Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Opozícia zbiera podpisy na obžalobu prezidenta

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 16.01.2013

Prezident porušil podľa Poliačika ústavu v dvoch veciach.
Opozícia zbiera podpisy na obžalobu prezidenta
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Opozícia dnes začala zbierať podpisy na obžalobu prezidenta. Návrh obžaloby by mala podať do parlamentu vo štvrtok. Ako povedal poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik, opozícia sa v podaní snaží dokázať, že na základe výrokov prezidenta v čase sa zásadne menil jeho názor.

"Na základe jeho vyjadrení, si bol vždy vedomý svojich kompetencií, ich rozsahu a limitu. Celý čas si bol vedomý ako má konať, ale úmyselne sa rozhodol porušiť ústavu," povedal Poliačik

Porušenie ústavy v obžalobe je v dvoch veciach. "Prvou je neprimeraná lehota. Osemnásť mesiacov je trikrát viac ako iná lehota na vymenovanie kohokoľvek prezidentom," povedal Poliačik s tým, že teda prezident určite nerozhodol v primeranej lehote. Druhým základom obžaloby je prekročenie právomocí prezidenta. "Rozhodoval sa na základe skutočností, ktoré sa týkali voľby kandidáta a nie jeho osoby. Prihliadal k profesijnému pochybeniu, ktoré však nemalo za následok žiadne disciplinárne stíhanie kandidáta," povedal Poliačik, pričom upozornil, že ani prokurátori toto pochybenie nepovažovali za tak závažný moment, aby slúžil ako podklad k nevymenovaniu za generálneho prokurátora.

Na obžalobu prezidenta presvedčila partnerov SaS. Liberáli spolu s KDH, Mostom-Híd a SDKÚ-DS chcú iniciovať návrh v Národnej rade SR, aby podala na Ústavný súd SR obžalobu na prezidenta za úmyselné porušenie Ústavy SR tým, že po roku a pol čakania rozhodol o nevymenovaní Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora. K žalobe sa pripojí aj približne polovica poslancov poslaneckého klubu OĽaNO.

Ústava SR hovorí, že prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie Ústavy SR alebo za vlastizradu. O podaní obžaloby na prezidenta rozhoduje Národná rada SR trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Obžalobu podáva národná rada na ústavný súd, ktorý o nej rozhodne v pléne. Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu SR znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať. Ak opozícia predloží návrh na obžalobu, v NR SR musí byť návrh na rokovanie zaradený do 30 dní od jeho podania.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Zaujímavosti o vajciach, o ktorých ste ani netušili.
pred 11 rokmi
Všetko, čo existuje, má základné energie, ktoré tieto formy existencie - či už je to človek, zviera, rastlina, kameň, planéta alebo univerzum - podporujú a udržujú.
pred 7 rokmi
Film režisérky a scenáristky Miry Fornay môže získať šesť cien.
pred 8 rokmi
Deväť dní po vydaní albumu Mám, čo mám si Michaella pozvala priateľov do prešovského klubu Bizarre, aby ho spolu pokrstili.
pred 9 rokmi
Michaella spolu s producentom Vladom „Randym“ Gnepom a textárom Jozefom Husovským pripravili horúci singel Chcem letieť.
pred 8 rokmi
Tento ročník pripomenie aj životné jubileum čestnej riaditeľky festivalu Božidary Turzonovovej.
pred 9 rokmi
Spoločnosť LG Electronics predstavila virtuálne LG Eko dom, ktorý si môžu vytvoriť samotní užívatelia. Získajú tak povedomie o technológiách LG a možných ekologických úsporách.
pred 9 rokmi
Silvestrovská noc´ oslavuje lásku, nádej, odpustenie, druhé šance aj nové začiatky v najrušnejšom a najsľubnejšom meste sveta – New Yorku počas najočarujúcejšej noci roka.