Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Petíciu za referendum o novom členení SR podpísalo 17 000 ľudí

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.04.2014

Navrhovaný model počíta s tým, že súčasných 79 okresov by nahradilo 18 žúp a spojili by sa voľby do vyšších územných celkov s komunálnymi voľbami primátorov a starostov.
Petíciu za referendum o novom členení SR podpísalo 17 000 ľudí
Zdroj obrázku: Internet
 

Petíciu za vypísanie referenda o zmene územnosprávneho členenia Slovenska už podpísalo viac ako 17-tisíc občanov. Petíciu spustil 21. januára 2014 poslanec NR SR Zsolt Simon (Most-Híd), ktorý je zároveň aj predsedom petičného výboru a žiada v nej zmeniť správu krajiny tak, aby bola verejná správa rozumná a lacnejšia.

Súčasných 79 okresov by nahradilo 18 žúp a voľby do vyšších územných celkov by sa spojili s komunálnymi voľbami primátorov a starostov. "Ušetrili by sa tak štátne peniaze," povedal agentúre SITA Simon. "V mene petičného výboru ďakujem občanom za prejavenú podporu a pochopenie, že je treba zmeniť správu krajiny tak, aby verejná správa bola rozumnejšia a lacnejšia," dodal.

Súčasné usporiadanie vyšších územných celkov je podľa poslanca Mosta-Híd atypické a neosvedčilo sa. Regionálnu samosprávu treba podľa neho viac priblížiť občanovi a zabrániť členeniu 3+1 (východ, stred, západ a Bratislava), ktoré by smerovalo k centralizácii moci. Okrem 18 žúp počíta navrhovaný model aj s tým, aby boli spojené voľby do vyšších územných celkov s voľbami do miestnej samosprávy, pričom by v nich bolo totožné funkčné obdobie. Priamo by bol zvolený len predseda kraja, poslancami by sa automaticky stali primátori a starostovia z daného územia, s hlasom zodpovedajúcim počtu zastupovaných obyvateľov. Za túto funkciu by však neboli platení. Kompetencie súčasných okresných úradov by vykonávala župa. "Petícia je postavená na princípe prirodzených regiónov, aby ich bolo 18, aby sme zreformovali vyššie územné celky, aby sme spojili voľby do vyšších územných celkov s miestnou samosprávou do jedných volieb. Je to položené na tom, aby primátori a starostovia boli viac zapojení do diania na území regiónu a aby sme mohli riešiť špecifické problémy regiónov,“ vysvetlil Simon v januári po stretnutí so starostami a primátormi, ktorých sa v Rimavskej Sobote zišlo približne sedemdesiat.

So zbieraním 350-tisíc podpisov pod Petíciu za vyhlásenie referenda o územnosprávnom členení SR začali 21. januára, dodnes ich vyzbierali vyše 17-tisíc. „Verím tomu, že do konca roka to bude,“ uviedol Simon ešte v januári. Ako doplnil, národná rada sa môže rozhodnúť, či bude zákonom reflektovať vôľu občanov. Druhou možnosťou je podľa Simona vypísanie referenda, ktoré by mohlo byť spojené s voľbami do miestnej samosprávy v závere roka. Občania by sa tak mali okrem iného vyjadriť k tomu, či súhlasia s tým, aby Národná rada SR zákonom ustanovila, že na Slovensku zanikne osem vyšších územných celkov a vznikne 18 územnosprávnych jednotiek – žúp: Bratislavská so sídlom v Bratislave, Trnavská so sídlom v Trnave, Nitrianska so sídlom v Nitre, Trenčianska so sídlom v Trenčíne, Podunajská so sídlom v Komárne, Tekovsko-Hontianska so sídlom v Leviciach, Turčianska so sídlom v Martine, Oravská so sídlom v Dolnom Kubíne, Liptovská so sídlom v Liptovskom Mikuláši, Zvolenská so sídlom v Banskej Bystrici, Kysucko-Považská so sídlom v Žiline, Gemerská so sídlom v Rimavskej Sobote, Novohradská so sídlom v Lučenci, Košická so sídlom v Košiciach, Dolnozemplínska so sídlom v Michalovciach, Spišská so sídlom v Poprade, Šarišská so sídlom v Prešove a Hornozemplínska so sídlom v Humennom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Do programu štvrtého ročníka festivalu anime, mangy, japonskej kultúry a sci-fi & fantasy pribudla nová sekcia Popkultúra.
pred 5 rokmi
Film Neriadené strely je zábavnou, povznášajúcou a zároveň dojemnou talianskou komédiou.
pred 8 rokmi
Ľudský organizmus je citlivý senzor, ktorý zaznamená akékoľvek zmeny, aj tie, ktoré sa len blížia.
pred 6 rokmi
V rámci dražby s názvom Dráma, akcia, romantika: Hollywoodska aukcia sa predali aj šaty, ktoré mala na sebe Kate Winslet v Titanicu.
pred 6 rokmi
Marcela Holanová vydáva najväčšie hity svojej tridsaťročnej kariéry, ktoré opäť nahrala, ale trochu inak.
pred 4 rokmi
Počas letných horúčav by ste mali myslieť na to, že pri potení a fyzickej aktivite z tela odchádzajú nielen tekutiny, ale s nimi aj dôležité minerálne látky, ktoré je potrebné telu vrátiť, aby fungovalo tak, ako má.
pred 5 rokmi
Produkciu filmu bude mať na starosti Mia Bays a Thomas Benski. Snímku by mali dokončiť na jeseň tohto roka.
pred 7 rokmi
Gérard Depardieu si uľavil na podlahu lietadla po tom, ako ho letuška požiadala, aby zostal na svojom mieste, kým stroj nevzlietne.