Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslancov čaká zákonodarná iniciatíva prezidenta

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 10.02.2015

Opoziční poslanci Daniel Lipšic (nezaradený) a Igor Matovič (OĽaNO) chcú sfunkčniť zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý pred desiatimi rokmi ešte ako opozičný poslanec predkladal Robert Fico
Poslancov čaká zákonodarná iniciatíva prezidenta
Zdroj obrázku: Internet
 

Prezident by mal mať možnosť navrhovať a predkladať zákony rovnako, ako to dnes prislúcha vláde či poslancom parlamentu. Navrhuje to poslanec za OĽaNO Miroslav Kadúc v novele ústavného zákona. Priznaním zákonodarnej iniciatívy hlave štátu chce posilniť prezidentské právomoci. Diskusiou k právnej norme dnes poslanci otvoria 9. deň 46. schôdze parlamentu.

Poslanec obyčajných ľudí pripomína, že definitívne rozhodovanie o predložených návrhoch bude stále na pleciach parlamentu, zákon teda zaručí iba to, že návrh predložený hlavou štátu národná rada prerokuje, môže ho však neschváliť. Podľa Kadúca sa pri posilnení legitimity hlavy štátu, z parlamentnej na priamu voľbu občanmi, zabudlo na posilnenie kompetencií, respektíve právomocí prezidenta. Aj preto by priznal prezidentovi právo predkladať zákony.

Opoziční poslanci Daniel Lipšic (nezaradený) a Igor Matovič (OĽaNO) chcú sfunkčniť zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý pred desiatimi rokmi ešte ako opozičný poslanec predkladal Robert Fico. „Súčasná právna úprava je nefunkčná, a to aj preto, že sa dá ľahko obísť,“ argumentujú Lipšic a Matovič. Za desať rokov od schválenia zákona nebol podľa neho nikto odsúdený.

Poslanci budú vo štvrtok hovoriť o plánovanej výstavbe novej nemocnice v Bratislave, ktorú chce ministerstvo zdravotníctva postaviť formou verejno-súkromného partnerstva alebo tzv. projektu PPP (Public Private Partnership). Výstavba nemocnice by mala stáť 200 až 250 miliónov eur, postaviť a 30 rokov prevádzkovať ju má súkromný investor. Informáciu o výstavbe novej nemocnice predložil do parlamentu minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Vo štvrtok bude parlament rokovať aj o novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorou chce ministerstvo zdravotníctva urobiť poriadok v neprehľadných poplatkoch u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Po novom by pacienti mohli mať jasnejšie v tom, za čo od nich môže lekár žiadať peniaze a čo je už neoprávnené. Poskytovatelia nebudú môcť vyberať poplatky za výkony, ktoré majú plne hradené zdravotnými poisťovňami. Rezort zdravotníctva chce taktiež zabrániť tomu, aby podmieňovali poskytnutie zdravotnej starostlivosti akoukoľvek úhradou nad určenú spoluúčasť poistenca, ktorá je stanovená v právnych predpisoch. Poslancom na 46. schôdzi zostáva prerokovať do 30 z celkových 80 bodov programu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 13 rokmi
Kombinovaná procedúra, ktorej princíp je založený na predhriatí organizmu...
pred 6 rokmi
Kruh sa uzatvára. V prípade skupiny ABBA v istom slova zmysle takmer doslovne.
pred 6 rokmi
Už v piatok popoludní odštartujú na bratislavskej Pláži pod Ufom a amfiteátri v Banskej Štiavnici hudobné festivaly City Beats.
pred 7 rokmi
Podľa časti akcionárov je prítomnosť zakladateľa firmy v správnej rade dnes už brzdou jej rozvoja.
pred 8 rokmi
Mať rýchly metabolizmus je v porovnaní s pomalým metabolizmom výhodou. S rýchlym metabolizmom sa pomalšie priberá. Pomalý metabolizmus je častým dôvodom nadváhy až obezity
pred 5 rokmi
Skupina Elán pripravila pre svojich priaznivcov ozajstnú lahôdku.
pred 7 rokmi
Obľúbené e-shopy má 17 % Slovákov nakupujúcich online
pred 9 rokmi
Ultratenký a ultraľahký notebook Samsung Série 3 350U2B vyniká tenkým rámikom displeja a používateľom ponúka pohodlnú mobilitu a neprehliadnuteľný dizajn.