Pre rezort vnútra nie je podstatný počet policajtov s vysokoškolským vzdelaním, pri mnohých pozíciách je dôležitejší výcvik.
Zdroj obrázku: Internet
Pomer medzi policajtmi so stredoškolským a vysokoškolským vzdelaním je približne vyrovnaný. Agentúru SITA o tom informovala Alena Koišová z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra.
Kým stredoškolské vzdelanie má
11 382 príslušníkov polície, vysokú školu absolvovalo
10 260 policajtov. Podľa ministra vnútra
Roberta Kaliňáka nie je prioritou, aby malo čo najviac policajtov ukončenú vysokú školu. Táto požiadavka závisí od pozície policajta.
„V mnohých oblastiach ide predovšetkým o výcvik, ani nie tak o samotné vzdelanie z pohľadu vysokoškolského zamerania,“ povedal agentúre SITA
Kaliňák. Vysokú školu by mali mať za sebou napríklad vyšetrovatelia a policajti, ktorí sa venujú tej činnosti, ktorá nasleduje po odhalení priestupku alebo páchateľa. Podľa ministra v prípade poriadkovej polície, špeciálnych jednotiek či dopravnej polície ide skôr o skúsenosti a prehľad v rámci policajnej práce.
„V zásade sme zvýšili počet (vysokoškolsky vzdelaných policajtov, pozn. SITA), hlavne u kriminalistov a vyšetrovateľov, ale u poriadkovej či dopravnej polície je výcvik oveľa dôležitejší,“ dodal.
Podmienkou prijatia do policajného zboru je úplné stredné vzdelanie s maturitou alebo vysokoškolské vzdelanie. Policajné vzdelanie zabezpečujú u nás tri stredné odborné školy – v Bratislave, Pezinku a Košiciach, ktoré poskytujú pomaturitné zdokonaľovacie a kvalifikačné štúdium. Vysokoškolské policajné vzdelanie umožňuje Akadémia PZ v bratislavskej Rači. V Pezinku študuje vsúčasnosti 345 policajtov, v Košiciach 247. Stredná odborná škola PZ v Bratislave pripravuje pre službu v zbore nižších policajných dôstojníkov a aktuálne na nej študuje 22 policajtov. Na policajnej akadémii evidujú 402 študentov.
Policajti, ktorí skončia policajné odborné školy a majú záujem študovať na Akadémii, musia pred tým podľa interného nariadenia o kariérnom postupe najprv absolvovať najmenej
päťročnú policajnú prax.