Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 08. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Odborári vyhlásili na 13. septembra štrajk za vyššie mzdy

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 28.08.2012

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku žiada okrem iného posilniť štátny rozpočet SR na roky 2013 až 2015 v rezorte školstva.
Odborári vyhlásili na 13. septembra štrajk za vyššie mzdy
Zdroj obrázku: Internet
 

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku vyhlásil po včerajšom mimoriadnom zasadnutí Rady OZ PŠaV jednodňový výstražný štrajk, ktorý plánuje na 13. septembra. Povedal to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predseda OZ PŠaV Pavel Ondek.

Vyhláseniu štrajku podľa jeho slov predchádzali rokovania zástupcov zväzu, ktoré nepriniesli očakávané výsledky. „Chceme vyjadriť protest proti predloženému návrhu rozpočtu SR na roky 2013 až 2015 v rezorte školstva, ktorý je v rozpore s oprávnenými požiadavkami 50-tisícovej členskej základne zväzu,“ uviedol predseda OZ PŠaV. Štrajk bude 13. septembra vo všetkých materských, základných, stredných a vysokých školách od 6:00 do 18:00. „Od štrajku očakávame ústretovosť od vládnych činiteľov, aby sa zaoberali zlou situáciou v školstve a predovšetkým mzdami zamestnancov,“ doplnil Ondek.

V školách budú zriadené štrajkové odbory, ktorým sa bude predkladať zoznam štrajkujúcich. „Podľa toho budeme vidieť, kto sa do štrajku zapojil,“ informoval s dodatkom, že OZ OŠaV predpokladá, že odozva vládnych činiteľov bude pozitívna a budú sa školstvom intenzívne zaoberať. Školy podľa počtu zamestnancov, ktorí sa na štrajku zúčastnia, budú informovať rodičov o vyučovaní, resp. jeho zrušení.

Zväz žiada posilniť štátny rozpočet SR na roky 2013 až 2015, ako aj zvýšiť mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva, aby bol zabezpečený rast ich reálnych platov, čo v roku 2013 predstavuje minimálne 10 percent. „Tiež žiadame upraviť systém odmeňovania zamestnancov v školstve tak, aby platy pedagogických a odborných zamestnancov boli na úrovni 1,2 až 2,0-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve,“ doplnil Ondek. Jednou z hlavných požiadaviek je tiež systémovo zvyšovať finančné zdroje tak, aby podiel z HDP bol do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ.

Situácia v školstve je podľa neho po návrhu rozpočtu nepriaznivá, preto sa vedenie súčasným stavom zaoberalo. „Zväz trpezlivo čakal na postup vlády SR v zmysle jej programového vyhlásenia s očakávaním, že sa konečne začne so systémovým riešením kritickej situácie vo financovaní a odmeňovaní v rezorte školstva. Návrh štátneho rozpočtu na roky 2013 a východiská na roky 2014 a 2015 však neriešia postupné vyrovnávanie handicapov školstva, naopak konzervujú pretrvávajúci stav,“ priblížil Ondek.

Pred rokom sa 13. septembra 2011 stretlo viac ako 10-tisíc účastníkov celoslovenského protestného zhromaždenia organizovaného OZ PŠaV na Slovensku a vyzvali vládu, aby plnila svoje programové vyhlásenie v oblasti školstva a postupnými krokmi zabezpečila potrebný rozvoj školského systému. „Požiadavky z verejného zhromaždenia sa ani po nástupe novej vlády neplnia a návrh štátneho rozpočtu na rok 2013 zakladá v kapitole ministerstva školstva znižovanie výdavkov pre školstvo,“ doplnil Pavel Ondek. Zväz preto hovorí nie návrhu štátneho rozpočtu SR v kapitole školstva, nedostatočnému mzdovému ohodnoteniu zamestnancov a škrtaniu výdavkov v rezorte, ktorý pomáha spoločnosť vyviesť z krízy.

Foto: patriot.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Kvalitné služby ktoré poskytujeme v oblasti koz...
Stravou ovplyvňujeme 70% nášho zdravia. Vyprac...

102 000.00 €
Na predaj byt, 4 a viac izieb, rozloha 86 m2
51 000.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 5 100 m2
287 946.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 77.45 m2, balkón...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Zámerom organizátorov uplynulého ročníka bolo pripomenúť ľuďom v regiónoch, že heterosexualita nie je jediným možným variantom intímneho prežívania...
pred 9 rokmi
DVD a blu ray prináša záznam z koncertu, ktorý sa uskutočnil 2. Augusta 2011 v English National Opera v Londýne a štvoricu spevákov na ňom sprevádzal Philharmonic Concert Orchestra.
pred 7 rokmi
Rockové superstars Nickelback oznámili, že sa vrátia do Európy vďaka turné s názvom The Hits Tour, na ktoré vycestujú v jeseni 2013.
pred 9 rokmi
McLaren MP4-12C GT3 pretekársky špeciál odvodený zo sériového kupé MP4-12C a určený pre seriál pretekov FIA GT3.
pred 5 rokmi
ŠKODA originálne Príslušenstvo: Praktické riešenie pre cestovanie so psom. Bezpečná cesta na dovolenku na štyroch labkách: Od psieho bezpečnostného Pása až po deliacu mriežku.
pred 12 rokmi
Na svete sa nájde mnoho fanúšikov tejto dnes už legendárnej značky.
pred 9 rokmi
Sony a Adobe uvádzajú novú súťaž Adobe AIR App Challenge, aby motivovali vývojárov k vytváraniu inovatívnych Android aplikácií pre zariadenia Sony Tablet.
pred 4 rokmi
Najúspešnejšia česko-slovenská skupina Elán vydáva po dvoch rokoch remastrovanú podobu ich posledného štúdiového albumu Živých nás nedostanú.