
Poslancov čakajú posledné dva návrhy
Zdroj obrázku: Internet
 

Novela zákona o voľbách do Európskeho parlamentu (EP) a zákon o bojovníkoch proti korupcii sú posledné dve právne normy, ktoré poslanci prerokujú počas 14. dňa 19. schôdze parlamentu. Oba návrhy do národnej rady predložili poslanci z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Novelou zákona o voľbách do EP chcú obyčajní zaviesť pre slovenských europoslancov princíp jedného mandátu pri výkone tejto verejnej funkcie. Znamenalo by to, že poslanci EP by nemohli zastávať iné verejné funkcie na Slovensku. "Poslancom EP by sa tak umožnilo, aby vykonávali svoju funkciu zodpovedne, plnohodnotne a nezávisle," uviedol predkladateľ Igor Matovič.

OĽaNO zároveň presadzuje ochranu, podporu a odmeňovanie oznamovateľov korupcie. Zákonom chcú chrániť oznamovateľov korupcie pred diskrimináciou, postihom v pracovnoprávnych, štátnozamestnaneckých vzťahoch. Oznamovateľov korupcie chcú podporiť udelením štátneho vyznamenania. Navrhujú tiež možnosť udelenia odmeny, a to buď do výšky päťnásobku minimálnej mzdy, alebo udelenia odmeny podielovej, teda ak sa vráti stratený majetok, oznamovateľ korupcie by dostal odmenu vo výške 30 percent uchráneného majetku štátu.

Návrhy zákonov o ochrane oznamovateľov korupcie predložili ešte na predchádzajúcu parlamentnú schôdzu aj poslanci za KDH i nezaradený poslanec Daniel Lipšic. Kým Lipšicov návrh parlament zamietol, zákon KDH poslanci posunuli do druhého čítania. Zákon kresťanských demokratov má garantovať ochranu zamestnancov pred stratou zamestnania alebo poškodením ich práv, ak oznámia alebo inak prispejú k účinnejšiemu odhaľovaniu a objasneniu korupcie daňových a majetkových trestných činov proti záujmom štátu, obcí, vyšších územných celkov a nimi zriadených subjektov či záujmom Európskych spoločenstiev.

Poslanci budú hlasovať aj o troch bodoch, ktoré prerokovali v utorok.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Rafinovaným tučniakom sa s pomocou hrubej šimpanzej sily podarilo opraviť lietadlo, v ktorom naši hrdinovia havarovali počas preletu z Madagaskaru do Afriky, a vyrazili si užívať do kasína v Monte Carle...
pred 5 rokmi
Správna voľba pre upgrade
pred 8 rokmi
Všetko sa začína v roku 1985 a od tohto letopočtu sa datuje veľmi veľa bláznivých príhod mladíka Martyho, ktorý sa vďaka stroju času ocitá v roku 1995.
pred 7 rokmi
S novou skladbou – prvou v tomto roku – prichádza po ôsmich mesiacoch ticha spevák Jakub Petraník.
pred 7 rokmi
Polícia momentálne pátra po skupine zlodejov, ktorá nedávno kradla v sklade produkcie pripravovaného amerického filmu.
pred 6 rokmi
Limitovaný model ponúka informačno-zábavný systém
pred 5 rokmi
Lenka Dusilova´, Patrick Karpentski, Viliam Be´resˇ, Beata Hlavenkova´ a Martin Novák – to je Baromantika. A to je i nový album nazvaný V hodineˇ smrti.
pred 5 rokmi
Július Cézar je výborný stratég a vodca, ktorý doposiaľ nenašiel nikoho, kto by ho porazil.