Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslancov čaká justícia a voľby člena súdnej rady

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.09.2014

Vládny Smer-SD do funkcie nominuje predsedu okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Jána Slovinského.
Poslancov čaká justícia a voľby člena súdnej rady
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Inštitút justičných čakateľov a právnych čakateľov prokuratúry, ktoré predchádzajúca vláda zrušila, by sa mali obnoviť. Počíta s tým novelizačný balíček zákonov, ktorý pod hlavičkou novely zákona o Justičnej akadémii v úvode tretieho dňa 37. schôdze prerokuje parlament.

Novela upravuje aj viaceré ustanovenia zákonov o sudcoch a prokurátoroch, ktoré sú podľa nálezu ústavného súdu, ktorý bol publikovaný 1. augusta, v rozpore s ústavou. Inštitút justičného čakateľa zrušili od 1. mája 2011 a právneho čakateľa prokuratúry od 1. augusta 2014, keď bol vyhlásený nález ÚS SR a spomínaný inštitút prakticky nahradili asistenti prokurátora.

Obnovenie inštitútov justičného čakateľa a čakateľa prokuratúry mala vláda už v svojom programovom vyhlásení. Minister spravodlivosti Tomáš Borec upozorňuje, že inštitút justičného čakateľa nebude fungovať tak ako v minulosti, keď sa práve z týchto ľudí stávali sudcovia. Systém výberu kandidátov na sudcov zostane otvorený aj pre iné právnické povolania. „Do súdnictva budú mať prístup aj ľudia mimo justičných čakateľov, čiže budú môcť ísť do súťaže s justičnými čakateľmi,“ dodal Borec.

Na nedávny nález ústavného súdu v novele reaguje ustanovenie, ktoré hovorí o zložení výberovej komisie pri výberoch kandidátov na sudcov. Ústavný súd označil za protiústavné, že zmenou za predchádzajúcej vlády nemala súdna moc v komisiách väčšinu členov.

Poslanci budú diskutovať aj o novele Obchodného zákonníka, v ktorej ministerstvo spravodlivosti navrhuje vytvoriť dva typy spoločností s ručením obmedzeným. Podľa vzoru Nemecka by sa mali deliť na tzv. riadne, v ktorých sa v absolútnom vyjadrení zvýši požiadavka na vytváranie základného imania a na start-up spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré bude možné vytvárať už so základnými imaním od jedného eura.

Po tradičnej štvrtkovej Hodine otázok čaká poslancov o 15:00 voľba člena súdnej rady. Vládny Smer-SD do funkcie nominuje predsedu okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Jána Slovinského.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Štúdia Bertone Nuccio svojimi futuristickými tvarmi má stelesňovať to najlepšie, čo počas svojej dlhej histórie vytvorila karosáreň Bertone
pred 6 rokmi
Vyzeralo to tak, že Michael Bublé už nemohol mať krajšie Vianoce, než tie minuloročné, keď sa z jeho albumu Christmas predalo v USA cez 2 a pol milióna kusov a 7 miliónov kusov celosvetovo.
pred 8 rokmi
ŠKODA sa pripravuje na vek elektromobility. Koncept Octavia Green E Line bol predstavený v Prahe v rámci medzinárodnej konferencie o E-mobilite.
pred 8 rokmi
Už takmer o dva týždne sa začína najväčší slovenský festival animovaných filmov Fest Anča. Rekordný počet zahraničných hostí vypovedá o „stále sa dvíhajúcej latke“, ktorú organizátori posúvajú každým rokom.
pred 5 rokmi
28-ročná Novozélanďanka zvíťazila s románom The Luminaries, a stala sa tak najmladším laureátom tohto ocenenia.
pred 5 rokmi
Olly Murs však už dávno nepatrí do kategórie bežných rýchlo kvasených hviezd. Hoci nevyhral svojho času X-Factor, meno toho, kto ho vyhral v tom roku, keď Olly skončil druhý, si dnes už nikto nepamätá.
pred 6 rokmi
Daniel Landa - Vozová hradba 2011/2012 bolo najúspešnejšie turné kontroverzného českého autora a interpreta tohto storočia.
pred 7 rokmi
Barbadoská speváčka Rihanna a britská hviezda Cheryl Cole údajne pracujú na spoločnej piesni.