Postup parlamentu pri rokovaní o skrátenom konaní k novele zákona o sociálnom poistení je podľa poslanca
Martina Chrena (SaS) nezákonný a nelegitímny.
Zdroj obrázku: Internet
Postup parlamentu pri rokovaní o skrátenom konaní k novele zákona o sociálnom poistení je podľa poslanca Martina Chrena (SaS) nezákonný a nelegitímny.
Poukázal na to, že poslanci za stranu Smer pri rokovaní porušujú rokovací poriadok Národnej rady SR.
„Keď ústavný súd bude rozhodovať, či rokovanie parlamentu bolo zákonné, bude musieť skonštatovať, že nebolo,“ povedal Chren.
Podľa neho nie je na skrátené legislatívne konanie žiadny dôvod.
„Nič mimoriadne sa nedeje, žiadny katastrofálny vývoj verejných financií nenastal,“ uviedol poslanec. Ani správa Medzinárodného menového fondu podľa neho nepotvrdila žiadny katastrofický scenár pri vývoji verejných financií na Slovensku.
„Použitie inštitútu skráteného legislatívneho konania ad hoc je zneužitím inštitútu,“ tvrdí
Chren. Upozornil tiež na to, že vláda ide zvýšiť poplatky, ktoré platia sporitelia dôchodkovým správcovským spoločnostiam.
Poslanec
Jozef Mihál (SaS) navrhol prijať uznesenie, aby sa k legislatívnemu konaniu k novele zákona o sociálnom poistení vyjadril minister spravodlivosti
Tomáš Borec. Zákonodarný zbor však nebol pri tomto hlasovaní uznášaniaschopný.
Sporiteľov v
druhom dôchodkovom pilieri čaká zníženie príspevkov zo súčasných 9 % na 4 % hrubej mzdy, zvýšenie poplatkov pre dôchodkové správcovské spoločnosti a umožnenie výstupu z kapitalizačného piliera v období od 1. októbra do 31. decembra tohto roka. V rovnakom období budú môcť do sporivého piliera vstúpiť ľudia, ktorí zatiaľ nie sú klientmi dôchodkových spoločností. Vláda
Roberta Fica chce tiež zrušiť automatický vstup mladých ľudí do druhého piliera s možnosťou výstupu do dvoch rokov od vstupu a namiesto toho zavedie dobrovoľný vstup pre ľudí do 35 rokov.
Krátko po 12:00 vyhlásil predseda parlamentu
Pavol Paška (Smer-SD) obedňajšiu prestávku. Poslanci budú v rokovaní o skrátenom konaní k dôchodkom pokračovať o 14:00.