Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Opozícia zbiera podpisy na obžalobu prezidenta

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 16.01.2013

Prezident porušil podľa Poliačika ústavu v dvoch veciach.
Opozícia zbiera podpisy na obžalobu prezidenta
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Opozícia dnes začala zbierať podpisy na obžalobu prezidenta. Návrh obžaloby by mala podať do parlamentu vo štvrtok. Ako povedal poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik, opozícia sa v podaní snaží dokázať, že na základe výrokov prezidenta v čase sa zásadne menil jeho názor.

"Na základe jeho vyjadrení, si bol vždy vedomý svojich kompetencií, ich rozsahu a limitu. Celý čas si bol vedomý ako má konať, ale úmyselne sa rozhodol porušiť ústavu," povedal Poliačik

Porušenie ústavy v obžalobe je v dvoch veciach. "Prvou je neprimeraná lehota. Osemnásť mesiacov je trikrát viac ako iná lehota na vymenovanie kohokoľvek prezidentom," povedal Poliačik s tým, že teda prezident určite nerozhodol v primeranej lehote. Druhým základom obžaloby je prekročenie právomocí prezidenta. "Rozhodoval sa na základe skutočností, ktoré sa týkali voľby kandidáta a nie jeho osoby. Prihliadal k profesijnému pochybeniu, ktoré však nemalo za následok žiadne disciplinárne stíhanie kandidáta," povedal Poliačik, pričom upozornil, že ani prokurátori toto pochybenie nepovažovali za tak závažný moment, aby slúžil ako podklad k nevymenovaniu za generálneho prokurátora.

Na obžalobu prezidenta presvedčila partnerov SaS. Liberáli spolu s KDH, Mostom-Híd a SDKÚ-DS chcú iniciovať návrh v Národnej rade SR, aby podala na Ústavný súd SR obžalobu na prezidenta za úmyselné porušenie Ústavy SR tým, že po roku a pol čakania rozhodol o nevymenovaní Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora. K žalobe sa pripojí aj približne polovica poslancov poslaneckého klubu OĽaNO.

Ústava SR hovorí, že prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie Ústavy SR alebo za vlastizradu. O podaní obžaloby na prezidenta rozhoduje Národná rada SR trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Obžalobu podáva národná rada na ústavný súd, ktorý o nej rozhodne v pléne. Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu SR znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu opätovne získať. Ak opozícia predloží návrh na obžalobu, v NR SR musí byť návrh na rokovanie zaradený do 30 dní od jeho podania.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Jednoduchá, pre niekoho možno mierne infantilná komédia, ktorá však trvá iba necelú hodinu a pol a je nakrútená tak dobre, že sa divák jednoducho nemá čas nudiť.
pred 8 rokmi
Spoločnosť Walt Disney sa chce sústrediť na prípravu očakávaného filmu Star Wars: Epizóda VII, ktorého premiéru plánuje na rok 2015.
pred 7 rokmi
Hovorí, že ráno je chvíľa, kedy ste ešte nedotknutý dennými starosťami a je to čas na nabratie radosti, sily a odolnosti voči každodenným problémom a činnostiam.
pred 7 rokmi
Sebastian Vettel: "Nebudem sa kajať za to, že víťazím. Mám taký dojem, že títo ľudia si ma najali preto, aby som bol prvý"
pred 6 rokmi
39-ročná herečka si 23. augusta vzala za manžela kolegu Brada Pitta.
pred 8 rokmi
Odkedy 30-ročná hviezda porodila, cíti sa krajšie ako kedykoľvek predtým.
pred 7 rokmi
Film Diana nie je klasickým životopisom, zameriava sa na posledné dva roky jej života, kedy opustila kráľovskú rodinu a zvieravý život v Buckinghamskom paláci.
pred 12 rokmi
Klasický tréning obvykle pozostáva z precvičovania jednej svalovej partie, ktorú precvičíme zvlášť niekoľkými odlišnými cvikmi.