Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Ombudsmanka predstavila svoje priority na tento rok

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 29.03.2013

Práva detí z menšín na vzdelanie, pomoc zaisteným cudzincom alebo reedukačné centrá pre mladistvých budú patriť do centra pozornosti verejnej ochrankyne práv v roku 2013.
Ombudsmanka predstavila svoje priority na tento rok
Zdroj obrázku: SITA
 

Okrem vybavovania podaní od občanov sa bude verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová v roku 2013 opäť zaoberať viacerými témami, ktoré vyplývajú z jej vlastnej iniciatívy.

Ako Dubovcová na tlačovej konferencii v Bratislave povedala, prioritné témy tohto roka patria k závažným spoločenským problémom. Väčšina z nich vzišla zo situácií a podnetov, ktoré Kancelária verejného ochrancu práv (VOP) riešila v uplynulom roku.

Kancelária VOP bude preverovať uplatňovanie práva na vzdelávanie rómskej a rusínskej národnostnej menšiny. Zameria sa na ich prístup k vzdelávaniu a na zaraďovanie týchto detí do predškolskej prípravy a školského vzdelávania. Zaujímať sa tiež bude o možnosti malých Rusínov učiť sa v materinskom jazyku. Zaoberať sa tiež bude dostupnosťou právnej pomoci pre zaistených cudzincov, ktorí sa nachádzajú v Útvaroch policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach a Medveďove. Ombudsmanka sa opäť zameria na sociálnoprávnu ochranu, tentokrát najmä na plnenie si zákonných povinností kolíznych opatrovníkov. Ďalej sa zameria na postup orgánov verejnej správy, samosprávy a verejnej moci pri nútenom vysťahovaní. Pozornosť upriami na útvary pre výkon väzby, pre výkon trestu a v nápravnovýchovných zariadeniach pre mladistvých. Okrem toho bude preskúmavať dodržiavanie práv maloletých, ktorí sú umiestnení v reedukačných centrách. "Tieto všetky témy považujem za závažné a väčšina z nich vznikla tým, aké sme mali skúsenosti v roku 2012," vyhlásila Dubovcová.

V rámci priorít roku 2012 sa ombudsmanka zamerala na zbytočné prieťahy v súdnom konaní. Porovnávala aj zákonnú úpravu a reálnu prax v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí. Zamerala sa tiež na poskytovanie pomoci maloletým deťom slovenských občanov, ktoré sa ocitli v cudzine bez starostlivosti rodičov. Dubovcová tiež riešila činnosť orgánov verejnej správy a verejnej moci v prípade firmy Slotex Fashion. Zo všetkých preskúmavaní vyplynulo niekoľko závažných konštatovaní, ktoré formulovala aj v správe o činnosti za rok 2012. Túto správu Dubovcová predložila 22. marca aj do pléna NR SR. Poslanci ombudsmanke správu vrátili na dopracovanie, čím podľa niektorých odborníkov prekročili svoje kompetencie.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Ďalší stupeň evolúcie - kit GT Aero 2 tuningovej spoločnosti Gemballa je určený pre Porsche Cayenne 958.
pred 6 rokmi
Tohtoročné Jarné Bratislavské Jazzové Dni ponúknu výnimočný koncert! Na pódiu v bratislavskej Incheba Expo Aréne odohrá 5. júna svoj Happy Birthday koncert Peter Lipa, legendárny džezový spevák a spoluzakladateľ džezákov.
pred 10 rokmi
Nový Citroen z Trnavy brázdi naše cesty veselo už hádam aj pol roka.
pred 6 rokmi
Ľudia čoraz častejšie zomierajú na srdcové a cievne choroby. Mozgová mŕtvica je po srdcovom infarkte druhou najčastejšou príčinou úmrtia v Európe.
pred 7 rokmi
Za každým pevným bruškom totižto stojí fyzická námaha. Spomedzi množstva cvikov a športov existujú také, ktoré sa zameriavajú špeciálne na oblasť brucha... Chcete ich spoznať?
pred 4 rokmi
Európska chuťovka, animovaná rozprávka, slovenský dokument, film o legendárnych zločincoch či skoro deväťdesiatročná klasika v rámci Projektuu 100 nás čakajú tento týždeň v kinách...
pred 8 rokmi
Najnovšiemu zástupcovi obľúbeného odolného radu FT drsné podmienky skutočne nevadia - je odolný voči vode, prachu i otrasom.
pred 12 rokmi
Odborníci stanovili, že dlhotrvajúci beh miernou intenzitou možno odporúčať všetkým zdravým ľuďom.