Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 24. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Odsúhlasili zmeny v zákone o cestovných dokladoch

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 22.08.2012

Zo slovenskej legislatívy vypadne ustanovenie o zápise detí do pasu rodičov.
Odsúhlasili zmeny v zákone o cestovných dokladoch
Zdroj obrázku: Internet
 

Požiadavka Európskej únie, aby mal každý človek, vrátane malých detí, svoj cestovný doklad, sa premietne aj do našej legislatívy. Vláda posunula na dnešnom rokovaní do parlamentu novelu zákona o cestovných dokladoch. Novela by mala byť účinná od 1. januára 2013. Po novom tak už aj slovenský zákon nebude umožňovať zápis dieťaťa mladšieho ako päť rokov do cestovného dokladu rodiča.

Medzi ďalšie legislatívne zmeny patrí napríklad úprava veku, od ktorého sa cestovný pas vydá na dva roky, respektíve na päť rokov. Podľa schválenej novely sa cestovný pas bude vydávať do šiestich rokov veku splatnosťou na dva roky. V súčasnosti sa pas splatnosťou na dva roky vydáva dieťaťu mladšiemu ako päť rokov. Do 16 rokov veku sa bude vydávať cestovný pas splatnosťou na päť rokov a cestovný pas splatnosťou na desať rokov sa bude vydávať starším ako 16 rokov. V súčasnosti sa cestovný pas splatnosťou na desať rokov vydáva občanovi staršiemu ako 13 rokov.

Zníži sa poplatok za urýchlené vydanie cestovného dokladu do dvoch pracovných dní, a to zo štvornásobku príslušnej sadzby na trojnásobok. Napríklad dospelý tak zaplatí 99 eur namiesto 132 eur. Bude existovať aj možnosť požiadať o vydanie cestovného dokladu do desiatich pracovných dní, pričom za takéto urýchlené vydanie občan zaplatí dvojnásobok príslušnej sadzby, teda dospelý 66 eur.
 
Schválený návrh zákona tiež ruší vykonávanie zmeny údajov v cestovnom doklade, a to zmenu údaja o titule alebo hodnosti, o ťažkom zdravotnom postihnutí a o obmedzení alebo pozbavení spôsobilosti na právne úkony. Podľa dôvodovej správy v súčasnosti spôsobuje v praxi zapisovanie zmien do existujúcich dokladov problémy. Preto po novom v prípade, že občan chce zmeniť niektorý zo spomenutých údajov, musí požiadať o vydanie nového cestovného dokladu. Kompenzáciou bude zníženie poplatku za nový cestovný doklad na 15 eur pre tých, ktorý žiadali zapísať zmenu o ťažkom zdravotnom postihnutí.

Novela počíta aj s tým, že ak sa občanovi nedajú dočasne zosnímať odtlačky prstov, napríklad pre popáleniny, môže sa každý druh cestovného dokladu obsahujúci biometrické údaje vydávať iba splatnosťou na jeden rok.Ďalšie súvisiace a podobné články

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Posledný album Michala Davida, ktorý nahral pod ochrannými krídlami Krokov Františka Janečka.
pred 5 rokmi
Snímku z dielne Oľgy Záblackej si prišlo pozrieť 5174 ľudí.
pred 6 rokmi
Vizáž tretej generácie Outlanderu je navrhnutá tak, aby bol pozitívne prijatý v každom regióne, kde sa má predávať. Žiadne výstrednosti ani agresívny vzhľad sa teda na karosérii nekonajú.
pred 7 rokmi
Asi iba málokto predpokladal, že by z toho mohol byť veľkofilm, ktorý si divák navždy zamiluje. A predsa.
pred 6 rokmi
Autorka 11 kníh Jana Benková zabodovala v ankete najväčšieho internetového kníhkupectva Martinus Kniha roka 2012 veľmi úspešne.
pred 7 rokmi
Stojíte pred výkladom cestovky a chcete si porovnať cenu last minute dovolenky s konkurenčnou ponukou? Stiahnite si do mobilu aplikáciu Dovolenka online od verne.sk.
pred 5 rokmi
Karel Černoch na tejto netradičnej nahrávke potvrdzuje svoje kvality, potvrdzuje, že žiadny žáner pre neho nie je neprekonateľný, jednoducho potvrdzuje, že to bol pán spevák a je obrovská škoda, že ho už niet.
pred 7 rokmi
Fanúšikov dobrodružnej sci-fi ságy čakajú tri nové Star Wars - Epizóda 7, 8 a 9. Prvý z filmov by chcela spoločnosť Walt Disney do kín uviesť v roku 2015.