Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslancov čaká justícia a voľby člena súdnej rady

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 11.09.2014

Vládny Smer-SD do funkcie nominuje predsedu okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Jána Slovinského.
Poslancov čaká justícia a voľby člena súdnej rady
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

Inštitút justičných čakateľov a právnych čakateľov prokuratúry, ktoré predchádzajúca vláda zrušila, by sa mali obnoviť. Počíta s tým novelizačný balíček zákonov, ktorý pod hlavičkou novely zákona o Justičnej akadémii v úvode tretieho dňa 37. schôdze prerokuje parlament.

Novela upravuje aj viaceré ustanovenia zákonov o sudcoch a prokurátoroch, ktoré sú podľa nálezu ústavného súdu, ktorý bol publikovaný 1. augusta, v rozpore s ústavou. Inštitút justičného čakateľa zrušili od 1. mája 2011 a právneho čakateľa prokuratúry od 1. augusta 2014, keď bol vyhlásený nález ÚS SR a spomínaný inštitút prakticky nahradili asistenti prokurátora.

Obnovenie inštitútov justičného čakateľa a čakateľa prokuratúry mala vláda už v svojom programovom vyhlásení. Minister spravodlivosti Tomáš Borec upozorňuje, že inštitút justičného čakateľa nebude fungovať tak ako v minulosti, keď sa práve z týchto ľudí stávali sudcovia. Systém výberu kandidátov na sudcov zostane otvorený aj pre iné právnické povolania. „Do súdnictva budú mať prístup aj ľudia mimo justičných čakateľov, čiže budú môcť ísť do súťaže s justičnými čakateľmi,“ dodal Borec.

Na nedávny nález ústavného súdu v novele reaguje ustanovenie, ktoré hovorí o zložení výberovej komisie pri výberoch kandidátov na sudcov. Ústavný súd označil za protiústavné, že zmenou za predchádzajúcej vlády nemala súdna moc v komisiách väčšinu členov.

Poslanci budú diskutovať aj o novele Obchodného zákonníka, v ktorej ministerstvo spravodlivosti navrhuje vytvoriť dva typy spoločností s ručením obmedzeným. Podľa vzoru Nemecka by sa mali deliť na tzv. riadne, v ktorých sa v absolútnom vyjadrení zvýši požiadavka na vytváranie základného imania a na start-up spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré bude možné vytvárať už so základnými imaním od jedného eura.

Po tradičnej štvrtkovej Hodine otázok čaká poslancov o 15:00 voľba člena súdnej rady. Vládny Smer-SD do funkcie nominuje predsedu okresného súdu v Spišskej Novej Vsi Jána Slovinského.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Prečítajte si charakteristiku 4 základných typov temperamentu: sangvinik, cholerik, melancholik a flegmatik. Ktorý z nich ste?
pred 5 rokmi
Jedna z najlegendárnejších nahrávok príbehov Spejbla a Hurvínka, odohrávajúca sa počas letných prázdnin niekde vo fiktívnych Houbohledoch.
pred 10 rokmi
Do „španielskeho New Yorku“ odchádzajú stráviť leto dve mladé Američanky.
pred 5 rokmi
Seniori si budú môcť zacvičiť na šiestich strojoch, ktoré sú upravené pre potreby starších ľudí.
pred 15 rokmi
Kategória luxusných vozidiel na voľný čas zaznamenala v posledných rokoch nečakaný rozmach a rozdelila sa na dve skupiny.
pred 4 rokmi
Mimozemšťania Voca People už o pár dní zaútočia hudbou.
pred 3 rokmi
Kým v skutočnosti bola Amy Winehouse? Čo táto hudobná ikona skrývala pred okolitým svetom a prečo zomrela tak mladá?
pred 10 rokmi
Dôležité pokyny