Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pokorí Čína ambiciózny imperializmus USA?

Zdroj: © Server.sk, redaktor: kiara, pridané: 05.10.2012

Čína sa postupne stáva najväčším výrobcom priemyselného tovaru na svete. Dolár padá, americká ekonomika sa potáca a boj medzi veľmocami sa vyhrocuje.
Pokorí Čína ambiciózny imperializmus USA?
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Čína sa postupne stáva najväčším výrobcom priemyselného tovaru na svete a čoskoro zosadí z piedestálu superveľmoc USA. Stáva sa tak najmä vďaka oslabeniu svetovej ekonomiky. Dolár padá, americká ekonomika sa potáca a boj medzi veľmocami sa vyhrocuje.

Boj veľmocí

Americké továrne papierenského priemyslu presunuli svoje výrobné linky do Číny, a tým pádom stratilo v minulých rokoch zamestnanie desaťtisíce Američanov. Urobili to tak americké podniky s cieľom ušetriť peniaze a prácu v záujme svojich akcionárov, pretože v Číne sú výrobné náklady iba zlomkom toho, čo predstavovali v USA. Čína je z hľadiska výroby tovaru vo svete nesmierne populárna. V roku 2005 na Kongrese v USA sa zóna voľného obchodu medzi oboma superveľmocami značne zjednodušila. Keďže hodnota dolára klesá, juan predstavuje príležitosť pre lacnejší tovar pre amerického spotrebiteľa. Kým čínska ekonomika stojí na pilieroch lacnej pracovnej sily, motivovanej práce a priemyselných základniach, v Amerike rastie deficit obchodnej bilancie, spolu s narastajúcim štátnym dlhom nastáva aj znižovanie ceny dolára.

Kolabujúci dolár a zadĺženosť

Podľa Berna Bernanka, amerického ekonóma a v súčasnosti predsedu rady guvernérov Federálneho rezervného systému USA, sa Amerika ocitá v súčasnosti v ťažkom období, keď ekonomiku ohrozuje nielen klesajúci trh nehnuteľností, katastrofická situácia na úverových trhoch, ale i rastúca inflácia kolabujúceho dolára, ku ktorej prispel najmä škandál energetického koncernu Enron. Honba za majetkom, blahobytom, gýčová kultúra a ekonomika postavená na bublinových základoch. Moderné americké hospodárstvo nie je len zadĺžené v medzinárodných bankách, je aj čoraz väčšmi v rukách cudzincov. Mnohé americké spoločnosti a produkty už vlastnia Európania. Absencia ekonomickej a politickej dominancie USA vytvára optimálne možnosti pre Japonsko a Čínu, aby prevzali žezlo a na chvíľu sa stali vedúcimi „globálnymi hráčmi“ na svetovej scéne a poriadne zamiešali karty o svetové prvenstvo.

Čínska globalizácia

Karta sa obracia najmä v prospech Číny, keď USA už nemajú silu čeliť jej ekonomickému rastu. USA postupne stráca svoju moc na globálnej scéne. Individualistická Amerika sa „zasekla“ v minulosti, keď vyvíjala prílišnú snahu o hospodárske prvenstvo, glorifikáciu svojej zeme a obchodný perfekcionizmus. Západný imperializmus je v troskách. USA má panickú hrôzu z Číny, ale ona práve drží „nitky budúcnosti“ oveľa pevnejšie, ako sme si mysleli. Čína má najvyššie devízové rezervy v USD. V súčasnosti jej kapitál tvorí okolo 340 miliárd v amerických papieroch. Vysoké rezervy má aj Japonsko a Rusko. Japonsko nakupuje nehnuteľností v USA, Čína kupuje americké firmy a Rusko za doláre nakupuje drahé kovy. Prvenstvo Číny na rozdiel od USA spočíva v spôsobe presadzovania „svojej globalizácie“, v ktorej základným princípom je tzv. zmiznutie obmedzujúcich kultúrnych, ekonomických a lingvistických hraníc. Číňania sú veľmi šikovní na financie, vynašli nekrytú papierovú menu a vedia veľmi dobre o čo ide. Priemerný Číňan pozná všetky možné vyjednávacie a finančné triky. Čína sa stáva najväčším výrobcom na svete. Predbehla Japonsko a stala sa druhou najväčšou ekonomikou na svete. Do niekoľkých rokov predbehne nadobro aj USA. Čína so svojimi dolárovými zásobami by teoreticky finančne dokázala položiť na lopatky USA do niekoľkých dní. Čína dôveruje Eurozóne a pomôže jej prežiť.

