Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pohorelá platiť nebude, obec sa so SOZA dohodla

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 12.06.2012

Obec sa so SOZA dohodla, že piesne, ktoré na podujatiach odzneli, nepodliehajú režimu právnej ochrany duševného vlastníctva
Pohorelá platiť nebude, obec sa so SOZA dohodla
Zdroj obrázku: SITA
 

Spor obce Pohorelá so Slovenským ochranným zväzom autorským (SOZA) je definitívne vyriešený. Pohorelá, ktorej hrozilo, že od nej bude SOZA súdne vymáhať platbu za použitie hudby na dvoch detských folklórnych podujatiach, nakoniec platiť nebude. Obec sa so SOZA dohodla, že piesne, ktoré na podujatiach odzneli, nepodliehajú režimu právnej ochrany duševného vlastníctva.

"V posledných dňoch sa v médiách rozoberal prípad, keď Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) podľa Autorského zákona vystavil obci Pohorelá faktúru za podujatia, na ktorých odzneli hudobné diela. Predseda Výboru SOZA oslovil starostu obce Pohorelá, ktorý mu vo vecnom a konštruktívnom rozhovore objasnil, že na týchto podujatiach boli použité len diela, ktoré nepodliehajú režimu právnej ochrany duševného vlastníctva," uvádza sa v spoločnom stanovisku, ktoré je zverejnené na webovej stránke obce Pohorelá aj zväzu. "SOZA toto vysvetlenie akceptoval. Obe strany sa dohodli, že podniknú opatrenia, aby sa v budúcnosti takýto prípad neopakoval. Predseda výboru a starosta považujú týmto celú záležitosť za vyriešenú a uzavretú," končí sa vyhlásenie.
 
Obec Pohoreládostala od SOZA faktúru na 62,40 € za "neoprávnené použitie hudobných diel bez licencie" na podujatí ku Dňu matiek a na Mikuláša. Na začiatku si usporiadatelia podujatí v Pohorelej nesplnili podľa SOZA zákonnú povinnosť - nahlásiť podujatie najneskôr desať dní pred konaním. Ak tak neurobí, tak sa predpokladá, že budú použité diela, na ktoré je potrebné mať licenciu. Keď inšpektorka SOZA zistila z webovej stránky obce, že podujatia boli, vybrala sa tam na inšpekciu. Starosta Jozef Kalman podpísal Záznam o kontrole a Inšpekčný záznam o zistenom používaní hudobných diel. Podľa SOZA oba dokumenty potvrdzovali, že obec Pohorelá organizovala hudobné podujatia, počas ktorých boli použité chránené hudobné diela zastupovaných autorov. O porušení autorského zákona, ako aj o použití chránených hudobných diel údajne inšpektorka starostu riadne poučila. Obec Pohorelá tvrdila, že neporušila žiadnu zákonnú povinnosť a bola neoprávnene obvinená z porušenia autorských práv. Starosta Jozef Kalman tvrdil, že zápis podpísal v dobrej viere. Poplatok považovala obec za neoprávnený a bola rozhodnutá brániť sa aj na súde.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Predaj zdravotnej obuvi - diabetická obuv a obu...
oprava vstrekovacich cerpadiel diesel common ra...

560.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 82 m2, novostavb...
116 800.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 150 m2, balkón, ...
101 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 68 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 12 rokmi
Všeobecne je rozšírený názor, že telesné cvičenie a športovanie je záležitosťou iba mládeže,...
pred 7 rokmi
Nedeľné noc s Karolom vyvolala mimoriadnu pozornosť, kluby zaplnili tisíce priaznivcov prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga, a tiež bezprostredná, energiou nabitá atmosféra.
pred 5 rokmi
22. ročník Medzinárodného filmového festivalu Febiofest ukončil svoju tohtoročnú púť po slovenských kinách.
pred 9 rokmi
Využíva sa pri príprave talianskej pizze, v Mexiku je nenahraditeľnou súčasťou práškového chilli a v tureckých reštauráciách ho podávajú k hlavným jedlám ako u nás soľ.
pred 19 rokmi
Najväčší modelový rad automobilky Volkswagen už roky obsadzuje popredné miesta v európskych rebríčkoch predajnosti.
pred 12 rokmi
Synthol nie je iba odporná vec, je to potenciálny zabijak!
pred 11 rokmi
Cascada je nemecká, treba tiež dodať, že tanečná formácia.
pred 7 rokmi
Mamutia rodinka Mannyho, Ellie, ich teenagerskej dcérky Broskynky, leňochoda Sida, šablozubého tigra Diega a roztržitého krysoveveričiaka Scratta je späť, aby prežili nové napínavé dobrodružstvá.