Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. februára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Oficiálna kampaň sa začne v piatok

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 27.02.2014

Na dodržiavanie pravidiel volebného vysielania dohliadne Rada pre vysielanie a retransmisiu a tradične zmonitoruje vybrané relácie elektronických médií.
Oficiálna kampaň sa začne v piatok
Zdroj obrázku: Internet
 

Kampaň pred voľbou prezidenta oficiálne štartuje v piatok 28. februára ráno. Podľa zákona o spôsobe voľby prezidenta sa kampaň začína 15 dní (28. februára) pred voľbou a končí sa 48 hodín (13. marca o 7:00) pred začiatkom voľby.

Vedenie kampane mimo času zákonom stanovenej kampane je zakázané. Napriek tomu sa kandidáti prezentujú ešte pred oficiálnym začiatkom kampane. Za bilbordy či stretnutia s občanmi však sankcie zo zákona nie sú. Nespokojní kandidáti, ktorí si myslia, že takáto kampaň mala vplyv na výsledky volieb, sa môžu obrátiť na Ústavný súd SR, doplnila pre agentúru SITA zapisovateľka ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová. Zákon označuje za kampaň "činnosť kandidátov, politických strán a hnutí, prípadne ďalších subjektov v prospech voľby kandidáta, vrátane inzercie alebo reklamy prostredníctvom rozhlasového a televízneho vysielania, hromadných informačných prostriedkov, veľkoplošných nosičov, plagátov a iných nosičov informácií."

Na dodržiavanie pravidiel volebného vysielania dohliadne Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR). Licenčná rada počas kampane tradične zmonitoruje vybrané relácie elektronických médií. Za kampaň sa podľa RVR "považuje tak klasická politická reklama ako aj špecializované volebné vysielanie venované jednotlivým kandidátom, napr. vo forme diskusie." Počas kampane musí verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska - jeho rozhlasová aj televízna časť informovať o kandidátoch. Súkromné televízie a rádiá môžu, ale nemusia. Všetci vysielatelia bez rozdielu musia zreteľne označiť a oddeliť vysielanie kampane od ostatného vysielania. Súkromné médiá, teda vysielatelia na základe licencie, musia kampaň na začiatku i na konci oddeliť oznamom, že ide o platenú politickú reklamu. Platená politická reklama nesmie byť súčasťou bežného reklamného vysielania.

Maximálny vysielací čas venovaný prezentácii kandidátov je obmedzený, spolu je to 10 hodín, pričom jeden kandidát nemôže dostať viac ako jednu hodinu. Kandidáti musia dostať rovnaký priestor, nikto nesmie byť znevýhodnený. Vysielateľ pritom nie je zodpovedný za spôsob využitia vysielacieho času, ktorý si kandidát zvolil. V RTVS sa vysielací čas pre kampaň hradí zo štátneho rozpočtu. V prípade súkromných vysielateľov si ju platia kandidáti na prezidenta. Všetci vysielatelia musia dať každému kandidátovi rovnaké podmienky. Ostatné spravodajské a publicistické relácie, ktoré sa týkajú volieb, musia pripravovať tak, aby boli vyvážené a nestranné. Kandidát má počas kampane právo na odpoveď, ak boli o ňom počas kampane odvysielané nepravdivé alebo pravdu skresľujúce informácie. Kampaň pred 2. kolom voľby sa začína vyhlásením výsledkov prvého kola voľby ÚVK a končí sa 48 hodín pred 2. kolom voľby. Pred 2. kolom majú dvaja postupujúci kandidáti opäť nárok na kampaň v médiách. Každý môže dostať spolu najviac hodinu vysielacieho času.

V prezidentských voľbách platí informačné moratórium. Moratórium sa začne 48 hodín pred začiatkom volieb a platí aj počas nich. Presne trvá od štvrtka 13. marca od 7:00 do soboty 15. marca do 22:00. Znamená zákaz zverejňovať v rozhlase, televízii a v hromadných informačných prostriedkoch informácie o kandidátoch v ich prospech alebo v neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom. Zverejňovať výsledky prieskumov verejnej mienky možno najneskôr tri dni pred dňom konania voľby, teda v stredu 12. marca.

Prvé kolo prezidentských volieb sa bude konať v sobotu 15. marca. Voľby sa konajú od 7:00 do 22:00. V prípade, že si to vyžadujú miestne podmienky, môže starosta obce určiť skorší začiatok hlasovania. Volebné miestnosti však musia byť otvorené do 22:00. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, druhé kolo volieb sa bude konať v sobotu 29. marca. V ňom budú o prezidentské kreslo bojovať dvaja kandidáti, ktorí získajú najväčší počet platných hlasov v prvom kole. Nového prezidenta slávnostne inaugurujú 15. júna.

O post hlavy štátu sa v marcových prezidentských voľbách pôvodne uchádzalo 15 kandidátov, čo je rekordný počet. Kandidatúru podali: Gyula Bárdos, Jozef Behýl, Ján Čarnogurský, Robert Fico, Viliam Fischer, Pavol Hrušovský, Ján Jurišta, Andrej Kiska, Milan Kňažko, Stanislav Martinčko, Milan Melník, Helena Mezenská, Peter Osuský, Radoslav Procházka a Jozef Šimko. Zo zoznamu pôvodne zaregistrovaných uchádzačov o prezidentský post vypadol Peter Osuský, ktorý sa vzdal kandidatúry 29. januára.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Únia už teraz disponuje niekoľkými inštitúciami na boj proti jednotlivým odvetviam kyberzločinu, teraz ich však chce integrovať pod jednu strechu.
pred 8 rokmi
Slováci v Rakúsku najčastejšie prekračujú povolenú rýchlosť či nesprávne parkujú.
pred 5 rokmi
Marka Rakovického zo skupiny Lavagance vyhľadáva čoraz viac interpretov predovšetkým vďaka jeho producentským kvalitám, no tentoraz sa karta obrátila.
pred 7 rokmi
Dňa 21. októbra 2009 padol rekord v dĺžke nepretržitého trvania demokracie na území dnešnej Českej republiky.
pred 10 rokmi
Americká skupina Red Hot Chili Peppers (RHCP) v pondelok zverejnila svoj desiaty štúdiový album I'm With You.
pred 9 rokmi
Madonna je údajne veľmi nahnevaná, že sa demoverzia jej pripravovaného singla Give Me All Your Love dostala na internet niekoľko mesiacov pred jeho oficiálnym vydaním.
pred 6 rokmi
Skupina Blur podľa očakávania dominuje aktuálnemu vydaniu anglickej hitparády.
pred 10 rokmi
Americká speváčka, herečka a modelka zomrela pred desiatimi rokmi - 25. augusta 2001. Dožila sa iba 22 rokov.