Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

PET fľaše navrhuje Mičovský zálohovať

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 04.02.2015

Podobne, ako je Fínsko krajinou tisícov jazier, Praha je stovežatá, tak Slovensko je krajinou desiatok tisíc skládok, vraví Mikuláš Huba.
PET fľaše navrhuje Mičovský zálohovať
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/free
 

PET fľaše by sa podľa poslanca za OĽaNO Jána Mičovského mali zálohovať. Návrh zakomponovať výkup PET fliaš do nového zákona o odpadoch Mičovský predniesol počas parlamentnej rozpravy.

Poslanec obyčajných ľudí upozornil, že samotná PET fľaša je často drahšia ako voda, ktorá sa v nej predáva. Podobne, ako sa Slovensko zbavilo starého železného odpadu z lesov po tom, ako sa dalo železo speňažiť v zberniach, výkup PET fliaš by pomohol vyčistiť krajinu od tejto formy odpadu.

„Ak chceme, aby PET fľaše prestali zamorovať okolie, určitá forma zálohovania je potrebná. Bez ohľadu na to, či pôjdu PET fľaše na ďalšie použitie, alebo sa budú recyklovať, bez nejakej formy zálohovania nezbavíme krajinu odpadu z PET fliaš,“ povedal nezaradený poslanec Mikuláš Huba.

Opozičný zákonodarca upozornil, že podobne, ako je Fínsko krajinou tisícov jazier, Praha je stovežatá, tak Slovensko je krajinou desiatok tisíc skládok. „V Európe sme na špici krajín, ktoré nerecyklujú odpad, ale hádžu ho napríklad do potoka. Ako je to možné? Lebo nám to nevadí,“ konštatoval Huba.

Nový zákon o odpadoch má do oblasti odpadového hospodárstva zaviesť viacero zmien. Ministerstvo životného prostredia, ktoré návrh vypracovalo, chce zákonom priblížiť Slovensko k smerniciam a štandardom Európskej únie. Právnu normu začiatkom decembra v rámci tzv. vnútrokomunitárneho pripomienkového konania odobrila aj Európska komisia.

Návrh zákona zavádza napríklad tzv. rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov za výrobok od jeho výroby, až po jeho spracovanie ako odpadu. Znamená to, že výrobcovia budú zodpovedať za recykláciu a spracovanie vlastných výrobkov. Platí to napríklad pre výrobcov alebo dovozcov elektrozariadení, vozidiel, pneumatík, akumulátorov, ale aj papiera, plastov alebo skla. O vytriedený odpad sa majú postarať novovytvorené Organizácie zodpovednosti výrobcov. Obce budú po uzavretí dohody s organizáciami povinné platiť len za vývoz zmiešaného komunálneho odpadu, čo by ich podľa ministra malo motivovať k dôslednému triedeniu odpadu. Momentálne totiž až 74 percent komunálneho odpadu na Slovensku končí na skládkach.

Zákon má priniesť tiež zrušenie Recyklačného fondu. Funkcie fondu prejdú na výrobcov a na štát. Takisto sa sprísni systém výkupu kovov od fyzických osôb. Zberniam pribudne povinnosť uskladniť kovy na sedem dní na tzv. monitorovacom priestore, ktorý je monitorovaný kamerovým systémom. Taktiež budú zberne využívať len váhy s platným certifikátom o ich ciachovaní. Vyplácanie osôb, ktoré kov do zberne prinesú, bude fungovať len formou prevodu na bankový účet alebo pomocou peňažného poukazu, nie v hotovosti. Ministerstvo si od týchto opatrení sľubuje pokles trestnej činnosti spojenej s výkupom kovov. Ministerstvo pôvodne uvažovalo nad plošným zákazom výkupu kovov od fyzických osôb. Tento krok by však podľa analýz uškodil zberniam aj spracovateľom kovov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Gosling v tomto príbehu o „divnom chlapovi“ dostal jedinečnú príležitosť ukázať svoje herecké umenie na plno a zvláda to bravúrne. Chvíľami neviete, či ho chcete ľutovať, ale mu naložiť.
pred 8 rokmi
Film je niečo medzi hororom, psycho a trillerom a skoro celý sa odohráva v márnici. Sľubný začiatok, čo poviete?
pred 4 rokmi
Nový videoklip českej speváčky a jej projektu Baromatika natočil Adam Vopička.
pred 7 rokmi
Výroba vozidiel radu New Small Family v bratislavskom závode Volkswagen prešla na trojzmennú prevádzku takmer o mesiac skôr oproti pôvodným predpokladom.
pred 11 rokmi
Musím sa priznať, že už od dávnych čias inklinujem k autám so zadným náhonom. Predovšetkým dvojdverovým a ideálne športovo ladeným.
pred 5 rokmi
Zmutovaným hrdinom X-Men hrozí definitívny zánik. Ich rasa bola vždy na pokraji vyhynutia, ale teraz je táto hrozba reálnejšia ako kedykoľvek predtým.
pred 3 rokmi
Kapela Polemic má nový videoklip singlu Tancuj, v ktorom zvečnila tanečné kreácie svojich fanúšikov.
pred 14 rokmi
Pozoruhodné česko-slovenské zoskupenie AntiCage je pre domácu scénu akýmsi sofistikovaným tabu.