Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pochybujú o legálnom pôvode vystavovaných tiel

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.10.2012

Niekoľko udalostí a súdnych procesov zo zahraničia inšpirovalo slovenských aktivistov, ktorí sa obávajú, že telá z The Human Body Exhibition patria umučeným väzňom z Číny.
Pochybujú o legálnom pôvode vystavovaných tiel
Zdroj obrázku: Internet
 

Slovenskí aktivisti vyzývajú k objasneniu pôvodu tiel na výstave The Human Body Exhibition v Bratislave. Vystavované telá mŕtvych ľudí podľa nich môžu patriť čínskym disidentom, politickým väzňom a ľuďom, ktorí praktizujú Falun Gong. Uvádza sa tak v tlačovej správe, ktorú dnes agentúre SITA poskytol Ondrej Dostál, bývalý podpredseda Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny.

"Aby sme túto možnosť vylúčili, chceli by sme vyzvať organizátorov výstavy The Human Body Exhibition v Bratislave, aby hodnoverne deklarovali pôvod tiel použitých pre výstavu a aby predložili súhlasy ich darcov," píše sa v tlačovej správe. O pôvode tiel pochybujú Marek Tatarko zo Slovenskej Asociácie Falun Gong, Nora Beňáková zo združenia Človek v ohrození, Ondrej Dostál z Občianskej konzervatívnej strany, občianska aktivistka Gabriela Kiššová a Ivan Kuhn z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

K pochybnostiam vyzývateľov doviedli udalosti zo zahraničia, ktoré sa výstavy týkali. Vo Francúzsku bola výstava „Our Body“ v septembri 2010 zakázaná, lebo porušovala francúzsky občiansky zákonník. Ľudskoprávne organizácie podľa Dostála argumentovali tým, že vystavované telá sú tak dobre zachované, že museli byť dodané len krátko po smrti. Telá podľa informácií, ktoré aktivistov primäli o pôvode pochybovať, neniesli žiadne vážne patologické známky príčin smrti. "Francúzsky organizátor výstavy nebol schopný lekársky hodnoverne dokázať, že čínska skupina, ktorá poskytla telá, ich nenakúpila z väzení," uvádza tlačová správa. Ďalšou krajinou, ktorá výstavu zakázala, bol Izrael. Stalo sa tak 3. septembra tohto roku. Keďže telá pochádzajú z Číny, izraelský najvyšší súd rozhodol, že "je tu určitá obava, že môžu pochádzať z väzňov, vrátane väzňov svedomia, ktorí mohli byť umučení na smrť alebo zabití".

Veľmi ľahko je podľa slovenských aktivistov zneužiteľný aj inštitút tzv. nevyžiadaných tiel. Inštitút sa týka ľudí po smrti, ktorých pozostatky si rodina zosnulého nevyžiadala, alebo jeho totožnosť nebola známa. Mnohé výstavy tiel uvádzajú, že ich exponáty pochádzajú z takýchto tiel. "Chceme zabezpečiť dodržiavanie základných etických princípov a ľudských práv, ktoré sú jadrom našej slobodnej a demokratickej spoločnosti," dodávajú signatári vo svojej výzve.

Výstava The Human Body Exhibition pobúrila aj katolícku cirkev na Slovensku. Predstavuje podľa nej hrubé zneváženie, hanobenie mŕtvych ľudských tiel, ktoré sú preparované a vystavované s cieľom zisku. Ako sa uvádza vo vyhlásení predsedu subkomisie pre bioetiku Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska Štefana Sečku, výstava znamená závažné porušenie základných mravných princípov a hodnôt slobodnej, demokratickej spoločnosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Online predaj príslušenstva - školské tašky, ha...
Vyrábame a dodávame štvorhranné vzduchotechnick...

12.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 18 m2
86 400.00 €
Na predaj stavebný pozemok, rozloha 1 219 m2
690.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 56 m2, novosta...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 12 rokmi
Riadenie telovýchovného procesu v predsúťažnom a súťažnom období má prísne individuálny charakter.
pred 7 rokmi
Frontman kapely The Velvet Underground podľahol zdravotným problémom spojených s transplantáciou pečene, ktorú postúpil v máji.
pred 9 rokmi
Jedno z najväčších filmových prekvapení minulého roka.
pred 10 rokmi
Vychádza záznam zatiaľ posledného turné Daniela Landu Československo TOUR 2008. CD + DVD bude v obchodoch od 28.3.2011.
pred 4 rokmi
Okrem skvelej muziky si návštevníci budú môcť pozrieť aj osobné veci slávneho režiséra.
pred 11 rokmi
Rovnako ako pri sexe aj pri jedle platí: rozhodujúci je pôžitok.
pred 8 rokmi
Debutový album Celeste Buckingham je jedno veľké prekvapenie, ktoré je naďaleko vzdialené tuctovej slovenskej produkcii.
pred 13 rokmi
Pravidelným príjmom čistej vody poskytujeme svojmu organizmu hodnotnú službu.