Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 10. apríla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslancov čaká schvaľovanie štátneho rozpočtu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.12.2014

Parlament bude dopoludnia hlasovať aj o dvojici zákonov, ktoré vrátil na opätovné prerokovanie prezident Andrej Kiska.
Poslancov čaká schvaľovanie štátneho rozpočtu
Zdroj obrázku: Internet
 

Diskusiou k návrhu rozpočtu nákladov na činnosť Fondu národného majetku na roky 2015 až 2017 otvoria poslanci siedmy deň 44. schôdze parlamentu. Prerokujú i návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na roky 2015 – 2017.

Dopoludnia čaká poslancov hlasovanie o návrhu štátneho rozpočtu. Rozprava k zákonu roka trvala oproti iným rokom nezvyčajne krátko, necelé dva dni. Svojimi hlasmi zákonodarcovia rozhodnú aj o viacerých pozmeňujúcich návrhoch, keďže návrh rozpočtu do parlamentu putoval oklieštený, vzhľadom na vtedy aplikované sankcie z tretieho pásma dlhovej brzdy. Deficit v pôvodnej verzii rozpočtu je plánovaný na 1,98 % hrubého domáceho produktu, minister financií Peter Kažimír však už avizoval, že pozmeňujúcimi opatreniami sa zrejme navýši pod hranicu 2,5 % výkonu ekonomiky.

Oproti návrhu rozpočtu, ktorý putoval do parlamentu z vlády, by si malo po prerokovaní návrhu v Národnej rade SR polepšiť okrem rezortu práce aj viacero ďalších rezortov. Okrem 152 mil. eur pre rezort zdravotníctva na krytie nákladov zavedenia odvodovej odpočítateľnej položky by podľa spoločnej správy parlamentných výborov mali milióny navyše dostať rezort vnútra, práce či dopravy. Ministerstvu životného prostredia poslanci navrhujú zvýšiť rozpočet o 15 mil. eur na protipovodňové opatrenia, ministerstvu vnútra by sa tiež o 15 mil. eur mali zvýšiť limity na zvýšenie služobného výkonu zložiek rezortu v regiónoch so zvýšenou kriminalitou.

Rezort dopravy by si mal zase oproti pôvodnému návrhu polepšiť o 20 mil. eur, ktoré by sa mali využiť na nájomné byty a odstraňovanie systémových porúch v bytových domoch. Ministerstvo zdravotníctva by na základe pozmeňujúceho návrhu, ktorý predložil šéf finančného výboru Daniel Duchoň, malo získať aj 50-miliónovú rezervu na krytie prípadného stratového hospodárenia nemocníc.

Gestorský finančný výbor však v rámci rozpočtu odporúča aj navýšenia rozpočtov ostatných kapitol, aj keď už v nižších sumách. Rozpočet ministerstva hospodárstva by sa mal navýšiť o 300-tis. eur na budovanie priemyselných zón. Viac zrejme dostane aj Kancelária prezidenta SR. Na opravu dreveného krovu Prezidentského paláca by malo putovať dodatočných 310-tis. eur, ďalších 97-tis. eur by malo pokryť rekonštrukciu prezidentskej rezidencie na Slavíne a 93-tis. eur má ísť na odchodné pre 20 zamestnancov kancelárie.

Navrhuje sa tiež navýšenie rozpočtu Najvyššieho súdu SR o 80-tis. eur na zvýšenie počtu asistentov. O 50-tis. eur viac by mal dostať aj Úrad vlády SR na podporu menšinovej kultúry a jazyka národnostných menšín.

Súčasťou navrhovaných zmien je aj krytie nákladov na navyšovanie platov vo verejnej správe, vrátane učiteľov, a vytvorenie rezervy na prípadný horší makroekonomický vývoj vo výške 155 mil. eur a takisto rezerva na prípadný lepší výber daní. Pri nej sa rozpočtujú dodatočné príjmy v sume 300 mil. eur, ktoré nie sú viazané na žiadne konkrétne výdavky. Ak bude skutočný výber daní lepší, ako predpokladá rozpočet, bude možné tieto prostriedky využiť.

Parlament bude dopoludnia hlasovať aj o dvoch zákonoch, ktoré vrátil na opätovné prerokovanie prezident Andrej Kiska. Novelu školského zákona, podľa ktorej majú zo školských bufetov zmiznúť nezdravé potraviny, považuje hlava štátu v niektorých článkoch za neurčitú a nejednoznačnú, pričom vedie k nezrozumiteľnosti. Kiska na opätovné prerokovanie vrátil aj novelu Obchodného zákonníka, ktorá mení podmienky zakladania a fungovania spoločností s ručením obmedzeným. Hlava štátu navrhuje, aby parlament právnu normu neprijal ako celok. Právna norma je v schválenej podobe podľa prezidenta čiastková, nekomplexná a nedostatočná.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Letný hit.
pred 9 rokmi
Účinky korenia sú naozaj neoveriteľné. Okrem toho, že dodávajú jedlu správnu chuť, majú aj množstvo ďalších pozitívnych účinkov. Aký vplyv majú na náš organizmus?
pred 8 rokmi
Účastníci vystupujúci ako záujemcovia v rôznych častiach krajiny navštívili dokopy 65 čerpacích staníc, ktoré okrem iných služieb umožňujú prenajať si auto. V 22 prípadoch nevyhoveli.
pred 8 rokmi
Cenu pre najhorší opis sexu vo fiktívnom literárnom diele tento rok získal americký spisovateľ David Guterson za scénu v románe Ed King, ktorý je akousi modernou verziou Kráľa Oidipusa.
pred 8 rokmi
Fiat Viaggio ponúka zmes výkonu, ekonomickej prevádzky, kvality, pokrokovej technológie a radosti z jazdy. Nová limuzína vyžaruje vďaka svojmu dizajnu taliansky šarm.
pred 8 rokmi
To, či sa jej o niekoľko mesiacov narodí chlapec alebo dievčatko, zatiaľ neprezradila.
pred 8 rokmi
Poľská zubárka svojmu bývalému priateľovi vytrhala všetky zuby po tom, ako ju opustil pre inú ženu.
pred 4 rokmi
Zabávač, komik, moderátor, ale aj textár, hudobník a spevák je Karel Šíp. Pri príležitosti jeho okrúhlych narodenín mu vyšla kompilácia hitov, ktoré otextoval.