Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 22. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslancom zostáva prerokovať 46 zo 67 bodov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.02.2014

Opozičný Most-Híd navrhuje zmeny pri obsadzovaní miest vo verejnej správe. Podľa navrhovanej úpravy by sa mali robiť výberové konania nielen na vedúce, ale aj na referentské pozície.
Poslancom zostáva prerokovať 46 zo 67 bodov
Zdroj obrázku: Internet
 

Na 29. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky, ktorá má pokračovať po skončení mimoriadnej 31. schôdze parlamentu o predaji emisií, zostáva poslancom prerokovať 46 zo 67 bodov. V poradí piaty deň riadneho zasadnutia otvorí diskusia k novele Občianskeho zákonníka, ktorou chcú poslanci Smeru-SD zabrániť úžerníckym praktikám a sprísniť pôsobenie nebankových spoločností.

Medzi najpodstatnejšie zmeny patrí definícia úžery aj v Občianskom zákonníku a stanovenie maximálnej odplaty za poskytnutie úveru. Tá by nemala prevyšovať dvojnásobok priemernej úrokovej sadzby bankových služieb, ktoré sa v danom odvetví poskytujú. Novinkou má byť aj povinnosť poskytovať spotrebiteľské úvery výhradne bezhotovostnou formou. Zmeny sa podľa návrhu poslancov vládneho Smeru-SD Otta Brixiho a Antona Martvoňa dotknú aj poskytovateľov nebankových služieb. Vyžadovať sa bude napríklad vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a minimálne päťročná prax v bankovníctve či poisťovníctve. Poskytovateľ nebankových služieb zároveň bude musieť mať čistý štít voči Slovenskej obchodnej inšpekcií aj voči ďalším orgánom štátnej správy.

Opozičný Most-Híd navrhuje zmeny pri obsadzovaní miest vo verejnej správe. Podľa navrhovanej úpravy by sa mali robiť výberové konania nielen na vedúce, ale aj na referentské pozície. Pracovné ponuky by mali štátne organizácie navyše zverejňovať aj inde, ako len na svojich internetových stránkach. Okrem štátnych úradov by prostredníctvom výberových konaní mali prijímať nových ľudí aj samosprávy, teda mestá, obce a vyššie územné celky.

Parlament bude diskutovať o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorou poslanci za KDH presadzujú, aby zákonodarcovia mohli poberať iba jeden príjem, aj keď vykonávajú viacero verejných funkcií. Predseda KDH Ján Figeľ upozorňuje, že sa kumulujú mandáty poslancov NR SR s exekutívnymi funkciami na úrovni samosprávy, ale aj inštitúcií, ako sú nemocnice či poisťovne. Predseda KDH verí, že pravidlo "jeden mandát stačí" sa stane ústavným pravidlom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Program Szigetu 2014 sa opäť stáva lákavejším a hudobne pestrejším. Festivalové passy na festival sú za najvýhodnejšie ceny v predaji do 30. apríla.
pred 8 rokmi
27-ročná herečka tvrdí, že odkedy sa zasnúbila s Jamesom Rightonom z kapely Klaxons, ľudia sa jej neustále pýtajú, či je tehotná.
pred 5 rokmi
Sójové či kravské mlieko?
pred 8 rokmi
Nemecká tuningová spoločnosť Hamann Motorsport sa najnovšie prezentuje najbrutálnejšou úpravou BMW M5 (Typ F10).
pred 9 rokmi
Drak sa vracia režiséra Eduarda Grečnera je svojrázna adaptácia slávnej novely Dobroslava Chrobáka s rovnomenným názvom.
pred 7 rokmi
Nižšie ceny sú kľúčové pre 54 % zákazníkov e-shopov.
pred 8 rokmi
Kapustnica je veľmi obľúbeným a zároveň praktickým jedlom, pretože podľa tamojších zvykov "dozrieva" a najlepšie je ju konzumovať na druhý alebo tretí deň po uvarení.
pred 8 rokmi
Niektorí sa možno tešia z pohľadu na padajúce listy, iní sa možno desia tej hromady listov, ktoré budú musieť pohrabať. A čo keby ste sa teraz dozvedeli, že listy môžu byť zdraviu prospešné?