Sudcov sa zmena nedotkne a trestnoprávna imunita im zostane v doterajšom rozsahu
Zdroj obrázku: Internet
Poslanci stratia trestnoprávnu imunitu, po novom budú nepostihnuteľní len za výroky prednesené v parlamentnej sále a orgánoch Národnej rady SR a za hlasovanie, a to aj po zániku ich poslaneckého mandátu. Vyplýva to z návrhu novely Ústavy SR, ktorú dnes podporilo jednohlasne všetkých 144 prítomných poslancov a nadväzujúcej novely Trestného poriadku.
Istú výhodu v porovnaní s bežnými občanmi si zákonodarcovia predsa len ponechajú - na ich vzatie do väzby bude potrebný súhlas parlamentu a na zadržanie v prípade pristihnutia pri páchaní trestného činu bude potrebný súhlas mandátového a imunitného výboru. V opačnom prípade budú okamžite prepustení.
Sudcov sa zmena nedotkne a trestnoprávna imunita im zostane v doterajšom rozsahu, na ich trestné stíhanie alebo vzatie do väzby dáva súhlas Ústavný súd SR. Predseda parlamentu
Pavol Paška (Smer-SD) predpokladá, že na jeseň po dokreovaní Súdnej rady SR spolu so zástupcami Ústavného súdu SR a ministrom spravodlivosti dospejú ku konsenzu a pripravia aj návrh novely ústavy na zrušenie imunity sudcov.
Návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity podpísali predsedovia všetkých poslaneckých klubov. Priestupkovú imunitu si poslanci zrušili už koncom predchádzajúceho volebného obdobia. Vláda
Ivety Radičovej chcela zrušiť aj trestnoprávnu imunitu poslancov, proti vtedy ale bola strana
Smer-SD.
Po podpísaní noviel prezidentom o imunitu zákonodarcovia prídu 1. septembra. Na tento dátum zároveň pripadá 20. výročie schválenia Ústavy Slovenskej republiky.