Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. októbra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Plošné previerky prinášajú prezumpciu viny

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.06.2014

Prezidentka ZOJ Katarína Javorčíkováv upozorňuje, že na previerkach sudcov sa budú podieľať silové zložky štátu, ktoré tiež bývajú účastníkmi súdnych konaní
Plošné previerky prinášajú prezumpciu viny
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Združeniu Sudcovia Za otvorenú justíciu (ZOJ) sa nepozdáva zavedenie plošných previerok sudcov, ktoré prináša schválená novela ústavy.

„Zlý je podľa nás ten základ, že je tu prezumpcia viny, teda že sudcovia nespĺňajú kritériá a preto aby mohli ďalej vykonávať sudcovskú funkciu, je nutné ich preverovať,“ povedala pre agentúru SITA prezidentka ZOJ Katarína Javorčíková. Upozornila, že sa takto menia podmienky počas výkonu sudcovskej funkcie, pričom dnešní sudcovia museli splniť podmienky, ktoré platili vtedy, keď oni vstupovali do justície. Podľa Javorčíkovej by sa nemalo preverovanie aplikovať paušálne na všetkých sudcov, ale muselo by to byť na základe konkrétneho podnetu, že je daný sudca z niečoho podozrivý. „Čiže selektívne a nie celoplošne,“ zdôraznila.

Javorčiková upozorňuje, že sudcov vydajú na preverovanie silovým zložkám štátu, ktoré ich preveria v najbližšom okolí, medzi priateľmi, rodinou, kolegami. „Získali by sa veľmi citlivé informácie a my nevieme, ako sa s nimi naloží. Sudca týmto spôsobom môže byť vydierateľný – nevie, kedy sa to použije,“ myslí si prezidentka ZOJ. Pritom to nemusí byť informácia, ktorá má vplyv na funkciu daného sudcu, ale môže byť to byť pre jeho súkromie nepríjemná informácia, ktorá ohrozí jeho vzťahy.

Prezidentka ZOJ pripomína, že Národný bezpečnostný úrad, ktorý má pripraviť podklady o preverovanom, býva aj sám účastníkom súdnych konaní tak ako ostatné silové zložky, zapojené do previerok. „Tu sudca stráca pozíciu nezávislosti, pretože je vo funkcii závislý od toho, ako sa k získaným informáciám postaví silová zložka štátu,“ dodala Javorčíková. Okrem toho môže existovať v okolí sudcu tendencia, aby mu niektorí ľudia ublížili, aby sa sudcovi pomstili, aby bol vo svojom rozhodovaní ovplyvňovaný. Mohli by ho obviniť z niečoho, čo treba preveriť a sudcu to už dopredu diskvalifikuje. Pocit slobody a nezávislosti sudcu sa môže podľa Javorčíkovej veľmi obmedziť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Jedným z cieľov nového zákona je aj plán otvoriť na školách stánky predávajúce tradičnú zdravú juhoamerickú plodinu quinou.
pred 5 rokmi
V minulosti sa zameriavali výhody studenej sprchy skôr na mentálne a psychické aspekty, ale ako sa ukázalo, existujú skutočné zdravotné výhody studenej sprchy.
pred 11 rokmi
Plánovanie športovej prípravy je hlavným prvkom v procese riadenia danej športovej prípravy.
pred 6 rokmi
Kultová skupina Laibach vydáva zaujímavý album Reproduction Prohibited. Platňa bude súčasťou série An Introduction To… a vychádza už 3.9.2012
pred 3 rokmi
Už po tretíkrát pripravuje Francúzsky inštitút na Slovensku v spolupráci s Film Europe Media Company Týždeň francúzskeho filmu Creme de la Creme III.
pred 6 rokmi
O britské trio Kosheen, ktoré koncertuje v Bratislave 16.novembra, sa promotéri starajú doslova v rukavičkách.
pred 6 rokmi
Jarná časť turné s názvom Ani si nesedejte odštartuje 10. marca v Bratislave, pričom na Slovensku odohrá Klus 14 koncertov.
pred 5 rokmi
Športový imidž v novej forme – ingolstadtská automobilka Audi predviedla na IAA 2012 vo Frankfurte nad Mohanom excelentný exponát - Nanuk quattro concept.