Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslanci schválili prísnejšie sankcie pre zdravotníkov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.05.2013

Napriek nevôli zdravotníkov poslanci schválili novelu Trestného zákona aj s kritizovanými pozmeňujúcimi návrhmi poslanca za Smer- SD Jozefa Valockého.
Poslanci schválili prísnejšie sankcie pre zdravotníkov
Zdroj obrázku: Internet
 

Prísnejšie sankcie pre zdravotníckych pracovníkov by mali byť realitou od prvého júla tohto roka. Stavovským a odborovým organizáciám pôsobiacim v zdravotníctve, ktoré sprísňovanie kritizovali, nepomohla podpora zahraničných organizácií pôsobiacich v zdravotníctve, ani apel na premiéra Roberta Fica či poslancov NR SR.

Svoj účel nesplnili ani protesty zdravotníkov pred parlamentom. Zákonodarcovia napriek tomu odobrili kritizovanú novelu Trestného zákona. Organizácie sa chcú obrátiť ešte na prezidenta SR Ivana Gašparoviča, aby legislatívu nepodpísal.

Novela Trestného zákona prináša zdravotníkom cez pozmeňujúci návrh poslanca Jozefa Valockého (Smer-SD) hrozbu väzenia, pokuty a straty registrácie v komore v prípade, že by si za núdzového stavu nesplnili legislatívou určené povinnosti. Ak by zdravotníci za krízovej situácie odmietli nastúpiť do služby alebo sa jej úmyselne vyhli napríklad predstieraním choroby, hroziť im budú až dva roky za mrežami. V prípade, že by takéto ich konanie spôsobilo ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, vo väzení by si mohli posedieť od dvoch do piatich rokov.

Novelou Trestného zákona sa zároveň mení aj zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, v ktorom sú obsiahnuté ďalšie sankcie. V prípade, že zdravotník počas krízovej situácie nevykoná povinnosť uloženú príslušnými orgánmi na zabezpečenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, môže dostať pokutu od ministerstva zdravotníctva do 3 300 eur a následne mu bude zrušená registrácia v stavovskej komore na desať rokov.

Zmeny v legislatíve zároveň dopĺňajú podmienky na preukazovanie bezúhonnosti zdravotníckeho pracovníka. Podľa pôvodného návrhu vlády malo byť preukazovanie bezúhonnosti sprísnené aj o trestný čin, ktorého skutková podstata súvisí s výkonom zdravotníckeho povolania alebo za iný trestný čin spáchaný úmyselne. Pozmeňovacím návrhom poslankyne Anny Vittekovej (Smer-SD) bolo toto ustanovenie stiahnuté s odôvodnením, že je neprimerane prísne, keďže by zahŕňalo aj nedbanlivostné trestné činy spojené s výkonom povolania ako i akékoľvek úmyselné trestné činy. Novelu zákona musí ešte podpísať prezident SR.

Ministerstvo zdravotníctva prízvukovalo, že legislatíva je iba na krízové situácie a odmieta, že by išlo o kriminalizáciu zdravotníkov. Výnimočné situácie si podľa rezortu vyžadujú výnimočnú legislatívu, aby bola v prvom rade zabezpečená ochrana životov pacientov.

Poslanci za stranu Smer-SD už rovnaký návrh na trestanie zdravotníkov predložili v januári tohto roka v rámci novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva nakoniec rozhodlo, že sankcie sa budú riešiť priamo novelou Trestného zákona, a tak sa predchádzajúci návrh na rokovanie parlamentu nedostal.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Aj napriek tomu, že sa všetci snažia zabrániť odhaleniu čohokoľvek z ich tragickej histórie, Kipps zisťuje, že v dome, ktorý patril jeho klientke, žije duch ženy v čiernych šatách.
pred 9 rokmi
Občianske združenie CML Life upozorňuje na to, že sa o chronickej myelocytovej leukémii šíria rôzne mýty
pred 9 rokmi
Chevrolet Malibu je najpredávanejším typom General Motors v USA: v roku 2010 sa v krajine neobmedzených možnosti sa predalo takmer 200.000 kusov sedanu Malibu.
pred 9 rokmi
Po hodine a pol v roku 2011, s Tomom Cruiseom z roku 1983 som s nadšením prijal fakt, že aj v Amerike točili svoje „vetry vo vreckách“, či lásky s pasáže, ibaže na americký spôsob...
pred 9 rokmi
A ďalšia piatková video nádielka je tu. Tento raz sme siahli do archívu Lucie Bílej, ktorej CD Duety na bílo 2 sme si predstavili minulý týždeň. Titul však vychádza aj na DVD.
pred 9 rokmi
Po švédskom televíznom spracovaní známeho bestselleru Stiega Larssona sa rozhodol pre filmovú adaptáciu knihy aj americký režisér David Fincher (Sedem, Klub bitkárov, Sociálna sieť).
pred 6 rokmi
Server.sk zisťoval, ktoré CD sa v prvej polovici mesiaca November predávali najviac. Veľmi nás teší, že v prvej desiatke najpredávanejších sa umiestnilo vela slovenkej a českej hudby. Rečí bolo dosť, takže teraz sľúbený zoznam.
pred 8 rokmi
Fanúšikov animovaných filmov čaká tretí príbeh pandy Po ovládajúcej bojové umenia a tiež snímka o štvorici tučniakov známych z filmovej série Madagaskar.