Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslancov čaká justícia a výplaty dôchodkov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 02.06.2014

Na definitívne schválenie čaká aj novela geologického zákona, ktorá zakazuje ťažbu rádioaktívnych látok na území Slovenska.
Poslancov čaká justícia a výplaty dôchodkov
Zdroj obrázku: Internet
 

Diskusia k novele ústavy, ktorú predložili vládny Smer-SD a opozičné KDH, čaká poslancov v utorok 3. júna, kedy bude pokračovať 35. schôdza tretím rokovacím týždňom.

Písomne je do rozpravy prihlásených ešte deväť zákonodarcov, ďalší sa budú môcť prihlásiť ústne. Smer-SD a KDH navrhujú v novele oddelenie funkcie šéfa súdnej rady a najvyššieho súdu a zavádzajú plošné previerky sudcovskej spôsobilosti. Zároveň právna norma definuje manželstvo ako jedinečný zväzok medzi mužom a ženou.

Prezident bude naďalej menovať troch členov súdnej rady, aj keď Smer pôvodne navrhoval, aby o túto kompetenciu prišiel. Troch členov súdnej rady bude menovať parlament a troch vláda. Osem členov súdnej rady zvolia sudcovia a automaticky sa členom súdnej rady stane predseda najvyššieho súdu. Predsedu rady si zvolí rada samotná, šéfom súdnej rady však nebude môcť byť predseda najvyššieho súdu.

Poslanci potom budú rokovať o novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá určuje spôsob výplaty dôchodkov z druhého dôchodkového piliera. Časť penzijných úspor z druhého dôchodkového piliera si po zakúpení doživotnej penzie nakoniec bude môcť vybrať väčšie množstvo sporiteľov, ako pôvodne navrhovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Podľa kompromisného návrhu, na ktorom sa dohodol rezort práce s opozičnými poslancami, možnosť výberu časti nasporenej sumy dostanú tí sporitelia, ktorých súčet dôchodkov z prvého a druhého piliera bude vyšší, ako by bol ich dôchodok, ak by do druhého piliera nevstúpili a dostávali by penziu výlučne zo štátneho, priebežného piliera. Ako po rokovaní parlamentného sociálneho výboru uviedol štátny tajomník ministerstva práce a sociálnych vecí Jozef Burian, v budúcom roku by tak možnosť výberu časti nasporenej sumy malo dostať približne 12 % sporiteľov a v ďalších rokoch by sa počet týchto osôb mal zvýšiť na 20 % z celkového počtu sporiteľov.

NR SR bude diskutovať aj o balíčku deviatich zákonov, ktorým chcú opoziční poslanci pomôcť mladým lepšie sa uplatniť. Ide o návrhy z rezortov školstva, spravodlivosti a sociálnych vecí, ktoré majú pomôcť mladým ľuďom zamestnať sa.

Na definitívne schválenie čaká aj novela geologického zákona, ktorá zakazuje ťažbu rádioaktívnych látok na území Slovenska. Výnimky zo zákazu majú byť možné len vtedy, ak ťažbu v referende schvália obyvatelia miest alebo obcí, v katastri ktorých sa ložiská rádioaktívnych látok nachádzajú. Rokovanie o tejto novele ukončili poslanci v piatok.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Zakladajúci člen Genesis Mike Rutherford prichádza s novým albumom svojho paralelného projektu Mike & The Mechanics, ktorý vyšiel v apríli a dostal názov The Road.
pred 8 rokmi
Návrat roka sa napokon uskutočnil a už aj priniesol svoje prvé ovocie.
pred 6 rokmi
Miestami surový, ale uveriteľný, chvíľu drámu, chvíľu komédia a chvíľu love story.
pred 13 rokmi
So značkou Volvo som mal doposiaľ len minimálne skúsenosti. Ale odkedy sa v našej redakcii vystriedali takmer všetky modely, stále častejšie si kladiem otázku, prečo sa tieto autá nepredávajú oveľa viac?
pred 7 rokmi
Spoločnosť HP predstavila novú stolovú pracovnú stanicu HP Z220 a modelový rad notebookov HP EliteBook pre profesionálne využitie.
pred 7 rokmi
Mopar Chrysler 200 Super S ponúka dlhý zoznam aerodynamických karosárskych doplnkov.
pred 6 rokmi
Brock van Wey, ktorý vystupuje pod pseudonymom Bvdub, sa predstaví už túto sobotu 2. februára v bratislavskom Ateliéri Babylon na spoločnom dvojkoncerte s argentínskym skladateľom Brunom Sanfilippom.
pred 6 rokmi
Svetový týždeň glaukómu je na rok 2013 vyhlásený v dňoch 11. – 16. marca.