Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Poslanci odsúhlasil zmeny v zakladaní s.r.o.

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 18.10.2013

Novela Obchodného zákonníka sa nevyhla rozsiahlej kritike opozície.
Poslanci odsúhlasil zmeny v zakladaní s.r.o.
Zdroj obrázku: Internet
 

Zakladatelia obchodných spoločností budú musieť splatiť peňažný vklad alebo jeho časť na osobitný samostatný účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky.

V súčasnosti často využívané splatenie peňažného vkladu 5 tis. eur k rukám správcu vkladu tak už nebude možné. Poslanci Národnej rady SR dnes schválili novelu Obchodného zákonníka, ktorá túto zmenu zavádza.

Novela sa nevyhla rozsiahlej kritike opozície. Podľa poslanca za Most-Híd Gábora Gála sa minie účinkom. Nerieši vraj problém so zakladaním firiem bielych koní na podvody s daňou z pridanej hodnoty, peniaze z účtu v banke sa budú dať vybrať. Na druhej strane tým, ktorí majú čestné úmysly, prinesie zmena zbytočnú administratívnu záťaž. Poslanec Jozef Mihál (SaS) hovorí, že návrh je namierený proti podnikateľom. "Robíte všetko pre to, aby ste podnikateľom ešte viac zhoršili podmienky na podnikanie," odkázal pred časom strane Smer-SD s tým, že pre podporu podnikania by bolo najlepšie znížiť hodnotu základného imania na jedno euro.

Ministerstvo spravodlivosti konštatuje, že nezavádza žiaden nový model zakladania spoločností s ručením obmedzeným, ale len spresňuje súčasnú úpravu. "Zjednodušene povedané, sťažuje sa možnosť klamať pri zakladaní eseročiek," uviedla hovorkyňa rezortu Alexandra Donevová. "Pre tých podnikateľov, ktorí majú záujem založiť reálne fungujúcu obchodnú spoločnosť a riadne splatiť povinné vklady do základného imania, sa nič nemení. O určitom sťažení možno hovoriť v prípadoch, ak sa napríklad pomocou obchodnej spoločnosti simuluje živnostenské podnikanie za účelom zbavenia sa zodpovednosti za budúce dlhy," skonštatovala.

Poslankyňa za SDKÚ-DS Lucia Žitňanská považuje novelu za zbytočnú. "Fakt, že sa budú peniaze vkladať na účty v banke, nič na právnej istote veriteľov nezmení. Na druhý deň po vzniku môžu byť vklady vybraté a premenené na iný majetok spoločnosti, novela tak nenapĺňa hlavné ciele," skonštatovala. K právnej norme predložila pozmeňujúci návrh, ktorým chce chrániť dcérske spoločnosti pred konkurzmi. "Chcem riešiť situáciu, keď máme s.r.o. s jediným spoločníkom a na jej majetok je vyhlásený konkurz. Podľa dnešnej právnej úpravy konkurzné konanie postihuje aj dcérsku spoločnosť, ktorá môže byť zdravá. Mám skúsenosť, kedy zdravá slovenská spoločnosť mala veľké problémy, keď jej matka v Rakúsku zbankrotovala a bolo veľkým problémom túto dcérsku spoločnosť zachrániť," uzavrela. Poslanci však jej pozmeňujúci návrh nepodporili.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Český hudobník pre fanúšikov a fanúšičky prichystal aj autogramiádu.
pred 9 rokmi
Skupina Verona oslavuje svoje desaťročné pôsobenie novým albumom Den otevřených dveří.
pred 7 rokmi
Súťaží nie je nikdy dosť. Teraz prichádzame s možnosťu vyhrať 2 CD od Vladisa. Stačí len odpovedať na jednoduchú súťažnú otázku. Hráte o CD Svet nie je pre chudobných a Diamat. Držíme päste
pred 11 rokmi
Kam je Mika ochotný zájsť vo svojej tvorbe?
pred 11 rokmi
Možno sa to nezdá, ale napísať o tomto projekte niečo, čo by nebolo iba zbytočným výlevom negatívnych pocitov, bude ťažká práca.
pred 7 rokmi
Speváčka si myslí, že žena môže maž deti a zároveň sa cítiť sexi. Schudla vraj preto, aby mohla svoje telo vystavovať na obdiv.
pred 10 rokmi
Na konci júna sa môžete aj v našich kinách tešiť na romantickú komédiu Tvoj snúbenec, môj milenec so sympatickou Ginnifer Goodwin a charizmatickou Kate Hudson.
pred 7 rokmi
Po novom sa zber údajov bude vykonávať formou inteligentného elektronického formulára a preberaním údajov z administratívnych zdrojov.