Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. augusta 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od utorka sa začínajú náhradné písomné maturity

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.04.2012

V náhradnom termíne absolvuje externú časť a písomnú formu internej časti maturity 161 žiakov.
Od utorka sa začínajú náhradné písomné maturity
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Žiakov, ktorí pre chorobu alebo z iných objektívnych dôvodov nemohli absolvovať písomné maturity, skúška dospelosti neminie. Od utorka do štvrtka ich čaká externá časť a písomná forma internej časti maturity v náhradnom termíne.

Ako agentúre SITA povedala riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská, náhradné maturity bude celkovo písať 161 žiakov. V utorok sa bude konať písomná maturita zo slovenského jazyka a literatúry a pre žiakov škôl s ukrajinským vyučovacím jazykom zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry. Na stredu sú naplánované cudzie jazyky a vo štvrtok prídu na rad matematika a maďarský jazyk a literatúra. Z vyučovacích jazykov bude v náhradnom termíne maturovať 114 žiakov rovnako ako z cudzích jazykov. Len deviatich čaká maturita z matematiky.
 
Riaditelia alebo stanovení zástupcovia škôl, na ktorých sa bude konať náhradné testovanie, si zásielky s testami preberajú na krajskom školskom úrade. Po písomnej maturite musia hárky s odpoveďami zabaliť do bezpečnostných obálok. Hodnotenie testových úloh s krátkou odpoveďou zabezpečí NÚCEM, nie škola. Nasledujúci deň navštívi školu kuriér spoločnosti Geis, s. r. o., ktorý prevezme zásielku s testami na vyhodnotenie.

Celkovo sa tento rok na skúšku dospelosti prihlásilo 60 355 žiakov, ktorí píšu maturitné testy v 758 stredných školách s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským, písomné maturity absolvuje aj 1 088 žiakov so zdravotným znevýhodnením. Historicky prvýkrát maturujú aj žiaci, ktorí sa od roku 2008 učia podľa reformy exministra školstva Jána Mikolaja. Skúšky dospelosti však zatiaľ z tohto dôvodu nemenili. Reformné novinky zavedú až o štyri roky, keď sa do maturitného ročníka dostanú aj reformní žiaci z osemročných gymnázií.

Zmeny však tento rok prináša novela školského zákona. Maturanti si už nemôžu vybrať spomedzi úrovní cudzieho jazyka, všetci gymnazisti maturujú z cudzieho jazyka na vyššej úrovni B2. Žiaci stredných odborných škôl a konzervatórií si môžu zvoliť, či sa rozhodnú pre maturitu na vyššej úrovni B2 alebo nižšej úrovni B1. Z obsahového hľadiska pribudli v testoch z vyučovacích jazykov kontextové úlohy, ktoré overia čitateľskú gramotnosť žiakov. NÚCEM sa cielene zameriava na čítanie s porozumením u absolventov stredných škôl, keďže práve táto oblasť je podľa štúdie OECD PISA slabinou slovenských žiakov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Prvé DVD svojho druhu na Slovensku so špecializovanými cvikmi pre dámy pred i po pôrode, pokrstili včera večer.
pred 6 rokmi
Wheelsandmore ponúka pre Ferrari 458 Italia celý sortiment dokonale pasujúcich extrémne ľahkých komponentov z karbónu.
pred 4 rokmi
Novinka Milujem ťa viac je opäť mrazivý, pútavý triler, ktorý nebudete chcieť pustiť z ruky.
pred 4 rokmi
Značka Abarth pripravila svojim priaznivcom mimoriadnu ponuku: Abarth 500 Custom s balíkom výbavy Elaborabile, ktorý bude celý apríl k dispozícii so zľavou 710 Euro.
pred 8 rokmi
Určite ste už počuli o kapustovej diéte, možno ste ju aj vyskúšali a zhodili ste zopár kilogramov.
pred 4 rokmi
Vydavateľstvo Fragment prináša dotlač najobľúbenejších kníh pre milovníkov Klubu záhad a Tigrieho tímu.
pred 7 rokmi
V relatívne krátkom čase sa Katka Knechtová rozhodla zrekapitulovať svoju tvorbu. Donekonečna možno považovať za jednu hrubú čiaru v kariére prešovskej speváčky.
pred 11 rokmi
Spozorovali ste na sebe ochabovanie svalstva, začínajúcu celulitídu, stuhnuté kĺby a nadváhu?