Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. augusta 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pápežské požehnania na pergamene sa dajú získať v slovenčine

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 09.01.2014

Cena pergamenu s poštovným je približne 25 – 40 eur, peniaze idú na charitu.
Pápežské požehnania na pergamene sa dajú získať v slovenčine
Zdroj obrázku: Internet
 

Úrad apoštolskej charity (Elemosineria Apostolica) vo Vatikáne začal opäť oficiálne vydávať pápežské požehnania na pergamene v slovenskom jazyku. Táto možnosť bola niekoľko mesiacov nedostupná, pretože tento úrad Svätej stolice nebol schopný vyhovieť veľkému množstvu žiadostí o požehnania, ktoré prichádzali v poslednom období, a tiež veľkému množstvu jazykov, v ktorých veriaci žiadali vystaviť pápežské požehnania.

Preto už viac ako rok boli pápežské požehnania na pergamene vydávané iba v siedmich svetových jazykoch. Od 1. januára sa úrad rozhodol pridať do zoznamu týchto siedmich jazykov aj slovenčinu a češtinu. Všetky podstatné informácie možno nájsť v deviatich jazykoch vrátane slovenského na stránke www.elemosineria.va.

Pápežské požehnanie na pergamene možno získať priamo v úrade alebo prostredníctvom listu či faxu (nie elektronickou poštou), vyplnením a odoslaním formulára dostupného v slovenčine na vyššie uvedenej internetovej stránke. V žiadosti je potrebné uviesť viaceré náležitosti, ktorých zoznam je k dispozícii na webstránke. Čas potrebný na doručenie pergamenu je jeden až dva mesiace odo dňa žiadosti. Apoštolské požehnanie sa dá získať pri príležitostiach, ako sú krst, prvé sväté prijímanie, sviatosť birmovania, manželstvo, kňazská vysviacka a iné.

Úrad apoštolskej charity je jednou z inštitúcií Svätej stolice, ktorá má za úlohu v mene Svätého Otca pomáhať chudobným osobám. Tento spôsob pochádza podľa webstránky z prvých storočí Cirkvi a bol bezprostrednou úlohou diakonov. Neskôr bola táto úloha vykonávaná jedným alebo viacerými príbuznými pápeža, bez nejakej hierarchickej alebo prelátskej hodnosti, ktorá bola udelená až neskôr. V jednej bule pápeža Inocenta III. (1198 – 1216) sa hovorí o almužníkovi ako o už existujúcej funkcii. Prvý pápež, ktorý zriadil Úrad apoštolskej charity, bol blahoslavený Gregor X. (1271 – 1276), ktorý tiež ustanovil kompetencie almužníka. Aj Alexander V. bulou z roku 1409 upravil formality a normy Úradu apoštolskej charity, ktorý vždy plnil určené aktivity vďaka veľkému záujmu rímskych veľkňazov. Almužník Jeho Svätosti má hodnosť arcibiskupa, je súčasťou pápežskej rodiny a ako taký má účasť na liturgických sláveniach a oficiálnych audienciách Svätého Otca.

Pápež Lev XIII., aby uľahčil zhromažďovanie finančných prostriedkov na charitatívne ciele, ktoré boli zverené Úradu apoštolskej charity, delegoval almužníkovi fakulty na udeľovanie Apoštolského požehnania na pergamene. Tieto musia pre autenticitu obsahovať podpis samotného almužníka a suchú pečať jeho úradu. Udeľovanie pápežského požehnania je bezplatné a poplatok sa týka len nákladov za pergamen, za jeho prípravu a jeho zásielku. Všetky príjmy, ktoré dostáva Úrad apoštolskej charity ako príspevok za vydanie pergamenov požehnania, sú určené výhradne na charitu, ktorú tento úrad vykonáva pre núdznych, ktorí každý deň vo svojich potrebách vystierajú ruku k nástupcovi sv. Petra. Cena pergamenu s poštovným je približne 25 – 40 eur. Súčasným almužníkom Jeho Svätosti je arcibiskup Konrad Krajewski. Agentúru SITA informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Speváčka Dominika Mirgová včera zverejnila svoj nový videoklip ku skladbe Talizman.
pred 9 rokmi
Spojili sa pre dobrú vec. Potrebu pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú si uvedomujú aj mnohé známe tváre. Práve preto vznikol projekt Veľkí herci malým deťom.
pred 5 rokmi
Už uplynulo pätnásť rokov, odkedy sa na trhu objavil výber s prostým názvom 1, ktorý mapoval tie najväčšie úspechy legendárnych The Beatles.
pred 7 rokmi
V utorok večer sa Viedňou niesol uhrančivý krik plný nadšenia a radosti. Tisícky dievčat a chlapcov vo veku žiakov prvého stupňa základných škôl sa do mestskej haly prišlo pozrieť na vystúpenie bábiky Seleny Gomez.
pred 5 rokmi
Nová komédia Judda Appatowa.
pred 8 rokmi
Nový album THE SHEEPDOGS si fanúšikovia budú môcť kúpiť už začiatkom septembra, singel The Way It Is mal premiéru tento týždeň.
pred 7 rokmi
Systém by mal zabezpečiť integráciu elektronických služieb bratislavskej samosprávy do celkovej architektúry eGovernmentu SR.