Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 16. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Odborári neprijali ponuku vlády

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 06.12.2012

Odborári naďalej požadujú zvýšenie miezd od päť do desať percent. Ak vláda nezmení ponuku, na budúci týždeň budú od utorka do piatku protestné zhromaždenia.
Odborári neprijali ponuku vlády
Zdroj obrázku: Internet
 

Školskí odborári neberú vládnu ponuku na zvýšenie tarifných platov o päť percent. Rozhodla o tom dnešná mimoriadna rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Ak vláda nezmení ponuku, od budúceho utorka do piatku budú protestné zhromaždenia v krajských mestách.

Odborový predák Pavel Ondek potvrdil, že naďalej požadujú zvýšenie tarifných platov v rozpätí od päť do desať percent. Štrajk zostáva naďalej prerušený. Rada zväzu nesúhlasí v posledným návrhom na päťpercentné zvýšenie tarifných platov pre pedagogických zamestnancov a päťpercentné zvýšenie platov nepedagogických pracovníkov účelovo určených. "Považujeme tento návrh za neadekvátny, ktorý nespĺňa požiadavky, ktoré sme predložili," povedal po rokovaní Ondek.

Ak vláda nezmení ponuku, od budúceho utorka do piatka sa uskutočnia štafetové protestné zhromaždenia. Odštartujú v Prešove a Žiline, končiť sa budú v Košiciach, Bratislave a v Trenčíne. Štrajk bol prerušený, cez Vianoce nebudú protesty. "Je možné, v prípade nedohody, že protesty budú pokračovať aj v ďalšom roku," dodal Ondek.

Odbory tiež trvajú na požiadavke, aby v rokoch 2014 až 2016 došlo každý rok k navýšeniu prídelu pre školstvo o 0,3 percenta HDP. Platy pedagogických zamestnancov regionálneho školstva by za toto obdobie mali dosiahnuť 1,2 až 1,6-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve. Chcú, aby priemerný plat vysokoškolsky vzdelaného pedagóga bol minimálne 55 percent z priemerného platu vysokoškolsky vzdelaného pracovníka v SR. Pre nepedagogických pracovníkov by mala platová tabuľka začínať minimálnou mzdou. Pre vysokoškolských pedagógov požadujú 1,7-násobok priemerného platu v národnom hospodárstve.

Súhlasia s tým, aby z časti normatívu určeného na mzdové prostriedky išlo na platy pedagogických zamestnancov celých 100 percent a nie 90 percent ako doteraz. Súhlasia aj s tým, aby peniaze ušetrené prepúšťaním učiteľov išli predovšetkým na platy zamestnancov školstva. Áno povedali aj tomu, aby peniaze získané z optimalizácie siete škôl išli na prevádzku ostatných škôl.

Inštitút verejného činiteľa neodmietajú, ale žiadajú, aby tomu predchádzala odborná diskusia. Rovnako odborná diskusia má predchádzať aj prípadnému prijatiu definitívy, ktorú vláda ponúkla.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Kefír... pre mnohých neznámy pojem, avšak pre zástancov zdravého životného štýlu, každodenná súčasť života.
pred 6 rokmi
Ak by nastal koniec sveta a vy by ste zostali niekde zabarikádovaní s partiou kamarátov, čo by ste robili?
pred 6 rokmi
Na rozdiel od minulého roka sa medzi nominovaných nedostali Rytmus, Dara Rolins a No Name. Namiesto nich sú tam Majk Spirit, Celeste Buckingham a Peter Bič Project.
pred 5 rokmi
Headlinermi podujatia, ktoré sa koná na bratislavských Zlatých pieskoch, sú Shaggy, KRS-One, Jimmy Cliff a The Skatalites.
pred 7 rokmi
Lana Del Rey patrí k najväčším objavom posledných mesiacov.
pred 7 rokmi
Plne-elektritrický Mercedes-Benz SLS používa systém KERS, ktorý bol vyvinutý s pomocou tímu formuly jeden.
pred 5 rokmi
Už vo štvrtok 6. marca vystúpia v Bratislavskom Babylone v rámci turné k albumu Siluety.
pred 3 rokmi
Po jarnom knižnom hite Agátová alej č. 25 o sile domova a rodiny, ktorá bola jej už v poradí 25. knihou, prichystala spisovateľka Jana Benková svojim čitateľom na leto až tri knižné darčeky.