Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslancov čaká justícia a voľby člena súdnej rady

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.09.2014

Vládny Smer-SD do funkcie nominuje predsedu okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Jána Slovinského.
Poslancov čaká justícia a voľby člena súdnej rady
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Inštitút justičných čakateľov a právnych čakateľov prokuratúry, ktoré predchádzajúca vláda zrušila, by sa mali obnoviť. Počíta s tým novelizačný balíček zákonov, ktorý pod hlavičkou novely zákona o Justičnej akadémii v úvode tretieho dňa 37. schôdze prerokuje parlament.

Novela upravuje aj viaceré ustanovenia zákonov o sudcoch a prokurátoroch, ktoré sú podľa nálezu ústavného súdu, ktorý bol publikovaný 1. augusta, v rozpore s ústavou. Inštitút justičného čakateľa zrušili od 1. mája 2011 a právneho čakateľa prokuratúry od 1. augusta 2014, keď bol vyhlásený nález ÚS SR a spomínaný inštitút prakticky nahradili asistenti prokurátora.

Obnovenie inštitútov justičného čakateľa a čakateľa prokuratúry mala vláda už v svojom programovom vyhlásení. Minister spravodlivosti Tomáš Borec upozorňuje, že inštitút justičného čakateľa nebude fungovať tak ako v minulosti, keď sa práve z týchto ľudí stávali sudcovia. Systém výberu kandidátov na sudcov zostane otvorený aj pre iné právnické povolania. „Do súdnictva budú mať prístup aj ľudia mimo justičných čakateľov, čiže budú môcť ísť do súťaže s justičnými čakateľmi,“ dodal Borec.

Na nedávny nález ústavného súdu v novele reaguje ustanovenie, ktoré hovorí o zložení výberovej komisie pri výberoch kandidátov na sudcov. Ústavný súd označil za protiústavné, že zmenou za predchádzajúcej vlády nemala súdna moc v komisiách väčšinu členov.

Poslanci budú diskutovať aj o novele Obchodného zákonníka, v ktorej ministerstvo spravodlivosti navrhuje vytvoriť dva typy spoločností s ručením obmedzeným. Podľa vzoru Nemecka by sa mali deliť na tzv. riadne, v ktorých sa v absolútnom vyjadrení zvýši požiadavka na vytváranie základného imania a na start-up spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré bude možné vytvárať už so základnými imaním od jedného eura.

Po tradičnej štvrtkovej Hodine otázok čaká poslancov o 15:00 voľba člena súdnej rady. Vládny Smer-SD do funkcie nominuje predsedu okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Jána Slovinského.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Obaja sú známi predovšetkým z ranných televíznych formátov.
pred 4 rokmi
Hľadanie pravdy o vesmíre pomocou jedného z prvých ďalekohľadov v 17. storočí.
pred 6 rokmi
Okrem piesní Kráľa popu sa hackeri mohli zmocniť aj ďalšieho vzácneho materiálu Sony Music, napríklad nepublikovaných skladieb od Foo Fighters, Ollyho Mursa alebo Avril Lavigne.
pred 11 rokmi
Kondičné plávanie je ako súčasť rekreačno-špotových aktivít jednou z najlepších činností.
pred 5 rokmi
Americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) údajne špehovala aj členov vrcholných orgánov Organizácie Spojených národov (OSN).
pred 4 rokmi
Pekelne divoké turné Divokého Billa „Možná přijde i pekelník“ sa skončilo. Šnúru devätnástich koncertov (z toho päť na Slovensku a štrnásť v Česku) si vychutnali tisíce divákov.
pred 7 rokmi
Batmana neprekonal (a pravdepodobne ani neprekoná) ani Thor a ani X-men.
pred 3 rokmi
Legenda hororového žánru Sam Raimi prichádza s úplne novým spracovaním klasického príbehu o rodine, ktorej pokojný život sa obráti hore nohami, keď sa v ich dome začnú diať podivné veci.