Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Plošné previerky prinášajú prezumpciu viny

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 05.06.2014

Prezidentka ZOJ Katarína Javorčíkováv upozorňuje, že na previerkach sudcov sa budú podieľať silové zložky štátu, ktoré tiež bývajú účastníkmi súdnych konaní
Plošné previerky prinášajú prezumpciu viny
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Združeniu Sudcovia Za otvorenú justíciu (ZOJ) sa nepozdáva zavedenie plošných previerok sudcov, ktoré prináša schválená novela ústavy.

„Zlý je podľa nás ten základ, že je tu prezumpcia viny, teda že sudcovia nespĺňajú kritériá a preto aby mohli ďalej vykonávať sudcovskú funkciu, je nutné ich preverovať,“ povedala pre agentúru SITA prezidentka ZOJ Katarína Javorčíková. Upozornila, že sa takto menia podmienky počas výkonu sudcovskej funkcie, pričom dnešní sudcovia museli splniť podmienky, ktoré platili vtedy, keď oni vstupovali do justície. Podľa Javorčíkovej by sa nemalo preverovanie aplikovať paušálne na všetkých sudcov, ale muselo by to byť na základe konkrétneho podnetu, že je daný sudca z niečoho podozrivý. „Čiže selektívne a nie celoplošne,“ zdôraznila.

Javorčiková upozorňuje, že sudcov vydajú na preverovanie silovým zložkám štátu, ktoré ich preveria v najbližšom okolí, medzi priateľmi, rodinou, kolegami. „Získali by sa veľmi citlivé informácie a my nevieme, ako sa s nimi naloží. Sudca týmto spôsobom môže byť vydierateľný – nevie, kedy sa to použije,“ myslí si prezidentka ZOJ. Pritom to nemusí byť informácia, ktorá má vplyv na funkciu daného sudcu, ale môže byť to byť pre jeho súkromie nepríjemná informácia, ktorá ohrozí jeho vzťahy.

Prezidentka ZOJ pripomína, že Národný bezpečnostný úrad, ktorý má pripraviť podklady o preverovanom, býva aj sám účastníkom súdnych konaní tak ako ostatné silové zložky, zapojené do previerok. „Tu sudca stráca pozíciu nezávislosti, pretože je vo funkcii závislý od toho, ako sa k získaným informáciám postaví silová zložka štátu,“ dodala Javorčíková. Okrem toho môže existovať v okolí sudcu tendencia, aby mu niektorí ľudia ublížili, aby sa sudcovi pomstili, aby bol vo svojom rozhodovaní ovplyvňovaný. Mohli by ho obviniť z niečoho, čo treba preveriť a sudcu to už dopredu diskvalifikuje. Pocit slobody a nezávislosti sudcu sa môže podľa Javorčíkovej veľmi obmedziť.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Autorka 11 mimoriadne úspešných kníh, najúspešnejšia slovenská autorka podľa ankety internetového kníhkupectva Martinus, Jana Benková autorského stretnutia spisovateliek na bratislavskej Magio pláži.
pred 4 rokmi
Ani len netuším, či má vôbec význam baviť sa o Pelíškoch a nejako ich hodnotiť. Ten film si od roku 1999 získal toľko priaznivcom a stal sa takým zlatým klenotom, že to hádam nemá zmysel.
pred 6 rokmi
Dnes prichádza do kín už 23. časť najdlhšie bežiacej filmovej série všetkých čias – o najslávnejšom agentovi všetkých čias – Jamesovi Bondovi.
pred 5 rokmi
Niektorí daňovníci budú musieť v roku 2014 platiť na daň z motorových vozidiel preddavky.
pred 7 rokmi
S prichádzajúcim jesenným počasím je potrebné zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov a vápnika na udržanie zdravia. Práve mlieko je jedným z najbohatších zdrojov vápnika.
pred 4 rokmi
Keď mal 20 rokov, vyhral európsku súťaž Young Concert Artists, o rok neskôr si priniesol striebro z celosvetového kola v New Yorku.
pred 8 rokmi
V lete, človeka nič neosvieži tak dobre, ako chutné, šťavnaté ovocie.
pred 4 rokmi
V poradí 4. diel konferencie pre online biznis a internetové obchody ShopComm bude už 2. októbra 2014 v Hoteli Saffron v Bratislave.