Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Odborník radí, ako pri vetraní ušetriť

Zdroj: Paper Life, redaktor: redakcia, pridané: 11.06.2015

Čistý vzduch je základom hygieny v obývacích miestnostiach. Závisí však od správneho a účinného vetrania. Odborníci radia, že vetrať treba intenzívne a krátko, aby dochádzalo k čo najmenším energetickým stratám.
Odborník radí, ako pri vetraní ušetriť
Zdroj obrázku: Paper Life
 

Čistý vzduch je základom hygieny v obývacích miestnostiach. Závisí však od správneho a účinného vetrania. Odborníci radia, že vetrať treba intenzívne a krátko, aby dochádzalo k čo najmenším energetickým stratám. Uniknuté teplo totiž musíme čím skôr dostať späť do bytu, kvôli tepelnej pohode.

Dušan Majer, riaditeľ spoločnosti Makrowin, s. r.o., Detva k tomu hovorí: ,,Moderné okná, aké vyrába naša spoločnosť, dokonale plnia funkciu tepelnej, ba aj vzduchotesnej izolácie, preto je dôležité nepodceňovať úlohu pravidelného vetrania miestností. Vetranie je veľmi dôležité, ale aj najviac podceňované. Vetraním zabezpečujeme hygienu vnútorného prostredia, ktoré je znečisťované uvoľňovaním škodlivín. Úloha vetrania je tieto škodliviny zrieďovať a odvádzať von.“

vetranie okno
zdroj: Paper Life


Prečo treba vetrať

Faktorom, ktorý priamo ovplyvňuje kvalitu vzduchu v obývaných miestnostiach, je predovšetkým človek. Jeho dýchaním vzniká oxid uhličitý aj vodné pary. Znečisťovanie ovzdušia však priamo podporujú rôzne činnosti, ako je varenie, pranie, používanie chemikálií. Kvalitu ovzdušia v interiéri ovplyvňujú aj stavebné materiály. Omietka už nie je len vápno a cement, ale aj chémia, ktorá urýchľuje procesy v stavebníctve. Odklon od prírodných materiálov spôsobuje zvýšenie voľných prchavých látok (VOC) v miestnostiach. Okrem pár a oxidu uhličitého sa do ovzdušia dostávajú takto dusíkaté zlúčeniny a voľné prchavé látky, ale aj škodliviny, ktoré priam nútia otvoriť okná a vyvetrať. Zdrojom tohto znečistenia vzduchu môže byť zariadenie domu alebo bytu. Najhoršie sú na tom PVC krytiny podlahy. Cieľom vetrania je teda tieto pachy a vydýchaný vzduch odvádzať von a nahradiť čistým vzduchom.

V minulosti sa používali netesné okná, vetralo sa priebežne, ale za evidentne vysokých energetických strát. V súčasnosti, po výmene okien za moderné, k takému vetraniu nedochádza. Pri nedostatočnom vetraní potom nastáva zarosenie okien, zrážanie vodných pár na stenách a možný vznik plesní. Najväčšie nebezpečenstvo plesní býva pri novostavbách, keď omietka ešte nie je dostatočne vyschnutá. Alebo naopak, v starších obydliach pri výmene okien a stavebných úpravách s novými materiálmi, pretože majitelia nemali vo zvyku vetrať.

system makrowin
zdroj: Paper Life


Aké je dostatočné vetranie?

Cieľom je výmena opotrebovaného vzduchu vo všetkých obytných miestnostiach, aby sa dosiahla príjemná vnútorná klíma a zdravý a kvalitný vzduch. Najjednoduchšie je vetranie oknami. Okná od spoločnosti Makrowin sú samozrejme vybavené sklápaním niektorých častí. Na vetranie sa však využívajú zväčša v letnom období, alebo v mimo vykurovacom období, keď nedochádza k zbytočnému úniku tepla a k vetraniu dochádza permanentne. Štandardnou výbavou okien Makrowin je aj vetranie „leto-zima“. Ide o vetranie prispôsobené potrebe a počasiu. Vetracia poloha „leto – zima“ umožní prispôsobiť vetraciu štrbinu sklopeného okna primerane požiadavkám zákazníka podľa ročného obdobia a podľa jeho individuálnych potrieb vetrania. Zmenšená vetracia štrbina v polohe pre zimné vetranie zabezpečí nielen zredukovanie hluku, ale aj zníženie nebezpečenstva priameho dažďa na spodnú časť okenného rámu. Integrovaná poistka proti prievanu zamedzí samovoľnému zatvoreniu krídla prievanom.

„Výmena vzduchu v celom byte najrýchlejšie prebieha priečnym otvorením okien. Do úvahy treba vziať aj skutočnosť, že najsilnejšou hnacou silou pre vetranie je termika. Čím je väčší rozdiel teploty vzduchu medzi interiérom a exteriérom, teda čím je vonku chladnejšie, tým rýchlejšie sa snaží teplý vzduch uniknúť otvorenými oknami. Preto je čas pre úplnú výmenu vzduchu v zime podstatne kratší, ako v lete. V zime na to postačuje 4 až 6 minút. Na jar alebo na jeseň, vyvetráme za 10 až 20 minút a v lete je to 25 až 30 minút. Čas potrebný na vetranie ovplyvňuje aj rýchlosť vetra,“ vysvetľuje D. Majer.

dommakrowin
zdroj: Paper Life


MAKROWIN, s. r. o., Detva je na trhu od roku 1997. V súčasnosti vyrába 23 produktových typov drevených a drevohliníkových okien. Je to pravdepodobne najširšia ponuka v tomto sortimente na Slovensku od domáceho výrobcu.

Viac informácií nájdete na :
www.makrowin.sk ,
na tel.: +421 45 5455346,
e-mail: info@makrowin.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Alonso si vybojoval 28. víťazstvo kariéry v F1, prvé od vlaňajšej Veľkej ceny Veľkej Británie.
pred 6 rokmi
Víťaz šou Česko Slovenská SuperStar sa predstaví 24. mája v Rock Cafe.
pred 7 rokmi
Aby USA mohli dostať 6 diplomatov späť do Ameriky, Tony Mendez (Ben Affleck) špecialista na exfiltrácie, prichádza s plánom - prepašovať ich ako filmový štáb kanadskej televízie CBC.
pred 7 rokmi
Zabudli ste na nejakú svoju Valentínku, či Valentínka?:-) Kniha je skvelý darček pre každého a ak nechcete čakať, môžete darovať e-knihu.
pred 12 rokmi
Automobilka Volvo chce okrem súčasných zákazníkov zaujať aj mladšie ročníky, a tak v novej S80 zabalilo tradičné ale aj špecifické nové bezpečnostné funkcie do krikľavejšieho balenia a rozšírilo ponuku motorov o nové jednotky.
pred 7 rokmi
Syn slávneho Johna Lennona je podľaStevena Tylera prekliato milý chlapík.
pred 7 rokmi
Niki Lauda počas utorňajšej návštevy Bratislavy priblížil svoj životný príbeh. Účastníkom 7. Orange Biznis Fóra priblížil svoj neobyčajný život.
pred 9 rokmi
Neverbálnou komunikáciou získavame predovšetkým informácie o emóciách, čo vyplýva z existencie úzkych väzieb medzi fyziologickými a emocionálnymi stavmi,...