Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. septembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Petíciu za referendum o novom členení SR podpísalo 17 000 ľudí

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.04.2014

Navrhovaný model počíta s tým, že súčasných 79 okresov by nahradilo 18 žúp a spojili by sa voľby do vyšších územných celkov s komunálnymi voľbami primátorov a starostov.
Petíciu za referendum o novom členení SR podpísalo 17 000 ľudí
Zdroj obrázku: Internet
 

Petíciu za vypísanie referenda o zmene územnosprávneho členenia Slovenska už podpísalo viac ako 17-tisíc občanov. Petíciu spustil 21. januára 2014 poslanec NR SR Zsolt Simon (Most-Híd), ktorý je zároveň aj predsedom petičného výboru a žiada v nej zmeniť správu krajiny tak, aby bola verejná správa rozumná a lacnejšia.

Súčasných 79 okresov by nahradilo 18 žúp a voľby do vyšších územných celkov by sa spojili s komunálnymi voľbami primátorov a starostov. "Ušetrili by sa tak štátne peniaze," povedal agentúre SITA Simon. "V mene petičného výboru ďakujem občanom za prejavenú podporu a pochopenie, že je treba zmeniť správu krajiny tak, aby verejná správa bola rozumnejšia a lacnejšia," dodal.

Súčasné usporiadanie vyšších územných celkov je podľa poslanca Mosta-Híd atypické a neosvedčilo sa. Regionálnu samosprávu treba podľa neho viac priblížiť občanovi a zabrániť členeniu 3+1 (východ, stred, západ a Bratislava), ktoré by smerovalo k centralizácii moci. Okrem 18 žúp počíta navrhovaný model aj s tým, aby boli spojené voľby do vyšších územných celkov s voľbami do miestnej samosprávy, pričom by v nich bolo totožné funkčné obdobie. Priamo by bol zvolený len predseda kraja, poslancami by sa automaticky stali primátori a starostovia z daného územia, s hlasom zodpovedajúcim počtu zastupovaných obyvateľov. Za túto funkciu by však neboli platení. Kompetencie súčasných okresných úradov by vykonávala župa. "Petícia je postavená na princípe prirodzených regiónov, aby ich bolo 18, aby sme zreformovali vyššie územné celky, aby sme spojili voľby do vyšších územných celkov s miestnou samosprávou do jedných volieb. Je to položené na tom, aby primátori a starostovia boli viac zapojení do diania na území regiónu a aby sme mohli riešiť špecifické problémy regiónov,“ vysvetlil Simon v januári po stretnutí so starostami a primátormi, ktorých sa v Rimavskej Sobote zišlo približne sedemdesiat.

So zbieraním 350-tisíc podpisov pod Petíciu za vyhlásenie referenda o územnosprávnom členení SR začali 21. januára, dodnes ich vyzbierali vyše 17-tisíc. „Verím tomu, že do konca roka to bude,“ uviedol Simon ešte v januári. Ako doplnil, národná rada sa môže rozhodnúť, či bude zákonom reflektovať vôľu občanov. Druhou možnosťou je podľa Simona vypísanie referenda, ktoré by mohlo byť spojené s voľbami do miestnej samosprávy v závere roka. Občania by sa tak mali okrem iného vyjadriť k tomu, či súhlasia s tým, aby Národná rada SR zákonom ustanovila, že na Slovensku zanikne osem vyšších územných celkov a vznikne 18 územnosprávnych jednotiek – žúp: Bratislavská so sídlom v Bratislave, Trnavská so sídlom v Trnave, Nitrianska so sídlom v Nitre, Trenčianska so sídlom v Trenčíne, Podunajská so sídlom v Komárne, Tekovsko-Hontianska so sídlom v Leviciach, Turčianska so sídlom v Martine, Oravská so sídlom v Dolnom Kubíne, Liptovská so sídlom v Liptovskom Mikuláši, Zvolenská so sídlom v Banskej Bystrici, Kysucko-Považská so sídlom v Žiline, Gemerská so sídlom v Rimavskej Sobote, Novohradská so sídlom v Lučenci, Košická so sídlom v Košiciach, Dolnozemplínska so sídlom v Michalovciach, Spišská so sídlom v Poprade, Šarišská so sídlom v Prešove a Hornozemplínska so sídlom v Humennom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Na jeseň roku 1974 sa vo Viedni, v dome mecenáša Herberta Turnauera, zišli na tri týždne kamaráti Jiří Voskovec a Jan Werich.
pred 6 rokmi
Rodina Renault Mégane sa na jar dočkala faceliftu, zmeny sa prejavili v exteriéri, vo výbave aj pod kapotou. Jednou z hlavných noviniek je turbodiesel 1.6 dCi, ktorý na seba berie úlohu vrcholnej naftovej motorizácie.
pred 6 rokmi
Najpopulárnejšie chlapčenské meno Harry v Anglicku a Walese dostalo vlani 7 523 chlapcov.
pred 10 rokmi
Človek, ako každý organizmus, musí okrem živých látok príjmať aj vodu, ktorá je pre život bezpodmienečne potrebná – bez vody život nie je možný.
pred 6 rokmi
V Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava sa udeľovali ceny súťaže pôvodných dramatických textov divadelných hier v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2011.
pred 5 rokmi
Dnes sa nám stále ponúkajú rôzne energetické nápoje, tyčinky či tabletky na dodanie sily a energie. Ale je to skutočne tak?
pred 10 rokmi
Keď sa rocker zblázni, môže z toho vzniknúť naozaj čokoľvek.