Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. novembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslanci začali rokovať o zmenách v Zákonníku práce

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 15.10.2014

Poslanec Jozef Mihál (SaS) v zlúčenej rozprave s vládnym návrhom predstavil vlastný návrh nového Zákonníka práce.
Poslanci začali rokovať o zmenách v Zákonníku práce
Zdroj obrázku: Internet
 

Parlament dnes začal rokovať o vládnom návrhu novely Zákonníka práce. Hlavným zámerom novely je sprísnenie podmienok pre agentúrne zamestnávanie. Jednou zo zmien má byť od začiatku budúceho roka zavedenie princípu spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa a agentúry dočasného zamestnávania za dodržiavanie mzdových podmienok pracovníka.

Agentúrny zamestnanec musí mať totiž rovnaké mzdové podmienky ako interný zamestnanec, ak obaja vykonávajú rovnakú alebo podobnú činnosť. Ak sa zistí, že agentúrny zamestnanec nie je rovnako odmeňovaný, tak zodpovednosť za doplatenie rozdielu bude nielen na agentúre, ale aj na užívateľskom zamestnávateľovi.

Poslanec Jozef Mihál (SaS) v zlúčenej rozprave s vládnym návrhom predstavil vlastný návrh nového Zákonníka práce. Návrh liberálov podľa bývalého ministra práce spružňuje zamestnávanie a jednotlivé formy pracovnoprávnych vzťahov, a to vrátane procesu skončenia pracovného pomeru. Nároky zamestnanca pri skončení pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa sú v návrhu nového pracovného kódexu podľa Mihála stanovené tak, aby neboli bariérou pri tvorbe nových pracovných miest. "Zjednoduší sa prepúšťanie, čo bude mať pozitívny vplyv na tvorbu pracovných miest,“ povedal. Predložený návrh podľa poslanca za SaS zvýhodňuje zamestnancov pri práci v nedeľu tým, že im priznáva mzdové zvýhodnenie 25 % nad ich mzdu. Ruší sa tiež definícia závislej práce.

Zlúčenie rozpravy k obom bodom kritizoval poslanec Július Brocka (KDH). Predložené legislatívne návrhy podľa neho spolu žiadnym spôsobom nesúvisia. "Majú spoločné to, že ide o Zákonník práce, ale to je málo,“ povedal. Požiadal poslancov, aby neznevažovali parlament. "Máme rozprávať o voze alebo o koze?“ spýtal sa Brocka. Poslanec Mihál v reakcii opozičného kolegu uviedol, že oba návrhy sú len v prvom čítaní. "Nerobím si ilúzie. Vládny návrh pôjde ďalej a opozičný návrh bude stopnutý,“ povedal poslanec za SaS. Samostatná diskusia o vládnom návrhu sa tak podľa Mihála uskutoční počas druhého čítania na nasledujúcej schôdzi.

Krátko po 19:00 ukončila podpredsedníčka Národnej rady SR Erika Jurinová prvý rokovací deň 39. schôdze parlamentu. Poslanci budú v rozprave o oboch legislatívnych návrhoch pokračovať v stredu od 09:00.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Cudzoložstvo je nielen o nevere, ale predovšetkým o dôležitosti lásky. Ako vraví rozprávač príbehu, „je lepšie nežiť, ako nemilovať!“
pred 7 rokmi
Skupina Coldplay zverejnila remix skladby Midnight. Nahral ho Giorgio Moroder, ktorý oslávi koncom apríla 74. narodeniny.
pred 7 rokmi
Speváčka Zuzana Smatanová opäť príjemne prekvapila. Jej nová skladba Ženy aj muži je tri týždne po nasadení druhou najhranejšou slovenskou piesňou v našom éteri.
pred 6 rokmi
Vyše 200 dní pred začiatkom 12. ročníka obľúbeného hudobného festivalu Topfest zverejnili organizátori meno jedného z headlinerov. V Piešťanoch na budúci rok zahrá legendárna americká skupina Twisted Sister.
pred 5 rokmi
Pred dvadsiatimi dvoma rokmi tragicky skončil sen excentrického milionára Johna Hammonda, ktorý chcel na odľahlom ostrove z dinosaurej DNA vytvoriť Jurský park so živými exponátmi.
pred 13 rokmi
Výberová ponuka nápojov po športovom výkone je mnohonásobne väčšia jako počas alebo před športovým výkonom.
pred 3 rokmi
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
pred 9 rokmi
Medzi najzákladnejšie poruchy príjmu potravy patrí anorexia a bulímia, ale okrem nich sem spadá aj prejedanie sa.