Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. februára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pohorelá platiť nebude, obec sa so SOZA dohodla

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 12.06.2012

Obec sa so SOZA dohodla, že piesne, ktoré na podujatiach odzneli, nepodliehajú režimu právnej ochrany duševného vlastníctva
Pohorelá platiť nebude, obec sa so SOZA dohodla
Zdroj obrázku: SITA
 

Spor obce Pohorelá so Slovenským ochranným zväzom autorským (SOZA) je definitívne vyriešený. Pohorelá, ktorej hrozilo, že od nej bude SOZA súdne vymáhať platbu za použitie hudby na dvoch detských folklórnych podujatiach, nakoniec platiť nebude. Obec sa so SOZA dohodla, že piesne, ktoré na podujatiach odzneli, nepodliehajú režimu právnej ochrany duševného vlastníctva.

"V posledných dňoch sa v médiách rozoberal prípad, keď Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) podľa Autorského zákona vystavil obci Pohorelá faktúru za podujatia, na ktorých odzneli hudobné diela. Predseda Výboru SOZA oslovil starostu obce Pohorelá, ktorý mu vo vecnom a konštruktívnom rozhovore objasnil, že na týchto podujatiach boli použité len diela, ktoré nepodliehajú režimu právnej ochrany duševného vlastníctva," uvádza sa v spoločnom stanovisku, ktoré je zverejnené na webovej stránke obce Pohorelá aj zväzu. "SOZA toto vysvetlenie akceptoval. Obe strany sa dohodli, že podniknú opatrenia, aby sa v budúcnosti takýto prípad neopakoval. Predseda výboru a starosta považujú týmto celú záležitosť za vyriešenú a uzavretú," končí sa vyhlásenie.
 
Obec Pohoreládostala od SOZA faktúru na 62,40 € za "neoprávnené použitie hudobných diel bez licencie" na podujatí ku Dňu matiek a na Mikuláša. Na začiatku si usporiadatelia podujatí v Pohorelej nesplnili podľa SOZA zákonnú povinnosť - nahlásiť podujatie najneskôr desať dní pred konaním. Ak tak neurobí, tak sa predpokladá, že budú použité diela, na ktoré je potrebné mať licenciu. Keď inšpektorka SOZA zistila z webovej stránky obce, že podujatia boli, vybrala sa tam na inšpekciu. Starosta Jozef Kalman podpísal Záznam o kontrole a Inšpekčný záznam o zistenom používaní hudobných diel. Podľa SOZA oba dokumenty potvrdzovali, že obec Pohorelá organizovala hudobné podujatia, počas ktorých boli použité chránené hudobné diela zastupovaných autorov. O porušení autorského zákona, ako aj o použití chránených hudobných diel údajne inšpektorka starostu riadne poučila. Obec Pohorelá tvrdila, že neporušila žiadnu zákonnú povinnosť a bola neoprávnene obvinená z porušenia autorských práv. Starosta Jozef Kalman tvrdil, že zápis podpísal v dobrej viere. Poplatok považovala obec za neoprávnený a bola rozhodnutá brániť sa aj na súde.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 13 rokmi
Peugeot patrí bezpochyby k priekopníkom na poli vývoja malých a cenovo dostupných kabrioletov. Jeho model 206 CC sa stal doslova senzáciou, veď od roku 2000 sa ho dodnes predalo temer 360 000 kusov a niet sa čo diviť, že sa stal najúspešnejším malým
pred 6 rokmi
Spoločnosť Google sa rozhodla prevziať spoločnosť Titan Aerospace, keďže plánuje poskytovať internetové pripojenie aj v odľahlých častiach sveta.
pred 8 rokmi
V beznádejnej chvíli sa v meste, priamo uprostred križovatky objaví modrý tiger...
pred 7 rokmi
Podľa samotného jazdca je však ešte veľmi skoro hovoriť o jeho prípadnom návrate do kolotoča F1
pred 6 rokmi
Spevák Thomas Puskailer nakrútil "Lásku Nebeskú v Prahe"! Presne tak pôsobí nový videoklip k vianočnej skladbe „What About Christmas“, ktorý sa odohráva v krásnych lokalitách českej metropole.
pred 8 rokmi
Celovečerný dokumentárny film Mateja Mináča a Patrika Pašša Nickyho rodina (2011) bude mať vo štvrtok 10. novembra anglickú premiéru.
pred 8 rokmi
Britský jazdec tímu formuly 1 McLaren Lewis Hamilton sa stal víťazom jedenásteho podujatia v rámci majstrovstiev sveta najprestížnejšieho automobilového seriálu Veľkej ceny Maďarska.
pred 8 rokmi
Píše sa rok 1973 a britská tajná služba MI6 sa pokúša vo svojom vnútri nájsť sovietskeho špióna a udržať Spojené kráľovstvo v bezpečí.