Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslanci odsúhlasil zmeny v zakladaní s.r.o.

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 18.10.2013

Novela Obchodného zákonníka sa nevyhla rozsiahlej kritike opozície.
Poslanci odsúhlasil zmeny v zakladaní s.r.o.
Zdroj obrázku: Internet
 

Zakladatelia obchodných spoločností budú musieť splatiť peňažný vklad alebo jeho časť na osobitný samostatný účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky.

V súčasnosti často využívané splatenie peňažného vkladu 5 tis. eur k rukám správcu vkladu tak už nebude možné. Poslanci Národnej rady SR dnes schválili novelu Obchodného zákonníka, ktorá túto zmenu zavádza.

Novela sa nevyhla rozsiahlej kritike opozície. Podľa poslanca za Most-Híd Gábora Gála sa minie účinkom. Nerieši vraj problém so zakladaním firiem bielych koní na podvody s daňou z pridanej hodnoty, peniaze z účtu v banke sa budú dať vybrať. Na druhej strane tým, ktorí majú čestné úmysly, prinesie zmena zbytočnú administratívnu záťaž. Poslanec Jozef Mihál (SaS) hovorí, že návrh je namierený proti podnikateľom. "Robíte všetko pre to, aby ste podnikateľom ešte viac zhoršili podmienky na podnikanie," odkázal pred časom strane Smer-SD s tým, že pre podporu podnikania by bolo najlepšie znížiť hodnotu základného imania na jedno euro.

Ministerstvo spravodlivosti konštatuje, že nezavádza žiaden nový model zakladania spoločností s ručením obmedzeným, ale len spresňuje súčasnú úpravu. "Zjednodušene povedané, sťažuje sa možnosť klamať pri zakladaní eseročiek," uviedla hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová. "Pre tých podnikateľov, ktorí majú záujem založiť reálne fungujúcu obchodnú spoločnosť a riadne splatiť povinné vklady do základného imania, sa nič nemení. O určitom sťažení možno hovoriť v prípadoch, ak sa napríklad pomocou obchodnej spoločnosti simuluje živnostenské podnikanie za účelom zbavenia sa zodpovednosti za budúce dlhy," skonštatovala.

Poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská považuje novelu za zbytočnú. "Fakt, že sa budú peniaze vkladať na účty v banke, nič na právnej istote veriteľov nezmení. Na druhý deň po vzniku môžu byť vklady vybraté a premenené na iný majetok spoločnosti, novela tak nenapĺňa hlavné ciele," skonštatovala. K právnej norme predložila pozmeňujúci návrh, ktorým chce chrániť dcérske spoločnosti pred konkurzmi. "Chcem riešiť situáciu, keď máme s.r.o. s jediným spoločníkom a na jej majetok je vyhlásený konkurz. Podľa dnešnej právnej úpravy konkurzné konanie postihuje aj dcérsku spoločnosť, ktorá môže byť zdravá. Mám skúsenosť, kedy zdravá slovenská spoločnosť mala veľké problémy, keď jej matka v Rakúsku zbankrotovala a bolo veľkým problémom túto dcérsku spoločnosť zachrániť," uzavrela. Poslanci však jej pozmeňujúci návrh nepodporili.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Najžiadanejšou skupinou programátorov sú JAVA developeri, ktoré z nich tvoria takmer tretinu (31 %). Taktiež platy v týchto odboroch sú vysoko nadpriemerné.
pred 6 rokmi
Dátová prevádzka generovaná smartfónmi by mala podľa štúdie spoločnosti Ericsson medzi rokmi 2013 a 2019 narásť až desaťnásobne, pričom by mohla dosiahnuť objem až 10 exabytov prenesených dát.
pred 6 rokmi
Leona Machálková patrí už roky k obľúbeným českým speváčkam. Väčšina poslucháčov si ju spája s muzikálom, počet inscenácií, v ktorých účinkovala a účinkuje je naozaj úctyhodný.
pred 5 rokmi
Skladba pochádza z albumu Swings Both Ways, ktorý 40-ročný interpret uviedol na trh vlani v novembri.
pred 5 rokmi
Strhujúci príbeh mladého bubeníka, ktorý pod vedením obávaného jazzového maestra prekoná hranice svojich psychických i fyzických možností. Film, z ktorého budú mať zimomriavky nielen milovníci jazzu...
pred 6 rokmi
Hewlett-Packard po neúspechu predá webOS firme LG Obe spoločnosti na systéme už dlhšie spolupracovali, LG ho využije vo svojich televízoroch s pripojením na internet.
pred 7 rokmi
Syn slávneho Johna Lennona je podľaStevena Tylera prekliato milý chlapík.
pred 8 rokmi
V oblasti prevencie a liečby srdcovocievnych (kardiovaskulárnych) chorôb máme podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika stále čo doháňať.