Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Osuský chce uľahčiť a rozšíriť používanie jazykov menšín

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 30.04.2014

Poslanec liberálov vypúšťa zo zákona ustanovenie, podľa ktorého má štátny jazyk prednosť pred ostatnými jazykmi používanými na území Slovenskej republiky.
Osuský chce uľahčiť a rozšíriť používanie jazykov menšín
Zdroj obrázku: SITA
 

Uľahčiť a rozšíriť používanie jazykov národnostných menšín navrhuje v novele jazykového zákona poslanec za SaS Peter Osuský.

"Hlavným zámerom predkladaného návrhu zákona je vypustiť zo zákona o štátnom jazyku tie ustanovenia, ktoré neodôvodnene zasahujú do slobodného šírenia informácií pod zámienkou ochrany štátneho jazyka," vysvetlil Osuský.

Poslanec liberálov vypúšťa zo zákona ustanovenie, podľa ktorého má štátny jazyk prednosť pred ostatnými jazykmi používanými na území Slovenskej republiky. Rovnako vypúšťa body, podľa ktorého je akýkoľvek zásah do kodifikovanej podoby štátneho jazyka v rozpore s jeho zákonitosťami neprípustný. "Navrhuje sa vypustiť ustanovenie, podľa ktorého sa v štátnom jazyku vedie agenda cirkví a náboženských spoločností určená pre verejnosť. Nie je nevyhnutné zákonom prikazovať cirkvám a náboženským spoločnostiam, v akom jazyku majú komunikovať s verejnosťou. Rozhodnutie o tom by malo byť ponechané na samotné cirkvi a náboženské spoločnosti," uvádza v návrhu Osuský. Poslanec SaS navrhuje doplniť možnosť používania iných jazykov pri označovaní obcí, ich častí, ulíc, verejných priestranstiev a vyhotovovaní mapových diel. "Tým nie je dotknuté používanie štátneho jazyka v oblasti geografických názvov, umožňuje sa však aj používanie iných jazykov," konštatoval Osuský.

V menšinových školách by sa podľa novely pedagogická a ďalšia dokumentácia viedli v príslušnom menšinovom jazyku. Ministerstvo školstva by určilo rozsah dokumentácie, ktorá sa aj v týchto školách musí viesť aj v štátnom jazyku, čiže dvojjazyčne. Osuský zároveň navrhuje vypustiť paragraf, ktorý upravuje používanie štátneho jazyka v niektorých oblastiach verejného styku. Ide o elektronické médiá, miestny rozhlas, periodickú tlač, agentúrne spravodajstvo, kultúrne a výchovno-vzdelávacie podujatia, nápisy na pamätníkoch, pomníkoch a pamätných tabuliach a verejné zhromaždenia. "Používanie jazyka v týchto oblastiach by malo byť vecou slobodného rozhodnutia každého subjektu. Regulácia týchto oblastí prostredníctvom zákona o štátnom jazyku je neodôvodneným zásahom štátnej moci do súkromnej sféry, do slobodného podnikania a do slobody prejavu a slobodného šírenia informácií," argumentuje poslanec liberálov.

Personál zdravotníckych zariadení a zariadení sociálnych služieb a ich pacienti alebo klienti budú môcť komunikovať v akomkoľvek jazyku, pre ktorý sa rozhodnú a dohodnú sa na tom. Dnes zo zákona komunikujú spravidla v štátnom jazyku. "Neexistuje žiadny legitímny dôvod, prečo by im štát mal brániť v možnosti komunikovať aj v inom ako štátnom jazyku," poznamenal Osuský. Inojazyčné znenie kroniky obcí po novom nebude musieť byť obsahovo totožné so znením v štátnom jazyku. Poslanec SaS tiež navrhuje vypustiť ustanovenie, podľa ktorého všetky nápisy, reklamy a oznamy určené na informovanie verejnosti sa uvádzajú v štátnom jazyku. "Úprava sa týka predovšetkým súkromných subjektov, hoci vystupujúcich na verejnosti. Používanie jazyka v týchto oblastiach by malo byť vecou slobodného rozhodnutia každého subjektu. Regulácia týchto oblastí prostredníctvom zákona o štátnom jazyku je neodôvodneným zásahom štátnej moci do súkromnej sféry, do slobodného podnikania a do slobody prejavu a slobodného šírenia informácií," pripomína Osuský.

Vypustiť chce aj ustanovenia, ktoré upravujú dohľad nad dodržiavaním povinností vyplývajúcich zo zákona o štátnom jazyku a ukladanie pokút za porušovanie týchto povinností. "Zákon o štátnom jazyku nemá taký charakter, že by porušovanie povinností z neho vyplývajúcich bolo nevyhnutné sankcionovať finančnými pokutami. Navrhuje sa obnoviť stav, ktorý existoval v rokoch 1999 až 2009," uzatvára opozičný poslanec.

Vládny Smer-SD novelizoval jazykový zákon počas prvej vlády Roberta Fica. Osuského novelou sa bude parlament zaoberať na májovej schôdzi.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Už samotný názov je nápovedou k tomu, že ide o hudobne nielen pozitívny a uvoľnený, ale aj prekvapivý titul s niekoľkými zahraničnými hosťami.
pred 7 rokmi
Úžasná atmosféra, hudobné prekvapenia, narodeninová torta a hviezdni gratulanti! Tak to vyzeralo v bratislavskej Incheba Expo Aréne na megapárty roka! 163. narodeniny totiž oslavoval Jack Daniel!
pred 8 rokmi
Súťažná festivalová prehliadka v Poprade ponúkne multimediálne prezentácie spojené s besedami s čestnými hosťami festivalu Petrom Hámorom, Hervé Barmassem, Kurtom Diembergerom a Adamom Bieleckim.
pred 9 rokmi
Piatkový večer bude plný našliapanej hudby v podaní slovenských kapiel v priestoroch obľúbeného bratislavského klubu KC Dunaj.
pred 8 rokmi
Vo Valencii bude dôležitá už kvalifikácia
pred 8 rokmi
Nešlo pri tom o DDoS útoky ale o skutočné hackerské preniknutie.
pred 6 rokmi
Aj kedˇ Anjeli maju´ bytˇ nestranny´mi pozorovatelˇmi, neda´ im to, aby sa asponˇ cˇiastocˇne nepoku´sili situa´ciu zachra´nitˇ.
pred 8 rokmi
Speváčka v londýnskom Camdene žila i zomrela. O dva roky by sa tam mal uskutočniť veľkolepý koncert na jej počesť, v rámci ktorého odhalia jej sochu.