Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Policajnú spoluprácu s Rakúskom vylepšia

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.02.2014

Kabinet dnes plánuje zrušiť úlohy generálnej prokuratúry, podľa ktorých mala v decembri predložiť návrhy zákona o prokuratúre SR a zákona o prokurátoroch a zamestnancoch prokuratúry.
Policajnú spoluprácu s Rakúskom vylepšia
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Ochrana svedka, cezhraničné pátracie akcie či policajný prevoz sú novinky, ktoré doplnia do zmluvy o policajnej spolupráci s Rakúskom.

Doplnenú zmluvu medzi Slovenskom a Rakúskom o policajnej spolupráci predložil vláde minister vnútra Robert Kaliňák, kabinet sa ňou bude zaoberať na dnešnej 93. schôdzi. Okrem spomínaných vylepšení sa v medzinárodnej zmluve upravia ďalšie inštitúty, ako je cezhraničné sledovanie, cezhraničné prenasledovanie, kontrolovaná dodávka a použitie agenta. Pôvodnú zmluvu podpísali 13. februára 2004 vo Viedni. Zmenu a doplnenie niektorých ustanovení si vyžiadal vstup Slovenska do Európskej únie a následný vstup do schengenského priestoru. Dôvodom úprav je aj legislatívny vývoj v oblasti boja proti trestnej činnosti na vnútroštátnej aj medzinárodnej úrovni, píše sa v predkladacej správe. Pred ratifikáciou zmluvy sa vyžaduje súhlas Národnej rady Slovenskej republiky.

Kabinet by dnes mal dodatočne zrušiť staršiu úlohu generálnej prokuratúry, ktorá mala pôvodne v decembri predložiť návrhy zákona o prokuratúre SR a zákona o prokurátoroch a zamestnancoch prokuratúry. Tieto povinnosti jej vyplývali z plánu legislatívnych úloh, ktorý kabinet schválil v decembri 2012. „Pri príprave nového zákona sa dôsledne prehodnocujú legislatívne zásahy uskutočnené v roku 2011, ktoré umožňujú priame i nepriame zásahy výkonnej moci do činnosti prokuratúry. Príprava nového zákona je náročná, vyžaduje si dôkladnú odbornú prípravu a väčší časový priestor,“ zdôvodnila GP návrh, aby nemusela predložiť zákon o prokuratúre. Podobne vysvetlila aj požiadavku na odklad pri návrhu zákona o prokurátoroch a zamestnancoch prokuratúry.

Novelu zákona o prokuratúre prijali za bývalej vlády 28. júna 2011 po tom, ako parlament prelomil prezidentovo veto. Bývalý zastupujúci šéf prokuratúry, prvý námestník generálnej prokuratúry Ladislav Tichý dal normu na ústavný súd. Tichý zdôvodnil, že prokuratúre prekáža účasť ministra spravodlivosti v rôznych komisiách a vôbec výkonnej moci v komisiách. ÚS predbežným opatrením 28. septembra 2011 pozastavil účinnosť prijatých zmien. Novela mala od októbra 2011 priniesť zmeny vo výberových a disciplinárnych komisiách na prokuratúre. Na internete sa mali podľa znenia novely zverejňovať právoplatné uznesenia prokurátorov, ktorými sa skončilo trestné stíhanie, a rozhodnutia disciplinárnych komisií. V šesťčlennej výberovej komisii mali byť traja ľudia za prokuratúru a traja za parlament. Výberové konania mali byť vždy verejné. Záväzné stanoviská by podľa novely vydával generálny prokurátor na základe stanoviska komisie zloženej z troch zástupcov prokuratúry a troch zástupcov ministra spravodlivosti. Predbežným opatrením sa pozastavilo ustanovenie novely, ktoré hovorilo o postavení asistenta prokurátora, ktorý by mal podľa novely nahradiť právneho čakateľa prokuratúry. Pozastavili sa aj navrhované pravidlá výberových konaní, výberových komisií a disciplinárnych komisií. Zostali v platnosti niektoré pravidlá pre čakateľov prokuratúry, ktoré sa mali novelou zrušiť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Slovenská kriminálna komédia Tigre v meste má svoj oficiálny trailer.
pred 4 rokmi
Neuveriteľného sedem a pol roka trvalo kanadskému spevákovi, kým sa prihlásil s regulárnou radovou nahrávkou.
pred 10 rokmi
Spoliehať sa na smäd je chybou.
pred 6 rokmi
Cieľom kampane je primäť najmä mladých ľudí, aby chodili darovať krv pravidelne, čím sa zabezpečuje dostatok krvi v zdravotníctve.
pred 6 rokmi
"Som veľmi šťastný, keď môžem oznámiť, že promotér F1 stanovil termín VC Ruska," uviedol Zabara
pred 5 rokmi
Tím Ferrari bude riadiť Marco Mattiacci
pred 7 rokmi
Na druhej priečke v rebríčku magazínu Forbes je rovnako ako naposledy 18-ročný kanadský spevák Justin Bieber.
pred 10 rokmi
Audi A5 Sportback - prvá jazdaNecelé dva dni pred oficiálnou slovenskou premiérou sa nám podarilo získať tento kúsok na krátky redakčný test.