Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 29. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Odborári vyhlásili na 13. septembra štrajk za vyššie mzdy

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 28.08.2012

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku žiada okrem iného posilniť štátny rozpočet SR na roky 2013 až 2015 v rezorte školstva.
Odborári vyhlásili na 13. septembra štrajk za vyššie mzdy
Zdroj obrázku: Internet
 

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZ PŠaV) na Slovensku vyhlásil po včerajšom mimoriadnom zasadnutí Rady OZ PŠaV jednodňový výstražný štrajk, ktorý plánuje na 13. septembra. Povedal to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave predseda OZ PŠaV Pavel Ondek.

Vyhláseniu štrajku podľa jeho slov predchádzali rokovania zástupcov zväzu, ktoré nepriniesli očakávané výsledky. „Chceme vyjadriť protest proti predloženému návrhu rozpočtu SR na roky 2013 až 2015 v rezorte školstva, ktorý je v rozpore s oprávnenými požiadavkami 50-tisícovej členskej základne zväzu,“ uviedol predseda OZ PŠaV. Štrajk bude 13. septembra vo všetkých materských, základných, stredných a vysokých školách od 6:00 do 18:00. „Od štrajku očakávame ústretovosť od vládnych činiteľov, aby sa zaoberali zlou situáciou v školstve a predovšetkým mzdami zamestnancov,“ doplnil Ondek.

V školách budú zriadené štrajkové odbory, ktorým sa bude predkladať zoznam štrajkujúcich. „Podľa toho budeme vidieť, kto sa do štrajku zapojil,“ informoval s dodatkom, že OZ OŠaV predpokladá, že odozva vládnych činiteľov bude pozitívna a budú sa školstvom intenzívne zaoberať. Školy podľa počtu zamestnancov, ktorí sa na štrajku zúčastnia, budú informovať rodičov o vyučovaní, resp. jeho zrušení.

Zväz žiada posilniť štátny rozpočet SR na roky 2013 až 2015, ako aj zvýšiť mzdové ohodnotenie zamestnancov školstva, aby bol zabezpečený rast ich reálnych platov, čo v roku 2013 predstavuje minimálne 10 percent. „Tiež žiadame upraviť systém odmeňovania zamestnancov v školstve tak, aby platy pedagogických a odborných zamestnancov boli na úrovni 1,2 až 2,0-násobku priemerného platu v národnom hospodárstve,“ doplnil Ondek. Jednou z hlavných požiadaviek je tiež systémovo zvyšovať finančné zdroje tak, aby podiel z HDP bol do konca tohto volebného obdobia porovnateľný so štátmi EÚ.

Situácia v školstve je podľa neho po návrhu rozpočtu nepriaznivá, preto sa vedenie súčasným stavom zaoberalo. „Zväz trpezlivo čakal na postup vlády SR v zmysle jej programového vyhlásenia s očakávaním, že sa konečne začne so systémovým riešením kritickej situácie vo financovaní a odmeňovaní v rezorte školstva. Návrh štátneho rozpočtu na roky 2013 a východiská na roky 2014 a 2015 však neriešia postupné vyrovnávanie handicapov školstva, naopak konzervujú pretrvávajúci stav,“ priblížil Ondek.

Pred rokom sa 13. septembra 2011 stretlo viac ako 10-tisíc účastníkov celoslovenského protestného zhromaždenia organizovaného OZ PŠaV na Slovensku a vyzvali vládu, aby plnila svoje programové vyhlásenie v oblasti školstva a postupnými krokmi zabezpečila potrebný rozvoj školského systému. „Požiadavky z verejného zhromaždenia sa ani po nástupe novej vlády neplnia a návrh štátneho rozpočtu na rok 2013 zakladá v kapitole ministerstva školstva znižovanie výdavkov pre školstvo,“ doplnil Pavel Ondek. Zväz preto hovorí nie návrhu štátneho rozpočtu SR v kapitole školstva, nedostatočnému mzdovému ohodnoteniu zamestnancov a škrtaniu výdavkov v rezorte, ktorý pomáha spoločnosť vyviesť z krízy.

Foto: patriot.sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 13 rokmi
Opel Corsa 1.4 navždy zostane v mojej pamäti ako prvé auto znášajúce moje ťažke pokusy o zvládanie šoférovania. Patrilo mojej staršej sestre, ktorá ho kúpila ako ojazdené firemné vozidlo. Dodnes si pamätám silu jeho motora, ľahkosť, s ktorou auto kľu
pred 8 rokmi
Ruskí predstavitelia sú nahnevaní do najvyššej miery a hovoria dokonca o vojnovom akte...
pred 9 rokmi
Leonard Cohen už 40 rokov píše nádherné pesničky plné krásy, ale nevyhýba sa ani škaredosti, ktorá je v ľudskom živote prítomná ba priam potrebná.
pred 7 rokmi
Merida je jedinečná, samostatná a vzdorovitá – taká červenovlasá Lisbeth Salanderová v mýtickom svete.
pred 7 rokmi
Autorom publikácie je Jozef Lukáč, primár oddelenia systémových ochorení v Národnom ústave reumatických chorôb v Piešťanoch.
pred 16 rokmi
A bude sa o tom rozprávať pekne dlho.
pred 5 rokmi
Každý, kto má v úmysle ublížiť bezbranným pocíti na vlastnej koži jeho hnev a túžbu po pomste. McCall prichádza, aby ochránil tých, čo sa ocitli v hraničnej situácii a už stratili akúkoľvek nádej na záchranu. McCall je totiž Equalizer.
pred 5 rokmi
Austrálska chlapčenská kapela 5 Seconds Of Summer je jednoznačne jedným z najúspešnejších nováčikov tohto roka. Teraz fanúšikom posiela vianočný darček v podobe svojho prvého live koncertu.