Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ostali posledné dni na informovanie o voľbe prezidenta

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 10.03.2014

Príprava na v poradí štvrté voľby prezidenta občanmi je bez problémov, sčítanie hlasov preverí v utorok celoplošná skúška štatistického úradu.
Ostali posledné dni na informovanie o voľbe prezidenta
Zdroj obrázku: SITA
 

Štrnástka kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky má pred sebou posledné dni na svoju prezentáciu. Podľa zákona o spôsobe voľby prezidenta, sa 48 hodín pred začiatkom hlasovania začne informačné moratórium.

Moratórium platí aj počas hlasovania. Presne trvá od štvrtka 13. marca od 7:00 do soboty 15. marca do 22:00. Znamená zákaz zverejňovať v rozhlase, televízii a v hromadných informačných prostriedkoch informácie o kandidátoch v ich prospech alebo v neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom. Nálady voličov či preferencie jednotlivých kandidátov na hlavu štátu - teda výsledky prieskumov verejnej mienky, možno zverejňovať najneskôr tri dni pred dňom konania voľby, teda posledné prieskumy sa dajú publikovať v stredu 12. marca.

Príprava na v poradí štvrté voľby prezidenta občanmi je bez problémov a Ústredná volebná komisia (ÚVK) nemá žiadne podania. Pokiaľ jej žiadne závažné podania do piatka neprídu, stretne sa ÚVK až vo volebný deň, v sobotu 15. marca, pre agentúru SITA to uviedla zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová. Technickú pripravenosť na sčítanie hlasov vo voľbách v utorok 11. marca preverí v tretej, tento raz celoplošnej skúške Štatistický úrad SR. Na spracovanie výsledkov prezidentských volieb použijú štatistici Integrovaný volebný informačný systém, ktorý prvý raz úspešne využili počas minuloročných volieb do orgánov samosprávnych krajov. Systém poskytuje elektronické služby na prípravu všetkých typov volieb, referend a hlasovaní, zber a spracovanie výsledkov ako aj prezentáciu priebežných a definitívnych výsledkov.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 15. marca. Ak v ňom ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo sa uskutoční o dva týždne, v sobotu 29. marca. V ňom budú o prezidentské kreslo bojovať dvaja kandidáti, ktorí získajú najväčší počet platných hlasov v prvom kole. Hlasovať o tom, kto zasadne na päť rokov do kresla hlavy štátu, sa bude od 7:00 do 22:00. V prípade, že si to vyžadujú miestne podmienky, môže starosta obce určiť skorší začiatok hlasovania. Volebné miestnosti však musia byť otvorené do 22:00. Voliť prezidenta môžu všetci občania Slovenskej republiky, ktorí budú mať v deň voľby najmenej 18 rokov a zdržiavajú sa v deň volieb na území Slovenskej republiky. Nemusia mať pritom trvalé bydlisko na Slovensku. V takomto prípade musia svoju totožnosť vo voľbách preukázať pasom, na základe čoho ich dopíšu do zoznamu oprávnených voličov. Na hlasovanie mimo domova sa dá ešte posledné dni vybaviť voličský preukaz.

O post hlavy štátu sa pôvodne uchádzalo rekordných 15 kandidátov. Kandidatúru podali: Gyula Bárdos, Jozef Behýl, Ján Čarnogurský, Robert Fico, Viliam Fischer, Pavol Hrušovský, Ján Jurišta, Andrej Kiska, Milan Kňažko, Stanislav Martinčko, Milan Melník, Helena Mezenská, Peter Osuský, Radoslav Procházka a Jozef Šimko. Zo zoznamu pôvodne zaregistrovaných uchádzačov o prezidentský post vypadol Peter Osuský, ktorý sa vzdal kandidatúry 29. januára.

Historicky prvá priama voľba prezidenta sa konala v máji 1999 a občania si v nej zvolili Rudolfa Schustera. V druhej v apríli 2004 a tretej v apríli 2009 vyhral Ivan Gašparovič. Jeho funkčné obdobie sa končí 15. júna 2014, keď inaugurujú nového prezidenta.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Príprava na v poradí štvrté voľby prezidenta občanmi je bez problémov, sčítanie hlasov preverí v utorok celoplošná skúška štatistického úradu. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/ostali-posledne-dni-na-informovanie-o-volbe-prezid/

Ľudia, preberme sa . Podľa oficiálnych prieskumov prvá sedmička kandidátov, sú ľudia čo majú prázne reči. Všetci tu už vládli - či v stranách - a vždy len sľubovali a počas ich vlády bohatli a klamli ľudí. Kandidáti, ktorí sú v dolnej sedmičke podľa tzv. ofiálnych prieskumov mienky - to sú ľudia čo majú Charakter a Srdce a záujem niečo robiť pre Našu milovanú krajinu - Jozef Behýl, Viliam Fischer,Ján Jurišta, Stanislav Martinčko, Milan Melník, Jozef Šimko, Helene Mezenská. http://panobcan.sk/komu-date-hlas-v-prezidentskych-volbach/

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Program Avon pochodu s registráciou účastníkov sa začne o 13:00 na námestí pri Eurovea Galleria a slávnostný štart je naplánovaný na 15:00.
pred 6 rokmi
Riešením problému s parkovaním sú parkovacie domy, myslí si šéf parkovacej asociácie.
pred 3 rokmi
Diva talianskeho rocku sa rozhodla rekapitulovať... a pekne od podlahy.
pred 8 rokmi
Vstúpte do tajomného sveta záhradných trpaslíkov. Žili – boli vedľa seba dva na smrť znepriatelené rody červených a modrých...
pred 5 rokmi
Štúdia hybridného Volva sa premiérovo predstaví na autosalóne v Pekingu.
pred 6 rokmi
Kapela Monkey Business vydala nový album Hapiness Of Postmodern Age. Album je hudobne nápaditý, so zástupom mnohých hostí. V Supraphone si s kapelou pohovorili nielen o novinke, ale aj o šťastí a postmodernej dobe.
pred 4 rokmi
Mladučký český spevák z Liberca Sebastian sa môže pýšiť najhranejšou domácou pesničkou v Čechách.
pred 6 rokmi
Nový román mladej renomovanej autorky strhujúcich románov pre ženy Andrey Rimovej je to najlepšie, čo si môžete počas jesenného večera zobrať k šálke čaju pod deku!