Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslancov čaká justícia a voľby člena súdnej rady

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.09.2014

Vládny Smer-SD do funkcie nominuje predsedu okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Jána Slovinského.
Poslancov čaká justícia a voľby člena súdnej rady
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Inštitút justičných čakateľov a právnych čakateľov prokuratúry, ktoré predchádzajúca vláda zrušila, by sa mali obnoviť. Počíta s tým novelizačný balíček zákonov, ktorý pod hlavičkou novely zákona o Justičnej akadémii v úvode tretieho dňa 37. schôdze prerokuje parlament.

Novela upravuje aj viaceré ustanovenia zákonov o sudcoch a prokurátoroch, ktoré sú podľa nálezu ústavného súdu, ktorý bol publikovaný 1. augusta, v rozpore s ústavou. Inštitút justičného čakateľa zrušili od 1. mája 2011 a právneho čakateľa prokuratúry od 1. augusta 2014, keď bol vyhlásený nález ÚS SR a spomínaný inštitút prakticky nahradili asistenti prokurátora.

Obnovenie inštitútov justičného čakateľa a čakateľa prokuratúry mala vláda už v svojom programovom vyhlásení. Minister spravodlivosti Tomáš Borec upozorňuje, že inštitút justičného čakateľa nebude fungovať tak ako v minulosti, keď sa práve z týchto ľudí stávali sudcovia. Systém výberu kandidátov na sudcov zostane otvorený aj pre iné právnické povolania. „Do súdnictva budú mať prístup aj ľudia mimo justičných čakateľov, čiže budú môcť ísť do súťaže s justičnými čakateľmi,“ dodal Borec.

Na nedávny nález ústavného súdu v novele reaguje ustanovenie, ktoré hovorí o zložení výberovej komisie pri výberoch kandidátov na sudcov. Ústavný súd označil za protiústavné, že zmenou za predchádzajúcej vlády nemala súdna moc v komisiách väčšinu členov.

Poslanci budú diskutovať aj o novele Obchodného zákonníka, v ktorej ministerstvo spravodlivosti navrhuje vytvoriť dva typy spoločností s ručením obmedzeným. Podľa vzoru Nemecka by sa mali deliť na tzv. riadne, v ktorých sa v absolútnom vyjadrení zvýši požiadavka na vytváranie základného imania a na start-up spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré bude možné vytvárať už so základnými imaním od jedného eura.

Po tradičnej štvrtkovej Hodine otázok čaká poslancov o 15:00 voľba člena súdnej rady. Vládny Smer-SD do funkcie nominuje predsedu okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Jána Slovinského.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Výstavba rodinných domov spôsobmi: na etapy, hr...
Poradenstvo a školenia v oblasti BOZP a OPPSú tu pre Vás ľahko dostupné pôžičky od 400 Eur...


109 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 66 m2
119 500.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 54 m2, novostavb...
290 000.00 €
Na predaj výrobný priestor, rozloha 437 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 2 rokmi
Finále veľkolepej upírej ságy vo veľkom štýle.
pred 6 rokmi
Väčší počet kilowattov pod kapotou podľa tvrdenia automobilky nemá negatívny vplyv na spotrebu paliva preplňovaného osemvalca 3,8 l V8.
pred 5 rokmi
V kooperácii so špecialistami na aerodynamiku firmy Prior-Design vyvinula tuningová spoločnosť Famous Parts kit pre Audi R8 s označením GT-850.
pred 2 rokmi
Maggie je mladá a nezávislá newyorčanka, ktorá zatiaľ márne čaká na tú pravú životnú lásku.
pred 6 rokmi
Jan Fröhlich bubeník českej pop punkovej jedničky Jaksi Taksi vypúšťa do sveta nový drumcover tentokrát na pecku Volte mě od Hugo Toxxx.
pred 7 rokmi
Päťdesiaty piaty ročník Londýnskeho filmového festivalu otvorí v stredu 12. októbra snímka 360 brazílskeho režiséra Fernanda Meirellesa.
pred 10 rokmi
Skutočnosť, že v energetickej premene pracujúcich svalov sú sacharidy veľmi významné, je dávno známe.
pred rokmi
Veľká variabilita tepelnoizolačných materiálov je v dnešnom stavebníctve samozrejmosťou a vzhľadom na to,sa výber tej správnej izolácie pre vašu stavbu sa stáva náročnejším a dlhším procesom.