Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Policajti a vojaci budú na dôchodky robiť dlhšie

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 31.01.2013

Zároveň budú na svoje sociálne zabezpečenie viac odvádzať
Policajti a vojaci budú na dôchodky robiť dlhšie
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Policajti, vojaci a ďalší príslušníci silových zložiek budú na výsluhové dôchodky pracovať dlhšie. Zároveň budú na svoje sociálne zabezpečenie viac odvádzať. Nárok na výsluhový dôchodok sa zvýši z doterajších 15 na 25 rokov služby. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú dnes parlament posunul do druhého čítania.

Právna norma sa okrem nováčikov dotkne všetkých, ktorí nemajú odrobených 15 rokov v službe. Tým policajtom a vojakom, ktorí do dňa účinnosti novely neodslúžia 15 rokov, sa nárok na výsluhový dôchodkov predĺži postupne každý rok o jeden rok až na 25 rokov, podľa toho, koľko už odslúžili. Napríklad policajt, ktorý odslúžil 14 rokov, získa nárok na výsluhový dôchodok po 16. roku služby a podobne. Novelou sa mení aj výmera výsluhového dôchodku.

Príslušníci silových rezortov majú podľa návrhu odvádzať zo služobných príjmov odvod na výsluhový dôchodok vo výške sedem percent namiesto súčasných piatich. Zároveň má na výsluhový dôchodok viac odvádzať aj služobný úrad, a to 20 percent namiesto súčasných 17.

Zvyšuje sa tiež lehota nároku na odchodné. Po novom to bude 13 rokov namiesto terajších piatich, pričom zmena sa dotkne novoprijatých policajtov a vojakov. Po novom sa má odchodné aj zdaňovať. Výnimku tvoria prípady, ak v čase vzniku nároku na odchodné bolo odchodné oslobodené od dane.

Dĺžka služby potrebná pre vznik nároku na výsluhový príspevok sa má tiež postupne predlžovať rovnakým systémom ako pri výsluhovom dôchodku. Z doterajších piatich rokov sa postupne zvýši na desať rokov. Novela tiež spresňuje mechanizmus poskytovania dávok nemocenského zabezpečenia, mení sa tiež mechanizmus zvyšovania dôchodkov z výsluhového zabezpečenia v nadväznosti na mechanizmus dôchodkových dávok v civilnej sfére a dopĺňajú sa ustanovenia o poskytovaní kúpeľnej starostlivosti.

Zmeny by po definitívnom schválení a podpísaní prezidentom mali nadobudnúť účinnosť od 1. mája. Legislatíva má podľa predkladateľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka pomôcť vyriešiť hlavne deficitný stav osobitných účtov, z ktorých sa vyplácajú výsluhové dôchodky. Smer-SD si podľa Kaliňáka stojí za svojim predvolebným sľubom - Ľudia si zaslúžia istoty. Novela dáva policajtom a vojakom istoty, že svoje dôchodky naozaj dostanú, argumentoval minister vnútra.

Zmeny výsluhových dôchodkov na návrh bývalého ministra vnútra Vladimíra Palka schválil parlament už v roku 2005. Policajti mali podľa neho dostávať výsluhový dôchodok po 15 rokoch služby, avšak novou podmienkou malo byť dosiahnutie veku 50 rokov. Prezident Ivan Gašparovič však novelu nepodpísal a parlament ju opätovne schváliť nedokázal. Kaliňák Palkov návrh považoval za "nezmyselný, nešťastný a neefektívny". Argumentoval vtedy, že deficit špeciálneho účtu, z ktorého sa vypláca sociálne zabezpečenie, nevzniká tým, že policajti odchádzajú predčasne do dôchodku.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Hepatitída C je závažné infekčné ochorenie pečene, ktoré je zapríčinené vírusom hepatitídy C.
pred 7 rokmi
Príbeh o malom Tomášovi, ktorý chce natočiť film o vlastnej rodine, sa bude odohrávať v Českých Budějoviciach, odkiaľ Mádl pochádza.
pred 6 rokmi
Trojnásobný český objav roku, spevák Adam Mišík vydáva dnes svoj debutový album Parfém. Súčasne začína natáčať film Andílek na nervy v réžii Juraja Šajmoviča ml.
pred 7 rokmi
Speváčka v londýnskom Camdene žila i zomrela. O dva roky by sa tam mal uskutočniť veľkolepý koncert na jej počesť, v rámci ktorého odhalia jej sochu.
pred 7 rokmi
Koncert v Bratislave bude pre skupinu zároveň posledným vystúpením v rámci jesenného turné.
pred 6 rokmi
Minulý mesiac bolo zaregistrovaných 6 260 vozidiel, čo medziročne znamená rast o 5,99 %.
pred 4 rokmi
Vo štvrtok vyšla vo svetovej premiére aj na Slovensku – v jeden deň a v jednu hodinu vyšla v desiatkach krajín a v celkovom náklade 2,7 milióna kusov.
pred 5 rokmi
Sharan začína s novými motormi a rozsiahlou sieťou funkcií.TDI a TSI: nové motory v Sharane sú až o 14,3 percent efektívnejšie. App-Connect: nové informačné a zábavné systémy prinášajú Apple a Google.