Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. novembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Polícia pripravila pre seniorov projekt

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 15.06.2012

15. jún je Svetovým dňom proti týraniu, zanedbávaniu a zneužívaniu seniorov.
Polícia pripravila pre seniorov projekt
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V pozornosti slovenskej polície je aj jedna z najzraniteľnejších kategórií ľudí – seniori, ktorí majú viac ako 60 rokov. Práve pre nich je pripravený projekt Bezpečná jeseň života.

„Ponúka konkrétne cesty k základným návykom bezpečného správania, aby seniori poznali spôsob, ako sa nestať obeťou trestného činu,“ vysvetlil hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Polícia pripravuje pomocníkov z radov seniorov, teda preškolených, „kuriérov prevencie“, ktorí po absolvovaní policajného školenia oslovujú seniorov vo svojom okolí. Ich úlohou je vytvárať u seniorov návyky bezpečného správania a eliminovať pocit bezmocnosti a ohrozenia.

„Pre kuriérov prevencie máme pripravenú tašku s materiálmi pre seniorov, v ktorej je leták s radami pre seniorov, samolepka, záveska na dvere s upozornením, pero, píšťalka s možnosťou uchytenia na ruku, kľúčenka v tvare loga projektu, reflexná páska, nákupná taška pre seniorov s reflexnými prvkami a zápisník,“ dodal Slivka. Seniorom je každoročne venovaný 15. jún, ktorý je Svetovým dňom proti týraniu, zanedbávaniu a zneužívaniu seniorov. Z pohľadu polície ide o chránené osoby staršie ako šesťdesiat rokov.
 
Slovenskí policajti v tomto roku zatiaľ nezaznamenali žiaden prípad týrania blízkej a zverenej osoby vo veku nad 60 rokov, vlani boli tri takéto prípady. Od začiatku roka však evidujú už šesť prípadov násilnej kriminality spáchanej na senioroch (v minulom roku ich bolo 37). Ide však len o prípady, kedy bola konaním páchateľa naplnená skutková podstata trestného činu. „Nie je preto vylúčené, že takýchto prípadov bolo viac, avšak išlo o priestupky alebo tieto prípady seniori polícii neoznámili,“ vysvetlil Slivka.

Seniori sa často stávajú obeťami rôznych podvodov. Páchatelia zneužívajú dôverčivosť osôb vo vyššom veku a rôznymi spôsobmi sa snažia dostať k ich úsporám. Oslovujú ich na ulici alebo doma s rôznymi príbehmi a zámienkami. Páchatelia sa vydávajú za pracovníkov plynární, elektrární alebo vodární, aby sa dostali do obydlia seniorov. Inokedy vopred premysleným spôsobom okrádajú dôverčivých seniorov pod zámienkami rôznych emotívnych príbehov. V poslednom období sa rozšírili dva prípady - „vnukov, či synovec v núdzi“ a „operácia príbuzného po dopravnej nehode“. Častou zámienkou kontaktu páchateľov so seniormi býva tiež podomový predaj. „Vždy sú však cieľom peniaze seniorov alebo cenné predmety z ich bytu,“ upozorňuje.

Polícia odporúča seniorom, ale aj ostatným dôverčivým osobám, aby nepožičiavali peniaze neznámym osobám. Neznámym osobám by nemali otvárať dvere, ak zazvonia a ponúkajú na predaj rôzny tovar alebo predstierajú výhru v lotérii. Starší ľudia by si mali overiť totožnosť pracovníkov, ktorí neohlásene prišli odpísať stav odberu vody, elektriny alebo plynu (treba ich požiadať o predloženie preukazu, prípadne zavolať na príslušný úrad alebo inštitúciu, či je ich návšteva oprávnená). V prípade pochybností majú radšej ponúkanú službu odmietnuť.

Seniori by nemali bez konzultácie s príbuznými alebo právnikom podpisovať dokumenty s neznámymi osobami, ktoré môžu zneužiť nevedomosť a zníženú schopnosť rozpoznávať dôsledky konania staršej osoby. Rovnako treba odmietnuť bezdôvodne ponúkanú pomoc, o ktorú sami nepožiadali. Pod takou zámienkou sa páchatelia často snažia dostať do ich bytu. Polícia radí seniorom, aby v prítomnosti neznámych osôb nevyberali z úložných miest peniaze a cennosti. Majú udržiavať dobré vzťahy so susedmi a poznať ich telefónne číslo, pretože v prípade potreby je ich pomoc najrýchlejšia. Okrem toho treba mať na dosah dôležité tiesňové telefónne číslo 112 (resp. lekár 155, polícia 158, hasiči 150). „V prípade podozrivého správania osoby, ktorá sa snaží pod rôznymi zámienkami neodbytne dostať do ich bytu, by mali podľa Slivku ihneď kontaktovali políciu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred rokom
Hlavným dôvodom toho, ako dobre sa vaše dieťa bude správať v škole a v bežnom živote, je sila vzťahu, ktorý má s vami, rodičom alebo iným opatrovníkom. Tento vzťah ovplyvňuje budúce spomínané vlastnosti a city vášho dieťaťa.
pred 7 rokmi
Passat Alltrack spája vlastnosti osobných automobilov s vlastnosťami SUV
pred 5 rokmi
Je brutálny a nemá zľutovanie. Terorizuje celé mesto. Poľuje na nič netušiace obete, píše posmešné listy vyšetrovateľom i médiám a sľubuje ďalšie vraždy. Kto zastaví sadistického Lámača väzov, skôr ako zabije ďalšiu obeť?
pred 3 rokmi
Vypadávanie vlasov je asi strašiak každého človeka, či už ide o ženy alebo mužov. Každé nadmerné vypadávanie človeka vydesí. Otázka je, kedy to už nie je normálne?
pred 8 rokmi
Už aj laici vedia, že nie je čaj ako čaj.
pred 4 rokmi
Spevák Igor Timko a bubeník Ivan Timko z kapely NO NAME sa okrem hudby stíhajú venovať aj športu. Už 15.marca sa známi hudobníci zúčastnia na verejných pretekoch v behu na lyžiach na Štrbskom plese.
pred 7 rokmi
Najlepšie zarábajúcim mužom v zábavnom priemysle je podľa časopisu Forbes Tyler Perry.
pred 6 rokmi
Známy hit zosnulej speváčky Whitney Houston získal v online prieskume agentúry Harris Interactive 38 percent hlasov.