Koniec amerického sna?

Súčasný trh nedokáže pokryť všetky nároky Číny na suroviny a energiu a v budúcnosti sa nevyhne zvyšovaniu cien nedostatkového tovaru a služieb. Pád euroatlantickej spolupráce môže teoreticky vyvolať ozbrojený konflikt medzi veľmocami, na ktorý Amerika nie je pripravená. Podľa Busha je úlohou USA zapliesť do vojny Európu a vyhnúť sa tak priamej konfrontácii s alianciou Čína, Rusko a popritom zachovať postavenie USA. Čoskoro nastane medzi veľmocami boj pre ťažbu ropy a ďalších bohatých zdrojoch energie. O tom, že čínska politika bude oveľa horšia ako postupne kolabujúci americký sen, niet pochýb. Nie najlepší stav ľudských práv čínskeho režimu, ktorý je posadnutý sledovaním a umlčovaním kritikov vytvára falošný obraz harmónie a sily - diktatúry 21. storočia.

Čína opäť superveľmocou

Čína je a zostane navždy najstaršou civilizáciou a časy, kedy bola najvyspelejšou ríšou sveta, už raz zažila. Stalo sa tak v pätnástom storočí za dynastie Ming. Čína bola vtedy najväčším výrobcom tovaru na svete a obchodne ovládla juhovýchodnú Áziu. Dnes sa postupne stáva opäť finančnou a ekonomickou elitou práve Čína a múry izolacionalizmu, ktoré jej roky bránili v progrese síce postupne, ale s veľkou dávkou istoty búra.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 3 rokmi
Čína sa postupne stáva najväčším výrobcom priemyselného tovaru na svete. Dolár padá, americká ekonomika sa potáca a boj medzi veľmocami sa vyhrocuje. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/pokori-cina-ambiciozny-imperializmus-usa/

usa sú už dávno v .... . Za ropu sa platí juanmi, Rusko je tech. veľmoc a s ropou sa obchoduje už juanmi nie dolármi, Rusko spolupracuje s krajinami laitinskej ameriky - ktoré odmietli usa imperliazmus majdany typu ukrajina, ďalej Rusko obchoduje s Čínou a Jar. A čína je už veľmoc : http://cz.sputniknews.com/svet/20150409/230760.html

 

Diskusné príspevky (1)

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Britská alternatívna skupina Chumbawamba po 30 rokoch ukončí svoju činnosť.
pred 4 rokmi
Air Ballon je skladba, ktorá prekonala všetky očakávania, mimoriadne chytľavá, precízne vyprodukovaná a zábavná.
pred rokmi
Či už potrebujete dodávku za účelom sťahovania alebo kvôli svojmu podnikaniu, prenájom dodávky sa vám určite vyplatí viac, ako kúpa novej dodávky. Ako podnikateľ určite dobre viete, že každá korunka, ktorú ušetríte, sa vám zíde.
pred 4 rokmi
Prišiel celkom nenápadne. Najskôr prevalcoval televíznu hitparádu 5xP s Profesorom Indigom a potom si to namieril rovno na Prahu.
pred 2 rokmi
Carrie je iná. A to nie je vždy jednoduché.
pred 4 rokmi
Exkluzívna kniha receptov spojená s hereckými, ale aj cestovateľskými zážitkami Anky Šiškovej.
pred 6 rokmi
Spevák, herec a model Thomas Puskailer je v koncoch! Žije na okraji spoločnosti a dokonca sa chystá vykradnúť banku!
pred 15 rokmi
Novinku od Forda v kategórií malých vozidiel, model Fiesta, sme už raz testovali. Vtedy ho poháňal 1,4-litrový zážihový štvorvalec a vozidlo malo najvyššiu výbavu Ghia. Nedávno sme si mali možnosť vyskúšať aj nový, celohliníkový turbodiesel 1,4 TDCi