Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

OĽaNO chce zakázať fajčiť v aute, v ktorom sú deti

Zdroj: SITA, redaktor: Sandy, pridané: 25.05.2015

Za fajčenie pri deťoch v automobile by podľa návrhu obyčajných ľudí hrozila pokuta do 497 eur.
OĽaNO chce zakázať fajčiť v aute, v ktorom sú deti
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Zákaz fajčenia v aute, v ktorom sa nachádzajú deti do 18 rokov, navrhujú v novele zákona o ochrane nefajčiarov poslanci Národnej rady SR za OĽaNO Eva Horváthová, Igor Matovič a Miroslav Kadúc. „Cieľom návrhu zákona je zvýšiť ochranu života a zdravia detí pred závažnými negatívnymi dôsledkami pasívneho fajčenia v motorových vozidlách. V dôsledku schválenia predloženého návrhu zákona by sa znížil počet predčasných úmrtí a vážnych chorôb detí spôsobených pasívnym fajčením,“ argumentujú poslanci za obyčajných ľudí.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že v dôsledku fajčenia zomiera každý rok takmer šesť miliónov ľudí. Čo sa týka výlučne pasívneho fajčenia, podľa WHO zomiera v jeho dôsledku ročne viac ako 600 000 ľudí. Odhaduje sa, že pasívne fajčenie je len v členských štátoch Európskej únie (EÚ) príčinou takmer 80 000 úmrtí ročne. Podľa WHO by pasívne fajčenie malo byť uznané za karcinogénne a zapríčiňujúce zvýšenú chorobnosť a úmrtnosť. Zákaz fajčenia v aute s deťmi podľa poslancov za OĽaNO už platí napríklad v Austrálii, Kanade a niektorých štátoch USA.

Obyčajní navrhujú, aby osoba, ktorá fajčí v automobile pri deťoch, sa za takýto priestupok potrestala rovnako ako osoba, ktorá podľa platného zákona o ochrane nefajčiarov umožní dieťaťu užívať tabakové výrobky a výrobky, ktoré sú určené na fajčenie a neobsahujú tabak, teda možným uložením pokuty až do výšky 497 eur. Kontrolu dodržiavania zákazu fajčenia v aute pri deťoch by mali zabezpečovať príslušné orgány kontroly podľa zákona o ochrane nefajčiarov, t. j. obec a v blokovom konaní aj obecná polícia a Policajný zbor.

Návrhom sa bude parlament zaoberať na júnovej schôdzi.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Animovaná verzia speváka s jeho hlasom sa ocitne v epizóde o talentovej šou s názvom The Fabulous Faker Boy, ktorá sa do vysielania dostane v roku 2013.
pred 7 rokmi
Da Vinciho kód v mäkkej väzbe vo Veľkej Británii prekonal hranicu milión predaných výtlačkov za 36 týždňov, prvému dielu erotickej trilógie autorky E. L. James sa to podarilo už za 11 týždňov.
pred 7 rokmi
Mária Čírová má videoklip k singlu Na dosah, ktorý sa dnes dostal do rádií. O réžiu krátkeho filmového diela sa postaral úspešný tvorca klipov Martin Hudák.
pred 5 rokmi
Kayah však opäť prekvapila a namiesto uberania sa komerčným smerom a návratu do hitparád, rozhodla sa vydať nahrávku, ktorou hravo očarí nielen doma.
pred 8 rokmi
Richard Müller sa po vypredaných halách v Českej republike presúva do Bratislavy na druhú časť Potichu Tour 2.
pred 6 rokmi
Bieberova akustická nahrávka je tak skôr na jednej strane iba spestrením jeho diskografie a na druhej strane niečím, čím by sa možno chcel v budúcnosti prezentovať.
pred 7 rokmi
Najznámejšie je zrejme sójové mlieko a mnoho ľudí žije v presvedčení, že je to zdravá a bezpečná alternatíva a náhrada mlieka živočíšneho. Ďalej existujú mlieka ovsené, ryžové, orechové, ...
pred 7 rokmi
Aktuálne najlepší a najúspešnejší dídžej sveta, David Guetta sa 11. augusta predstaví na open air koncerte vo Viedni.