Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. októbra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Policajti so strednou a vysokou školou sú v rovnováhe

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.08.2012

Pre rezort vnútra nie je podstatný počet policajtov s vysokoškolským vzdelaním, pri mnohých pozíciách je dôležitejší výcvik.
Policajti so strednou a vysokou školou sú v rovnováhe
Zdroj obrázku: Internet
 

Pomer medzi policajtmi so stredoškolským a vysokoškolským vzdelaním je približne vyrovnaný. Agentúru SITA o tom informovala Alena Koišová z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra.

Kým stredoškolské vzdelanie má 11 382 príslušníkov polície, vysokú školu absolvovalo 10 260 policajtov. Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka nie je prioritou, aby malo čo najviac policajtov ukončenú vysokú školu. Táto požiadavka závisí od pozície policajta. „V mnohých oblastiach ide predovšetkým o výcvik, ani nie tak o samotné vzdelanie z pohľadu vysokoškolského zamerania,“ povedal agentúre SITA Kaliňák. Vysokú školu by mali mať za sebou napríklad vyšetrovatelia a policajti, ktorí sa venujú tej činnosti, ktorá nasleduje po odhalení priestupku alebo páchateľa. Podľa ministra v prípade poriadkovej polície, špeciálnych jednotiek či dopravnej polície ide skôr o skúsenosti a prehľad v rámci policajnej práce. „V zásade sme zvýšili počet (vysokoškolsky vzdelaných policajtov, pozn. SITA), hlavne u kriminalistov a vyšetrovateľov, ale u poriadkovej či dopravnej polície je výcvik oveľa dôležitejší,“ dodal.
 
Podmienkou prijatia do policajného zboru je úplné stredné vzdelanie s maturitou alebo vysokoškolské vzdelanie. Policajné vzdelanie zabezpečujú u nás tri stredné odborné školy – v Bratislave, Pezinku a Košiciach, ktoré poskytujú pomaturitné zdokonaľovacie a kvalifikačné štúdium. Vysokoškolské policajné vzdelanie umožňuje Akadémia PZ v bratislavskej Rači. V Pezinku študuje vsúčasnosti 345 policajtov, v Košiciach 247. Stredná odborná škola PZ v Bratislave pripravuje pre službu v zbore nižších policajných dôstojníkov a aktuálne na nej študuje 22 policajtov. Na policajnej akadémii evidujú 402 študentov.

Policajti, ktorí skončia policajné odborné školy a majú záujem študovať na Akadémii, musia pred tým podľa interného nariadenia o kariérnom postupe najprv absolvovať najmenej päťročnú policajnú prax.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Tarifné mzdy zamestnancov sa od 1. apríla tohto roka zvýšia o 2,4 % a o ďalšie 2,3 % vzrastú od 1. januára budúceho roka.
pred 7 rokmi
Meky Žbirka minulý rok oslavoval okrúhle výročie a tak sa v Universal Music rozhodli, že skompletizujú jeho diskografiu a vydajú box nahrávok slovenskej legendy nazvaný výstižne Complete Box.
pred 9 rokmi
Trey Parker a Matt Stone budú naďalej pracovať na každej epizóde ako scenáristi, režiséri a editori.
pred 9 rokmi
Cítite sa po sviatkoch unavení a bez energie? Máme pre vás inšpiráciu – zacvičte si čínsku energetickú gymnastiku.
pred 9 rokmi
Veľtrh strašidiel (tak sa malo pôvodne pokračovanie Saxany volať) sa zmenilo na Saxánu a lexikón kúziel a film konečne, s niekoľkoročným meškaním prišiel na plátna kín.
pred 8 rokmi
Vedeli ste, že funkčnou poruchou trávenia trpí až 30% z nás? Často je práve táto porucha príčinou faktu, že nemôžeme schudnúť!
pred 7 rokmi
Druhá séria bude mať šesť epizód, pričom nepôjde o prípady uzavreté v každej časti, ale o jeden veľký zločin prekračujúci hranice.
pred 8 rokmi
Matka 18-ročného speváka sa podľa Bendigových slov s jeho orientáciou zmierila prekvapivo dobre.