Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslanci s ministerstvami vyhlasujú vojnu šmejdom

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 19.08.2013

Dvojica poslancov Smeru-SD predkladá novelu zákona o ochrane spotrebiteľa.
Poslanci s ministerstvami vyhlasujú vojnu šmejdom
Zdroj obrázku: Internet
 

Smer-SD vyhlásil vojnu "šmejdom" a preto do parlamentu predložil novelu zákona na ochranu spotrebiteľa. Dnes novelu na tlačovej besede predstavila dvojica poslancov NR SR a zástupcovia dvoch ministerstiev.

„Novelou vyhlasujeme vojnu šmejdom. Verím, že ju vyhráme,“ povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Pavol Pavlis. Podľa neho cieľom novely je vytvoriť mechanizmus, aby sa odstránili agresívne praktiky niektorých podnikateľských subjektov najmä na dôchodcoch.

Novelu však do parlamentu nepredložili ministerstvá, ale poslanci Anton Martvoň a Otto Brixi. Podľa Martvoňa poslanci začali na novele pracovať a pritom zistili, že expertné skupiny pracujú na ochrane spotrebiteľa aj na ministerstve hospodárstva a spravodlivosti. „Vytvorili sme spoločný tím. Keďže sme z jednej strany, dohodli sme sa na spolupráci,“ konštatoval. Predloženie návrhu poslancami je podľa štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej najrýchlejšie riešenie situácie, ale ide len začiatok. „Budeme pokračovať. To bude vojna proti všetkým nekalým praktikám, ktoré sú proti spotrebiteľom,“ zdôraznila.

Novela zákona podľa Jankovskej chráni ľudí, ktorí sa zúčastňujú na predajných akciách. Upozornila na zvýšené právomoci Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI). Organizátor predajnej akcie jej bude povinný oznámiť, kde sa takáto akcia koná. Musí tiež oznámiť mená predajcov, ktorí na akciu prídu. Ak akcia nebude v poriadku, kontrolór SOI ju bude môcť zakázať. SOI zároveň bude mať právo zverejňovať firmy, ktoré majú nekalé praktiky.

Poslanci NR SR návrh zákona pripravili ako reakciu na problematickú aplikačnú prax, ktorá sa najmä začiatkom tohto kalendárneho roka rozmohla v súvislosti s predajnými akciami, kde spotrebiteľom prezentujú a ponúkajú tovary alebo služby. Spotrebitelia sú neraz na predajnú akciu pozývaní s prísľubom účasti na hodoch, získania darčekov či výletu. Podľa dvojice poslancov sa každý mesiac pre stovky spotrebiteľov po celom Slovensku predajné akcie končili s nepoužiteľnými výrobkami a uzavretou úverovou zmluvou, na jej základe bol spotrebiteľom poskytnutý úver na splácanie predražených, prípadne aj nekvalitných produktov, ktoré im predali pod zámienkou údajnej výhry na predajnej akcii. Slovenská obchodná inšpekcia podľa Martvoňa aktuálne eviduje a prešetruje desiatky podnetov na niekoľko spoločností, ktoré poškodzujú práva spotrebiteľov.

Novela preto upravuje osobitný režim predajnej akcie a jej notifikácie orgánom Slovenskej obchodnej inšpekcie. Navrhovaná právna úprava vymedzuje náležitosti písomného oznámenia predajnej akcie. Osobitne sa definujú povinnosti predávajúceho pri uskutočnení predajnej akcie, pričom porušenie týchto povinností sa označuje ako osobitne závažné porušenie vedúce priamo k zrušeniu živnostenského oprávnenia protiprávne konajúceho subjektu. Ako upozornil poslanec Brixi, novela rozširuje tiež okruh povinností, za ktoré možno podľa zákona uložiť sankciu, pričom výška sankcie sa zvyšuje na 16 500 eur. Posilňuje sa tiež právo spotrebiteľa na odstúpenie od zmluvy uzavretej na predajnej akcii a to do 15 dní od predaja tovaru.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Staviame montované domy do rôzneho štádia reali...
Zaujímavé informácie pre každého. Každý si tu n...

208.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 26 m2
70 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 52 m2
5 500.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 500 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Prototyp limuzíny Jaguar s hybridným pohonom
pred 7 rokmi
Šiesta štúdiovka nashvillskej formácie vyjde 24. septembra.
pred 9 rokmi
Exkluzívny športový paket pre BMW 650i Cabriolet
pred 9 rokmi
Vo februári zavinili vodiči pod vplyvom alkoholu najmenej dopravných nehôd za posledné štyri mesiace
pred 5 rokmi
Producent David Guetta nahrá oficiálnu hymnu futbalových majstrovstiev Európy 2016.
pred 8 rokmi
Muzikant z Ontária v sobotu večer v NTC spieval, hral na gitare i ústnej harmonike, pričom rockové skladby striedal s baladami, ktoré ho preslávili. Na pódium vytiahol aj mladú Slovenku.
pred 6 rokmi
Známa kniha obľúbeného autora literatúry pre deti prináša príbeh Vincka, ktorému jedného dňa strýco Zahruška požičia heligón. Vincko sa má na ňom naučiť hrať, lenže to bude ťažké: otec mu totiž nástroj zakáže, kým sa v škole nezlepší na samé jednotky
pred 7 rokmi
Milovníci zvierat kupujú často bezsrsté zvieratká a myslia si, že sa vyhnú alergii. Je vo však mýtus, pretože môžete byť alergickí napríklad na sliny, čiastočky kože, moč...