Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Politici by mali počúvať hlas chudobných

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 24.06.2013

Slovenská sieť proti chudobe sa na stretnutí s partnermi v Bruseli zhodla na tom, že hlas chudobných potrebuje posilniť svoje postavenie vo verejnom priestore.
Politici by mali počúvať hlas chudobných
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Hlas chudobných potrebuje posilniť postavenie vo verejnom priestore. Tento cieľ je prioritným pre Slovenskú sieť proti chudobe. Chce preto žiadať politikov a predstaviteľov verejnej správy a samosprávy, aby svoje kroky a opatrenia vždy konzultovali s tými, ktorých sa existenčne dotýkajú.

V tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla sociologička Zuzana Kusá, sa ďalej píše, že na minulotýždňovom 12. európskom stretnutí Európskej siete proti chudobe v Bruseli podporili slovenskí delegáti vyhlásenie o tom, že chudobní a sociálne vylúčení majú právo na dôstojný život.

Slovenská sieť proti chudobe je podľa tlačovej správy pripravená pomáhať pri tvorbe priestoru a s organizovaním dialógu medzi chudobnými a politikmi. Zástupcovia európskej siete apelujú na dodržiavanie článku 34 Charty základných práv Európskej únie. Ten hovorí o tom, že Únia uznáva a rešpektuje právo na sociálnu pomoc a pomoc pri bývaní. Vyhlásenie zdôrazňuje, že podpora ľudského rozvoja je dobrou investíciou a vracia sa mnohonásobne štátu. Chudobní majú právo na rešpekt, rovnaký prístup k vzdelaniu, zdravotnú starostlivosť a tiež na prácu.

Národné delegácie diskutovali na stretnutí o rôznych problémoch súvisiacich s chudobou. Kritizovali obraz chudobných, ktorý pretláčajú politici a médiá, píše sa v tlačovej správe. Slovenskí, belgickí, holandskí a britskí delegáti sa zhodli na tom, že "väčšina chudobných ľudí v ich krajinách nie sú ani leniví, ani hlúpi, ani nevzdelaní či drogovo závislí". Potrebná je podľa nich harmonizácia medzi štátmi. Konštatovali tiež, že rozdiely vo výške sociálnych dávok sú oveľa vyššie ako rozdiely v priemerných príjmoch a cenách tovarov a služieb každodennej spotreby. Často bývajú aj viac ako desaťnásobné. "Chudobní vo vyspelých bohatých krajinách sú oveľa lepšie chránení a dávky im postačujú na veľmi skromný, ale slušný život a umožňujú aj účasť na spoločenskom živote. V iných štátoch, vrátane Slovenska, chudobní živoria, ničia si zdravie, a nedostatok zdrojov a služieb ich stále väčšmi vylučuje zo života," píše sa v správe.

Slovenská sieť proti chudobe je občianske združenie, ktoré sa u nás oficiálne zaregistrovalo v roku 2007. Činné je už od vstupu Slovenska do EÚ. Členovia združenia sú presvedčení, že chudoba a sociálne vylúčenie sú popretím základných ľudských práv. Tvrdia, že je možné lepšie rozdeľovať bohatstvo, príležitosť a zdroje. Snažia sa preto ovplyvňovať politické rozhodnutia, aj tým, že pripomienkujú zákony.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Slovenská sieť proti chudobe sa na stretnutí s partnermi v Bruseli zhodla na tom, že hlas chudobných potrebuje posilniť svoje postavenie vo verejnom priestore. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/politici-by-mali-pocuvat-hlas-chudobnych/

http://www.slobodnyvysielac.sk/relacie/konspiracny-byt/

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Desiaty jubilejný ročník Autoslide sľubuje v Divízii 4x2 ozaj veľmi vyrovnané súboje. Takmer polovica jazdeckého poľa môže pomýšľať na víťazstvo!
pred 4 rokmi
Adam a Eva majú viac než tisíc rokov. Pred niekoľkými storočiami sa dohodli, že kvôli čerstvej krvi nebudú zabíjať ľudí a krv si budú zabezpečovať z nemocnice. Nie je to tak dávno, čo sa rozhodli žiť oddelene.
pred 7 rokmi
Predseda Práva a spravodlivosti Peter Puškár chcel 30 tis. eur za doménu udzs.sk, na ktorej je teraz fotografia gorily.
pred 6 rokmi
Volkswagen Golf GTI Black Dynamic je štúdia, ktorá predstavuje, ako by mal podľa mladých vyzerať nefalšovaný Golf GTI: čierny ako noc.
pred 8 rokmi
Na tokijskom autosalóne sa predstavila upravená Toyota iQ
pred 4 rokmi
Od včera vysiela na Slovensku v ČR filmový a najmä seriálový kanál AMC
pred 7 rokmi
Film bude o starovekom zle, ktoré sa vynorí z rýchlo topiaceho sa ľadu v kanadskom Yukone.
pred 6 rokmi
AC+ sa vracia na slovenskú hudobnú scénu s novým albumom. CD 2012 bude krstiť Juraj Jakubisko.