Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslancom zostáva prerokovať 46 zo 67 bodov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.02.2014

Opozičný Most-Híd navrhuje zmeny pri obsadzovaní miest vo verejnej správe. Podľa navrhovanej úpravy by sa mali robiť výberové konania nielen na vedúce, ale aj na referentské pozície.
Poslancom zostáva prerokovať 46 zo 67 bodov
Zdroj obrázku: Internet
 

Na 29. schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky, ktorá má pokračovať po skončení mimoriadnej 31. schôdze parlamentu o predaji emisií, zostáva poslancom prerokovať 46 zo 67 bodov. V poradí piaty deň riadneho zasadnutia otvorí diskusia k novele Občianskeho zákonníka, ktorou chcú poslanci Smeru-SD zabrániť úžerníckym praktikám a sprísniť pôsobenie nebankových spoločností.

Medzi najpodstatnejšie zmeny patrí definícia úžery aj v Občianskom zákonníku a stanovenie maximálnej odplaty za poskytnutie úveru. Tá by nemala prevyšovať dvojnásobok priemernej úrokovej sadzby bankových služieb, ktoré sa v danom odvetví poskytujú. Novinkou má byť aj povinnosť poskytovať spotrebiteľské úvery výhradne bezhotovostnou formou. Zmeny sa podľa návrhu poslancov vládneho Smeru-SD Otta Brixiho a Antona Martvoňa dotknú aj poskytovateľov nebankových služieb. Vyžadovať sa bude napríklad vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a minimálne päťročná prax v bankovníctve či poisťovníctve. Poskytovateľ nebankových služieb zároveň bude musieť mať čistý štít voči Slovenskej obchodnej inšpekcií aj voči ďalším orgánom štátnej správy.

Opozičný Most-Híd navrhuje zmeny pri obsadzovaní miest vo verejnej správe. Podľa navrhovanej úpravy by sa mali robiť výberové konania nielen na vedúce, ale aj na referentské pozície. Pracovné ponuky by mali štátne organizácie navyše zverejňovať aj inde, ako len na svojich internetových stránkach. Okrem štátnych úradov by prostredníctvom výberových konaní mali prijímať nových ľudí aj samosprávy, teda mestá, obce a vyššie územné celky.

Parlament bude diskutovať o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorou poslanci za KDH presadzujú, aby zákonodarcovia mohli poberať iba jeden príjem, aj keď vykonávajú viacero verejných funkcií. Predseda KDH Ján Figeľ upozorňuje, že sa kumulujú mandáty poslancov NR SR s exekutívnymi funkciami na úrovni samosprávy, ale aj inštitúcií, ako sú nemocnice či poisťovne. Predseda KDH verí, že pravidlo "jeden mandát stačí" sa stane ústavným pravidlom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Empatia je schopnosť osobnosti, pomocou ktorej sa človek v rámci bezprostrednej komunikácie s druhým človekom vie vžiť do jeho prežívania situácie.
pred 8 rokmi
Kým v júli minulého roku bola priemerná cena smartfónu s Androidom 376 eur, v tomto roku už klesla na 308 eur.
pred 8 rokmi
Kompletná siedma séria, to je 22 častí vychádza na 6 DVD a doplnená je aj o niekoľko bonusov.
pred 7 rokmi
BMW Concept radu 4 Coupé obohacuje kvality BMW radu 3 Coupé o nové dimenzie estetiky, dynamiky a elegancie.
pred 8 rokmi
HP uvádza na trh nový dotykový all-in-one počítač HP TouchSmart a najvýkonnejší herný desktop pre domácich používateľov HP Pavilion Phoenix HPE
pred 6 rokmi
Letná komédia Zdeňka Trošku je úsmevným obrázkom zo života na súčasnej dedine, ktorá s nadhľadom a komediálnou nadsázkou, tak trochu v duchu Slunce, seno... sleduje kopiace sa nedorozumenia a zhody náhod, ktoré poriadne zamotajú hlavu jej obyvateľom.
pred 7 rokmi
Debutový album Celeste Buckingham je jedno veľké prekvapenie, ktoré je naďaleko vzdialené tuctovej slovenskej produkcii.
pred 8 rokmi
Billy Talbot, Ralph Molina, Poncho Sampredo a Neil Young sa rozhodli začiatok leta oživiť klasickým americkým folkom.