Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. marca 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

OĽaNO chce zakázať fajčiť v aute, v ktorom sú deti

Zdroj: SITA, redaktor: Sandy, pridané: 25.05.2015

Za fajčenie pri deťoch v automobile by podľa návrhu obyčajných ľudí hrozila pokuta do 497 eur.
OĽaNO chce zakázať fajčiť v aute, v ktorom sú deti
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zákaz fajčenia v aute, v ktorom sa nachádzajú deti do 18 rokov, navrhujú v novele zákona o ochrane nefajčiarov poslanci Národnej rady SR za OĽaNO Eva Horváthová, Igor Matovič a Miroslav Kadúc. „Cieľom návrhu zákona je zvýšiť ochranu života a zdravia detí pred závažnými negatívnymi dôsledkami pasívneho fajčenia v motorových vozidlách. V dôsledku schválenia predloženého návrhu zákona by sa znížil počet predčasných úmrtí a vážnych chorôb detí spôsobených pasívnym fajčením,“ argumentujú poslanci za obyčajných ľudí.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že v dôsledku fajčenia zomiera každý rok takmer šesť miliónov ľudí. Čo sa týka výlučne pasívneho fajčenia, podľa WHO zomiera v jeho dôsledku ročne viac ako 600 000 ľudí. Odhaduje sa, že pasívne fajčenie je len v členských štátoch Európskej únie (EÚ) príčinou takmer 80 000 úmrtí ročne. Podľa WHO by pasívne fajčenie malo byť uznané za karcinogénne a zapríčiňujúce zvýšenú chorobnosť a úmrtnosť. Zákaz fajčenia v aute s deťmi podľa poslancov za OĽaNO už platí napríklad v Austrálii, Kanade a niektorých štátoch USA.

Obyčajní navrhujú, aby osoba, ktorá fajčí v automobile pri deťoch, sa za takýto priestupok potrestala rovnako ako osoba, ktorá podľa platného zákona o ochrane nefajčiarov umožní dieťaťu užívať tabakové výrobky a výrobky, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, teda možným uložením pokuty až do výšky 497 eur. Kontrolu dodržiavania zákazu fajčenia v aute pri deťoch by mali zabezpečovať príslušné orgány kontroly podľa zákona o ochrane nefajčiarov, t. j. obec a v blokovom konaní aj obecná polícia a Policajný zbor.

Návrhom sa bude parlament zaoberať na júnovej schôdzi.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Neodolateľná francúzska komédia Neverníci je kolekciou krátkych šteklivých príbehov od šiestich francúzskych režisérov.
pred 8 rokmi
U homosexuálnych mužov je pravdepodobnosť výskytu rakoviny vyššia ako u heterosexuálov, vyplýva to z najnovšej štúdie amerických vedcov.
pred 10 rokmi
Pod zorným uhľom všetkého tohto, čo bolo povedané vyššie, musíme rozdeliť nápoje na základné skupiny...
pred 11 rokmi
Grilované kurča s čili šalátom z červených fazuliek - 6 osôb - 300 kalórií
pred rokom a pol
Cigánski Diabli na Vianoce
pred 7 rokmi
Najvplyvnejší pár hudobného priemyslu Beyoncé a Jay-Z má dcéru. Viaceré zdroje to potvrdili pre E! News. Speváčka dievčatko menom Blue Ivy porodila v sobotu večer v New Yorku.
pred 4 rokmi
Spevák Robo Opatovský predstavuje jedinečný projekt OVERTIME! Šarmantný spevák upravil svetové hity tak, ako ich nepoznáte a ako ste ich ešte nikdy nepočuli!
pred 8 rokmi
Dula je ovocie, ktoré hojne rastie hlavne na divoko.