Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 29. mája 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Oznamovatelia korupcie majú byť chránení

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: redakcia , pridané: 20.08.2014

Legislatíva rezortu vnútra by si tiež mala poradiť s účelovými oznámeniami a počíta aj s možnosťou finančných odmien pre odvážnych občanov.
Oznamovatelia korupcie majú byť chránení
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Vláda dnes podporila návrh rezortu vnútra, aby oznamovatelia korupcie a inej protispoločenskej činnosti boli chránení. Parlament v júni odmietol dva návrhy na ochranu oznamovateľov korupcie – jeden z dielne KDH, druhý od hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Podľa Kaliňáka je zákon z dielne jeho ministerstva komplexnejšou právnou normou ako doteraz predkladané zákony. Legislatíva rezortu vnútra by si tiež mala poradiť s účelovými oznámeniami a počíta aj s možnosťou finančných odmien pre odvážnych občanov. Kaliňákov návrh do pojmu protispoločenskej činnosti, ktorej hlásenie sa má chrániť, zahŕňa niektoré trestné činy verejných činiteľov, ďalej korupciu, poškodzovanie finančných záujmov Európskych spoločenstiev a obsahuje aj všetky trestné činy s hornou hranicou prevyšujúcou tri roky alebo správne delikty, za ktoré hrozí pokuta najmenej 50-tisíc eur. Ministerský návrh počíta s odmenou, ktorá nebude nárokovateľná, teda automatická. Rozhodnúť o nej môže ministerstvo spravodlivosti, ale až po právoplatnom skončení trestného, respektíve správneho konania. Strop odmeny má byť vo výške 50-násobku minimálnej mzdy. Počas pripomienkového konania do návrhu zákona pribudla možnosť zachovať anonymitu oznamovateľa pred jeho zamestnávateľom, ak oznámi závažnú protispoločenskú činnosť.

V júni neprešiel v parlamente návrh KDH, ktorý ochranu oznamovateľov korupcie rozširoval aj na právne poradenstvo a možnosť poskytnutia odmeny do výšky desať percent z uchránenej alebo vrátenej hodnoty, ak už v korupčnej kauze padol právoplatný rozsudok. Odmena by však bola limitovaná a nesmela by prekročiť päťdesiatnásobok minimálnej mzdy. Zvyšovať ochranu oznamovateľov korupcie sa KDH pokúšalo aj minulý rok, zákon predložili vo februári 2013, vládny Smer-SD ich návrh vtedy najprv posunul do druhého čítania, v septembri 2013 však zákon definitívne zamietol.

Pred dvoma mesiacmi parlament neschválil návrh na ochranu oznamovateľov korupcie z dielne Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO). Oznamovateľov korupcie chcelo OĽaNO podporiť aj udelením štátneho vyznamenania. Navrhovali tiež možnosť udelenia odmeny, a to buď do výšky päťnásobku minimálnej mzdy, alebo udelenia odmeny podielovej, teda ak sa vráti stratený majetok, oznamovateľ korupcie by dostal odmenu vo výške 30 percent uchráneného majetku štátu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Byť vegetariánom je rozhodnutie.
pred 7 rokmi
Prepúšťanie je súčasťou opatrení, ktoré majú spoločnosti priniesť úspory vo výške jednej miliardy eur do roku 2015.
pred 9 rokmi
Štúdia pripomínajúca 100. rokov značky...
pred 8 rokmi
Seriál Dr. House (2004) sa v máji po ôsmich sezónach a 177 epizódach skončí.
pred 5 rokmi
Spevák Ed Sheeran sa takmer po roku vrátil na vrchol britského albumového rebríčka.
pred 8 rokmi
Krstnými rodičmi nahrávky Rodina (2012) sa stali manželky a partnerky členov skupiny.
pred 12 rokmi
Fyziologickú adaptáciu obehového systému na zvýšené objemové nároky je možno rozdeliť na niekoľko časových etáp.
pred 10 rokmi
Bylina je to rastlina pestovaná pre jej kulinársku, lekársku, alebo v niektorých prípadoch dokonca aj spirituálnu hodnotu. Zelená, listnatá časť rastliny je ...