Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od utorka sa začínajú náhradné písomné maturity

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.04.2012

V náhradnom termíne absolvuje externú časť a písomnú formu internej časti maturity 161 žiakov.
Od utorka sa začínajú náhradné písomné maturity
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Žiakov, ktorí pre chorobu alebo z iných objektívnych dôvodov nemohli absolvovať písomné maturity, skúška dospelosti neminie. Od utorka do štvrtka ich čaká externá časť a písomná forma internej časti maturity v náhradnom termíne.

Ako agentúre SITA povedala riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská, náhradné maturity bude celkovo písať 161 žiakov. V utorok sa bude konať písomná maturita zo slovenského jazyka a literatúry a pre žiakov škôl s ukrajinským vyučovacím jazykom zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry. Na stredu sú naplánované cudzie jazyky a vo štvrtok prídu na rad matematika a maďarský jazyk a literatúra. Z vyučovacích jazykov bude v náhradnom termíne maturovať 114 žiakov rovnako ako z cudzích jazykov. Len deviatich čaká maturita z matematiky.
 
Riaditelia alebo stanovení zástupcovia škôl, na ktorých sa bude konať náhradné testovanie, si zásielky s testami preberajú na krajskom školskom úrade. Po písomnej maturite musia hárky s odpoveďami zabaliť do bezpečnostných obálok. Hodnotenie testových úloh s krátkou odpoveďou zabezpečí NÚCEM, nie škola. Nasledujúci deň navštívi školu kuriér spoločnosti Geis, s. r. o., ktorý prevezme zásielku s testami na vyhodnotenie.

Celkovo sa tento rok na skúšku dospelosti prihlásilo 60 355 žiakov, ktorí píšu maturitné testy v 758 stredných školách s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským, písomné maturity absolvuje aj 1 088 žiakov so zdravotným znevýhodnením. Historicky prvýkrát maturujú aj žiaci, ktorí sa od roku 2008 učia podľa reformy exministra školstva Jána Mikolaja. Skúšky dospelosti však zatiaľ z tohto dôvodu nemenili. Reformné novinky zavedú až o štyri roky, keď sa do maturitného ročníka dostanú aj reformní žiaci z osemročných gymnázií.

Zmeny však tento rok prináša novela školského zákona. Maturanti si už nemôžu vybrať spomedzi úrovní cudzieho jazyka, všetci gymnazisti maturujú z cudzieho jazyka na vyššej úrovni B2. Žiaci stredných odborných škôl a konzervatórií si môžu zvoliť, či sa rozhodnú pre maturitu na vyššej úrovni B2 alebo nižšej úrovni B1. Z obsahového hľadiska pribudli v testoch z vyučovacích jazykov kontextové úlohy, ktoré overia čitateľskú gramotnosť žiakov. NÚCEM sa cielene zameriava na čítanie s porozumením u absolventov stredných škôl, keďže práve táto oblasť je podľa štúdie OECD PISA slabinou slovenských žiakov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Nech vojde ten pravý nie je o tom, aby sa na obrazovke objavilo čo najviac krvi a brutálnych záberov.
pred 8 rokmi
Film začínajúci neuveriteľne pútavo. Ešte sa ani neusadíte na svojom miestečku a už vám oznamujú, že príbeh je fiktívny a nezobrazuje skutočné udalosti.
pred 8 rokmi
Útočisko Nicholasa Sparksa vás vtiahne svojou jedinečnou atmosférou.
pred 7 rokmi
Daimler AG vo francúzskom závode Smart Hambach začal výrobu nového Smart Fortwo Electric Drive.
pred 4 rokmi
Slovenská rocková stálica, skupina Gladiator nezaháľa a okrem celkom nového albumu s názvom 13 predstavila svojim fanúšikom celkom nový videoklip s výstižným názvom My sme gladiatori.
pred 6 rokmi
K zlomeninám dochádza pri porušení celistvosti kosti. Ide o veľmi nepríjemné zranenie, ktoré je nutné ošetriť. Neliečenie alebo oddialenie liečby pôsobí ako komplikácia.
pred 6 rokmi
Dokonalá atmosféra a pozitívna energia tohto koncertu, k tomu tie najväčšie kúsky Jarreho kariéry a niekoľko špeciálnych songov vybraných pre túto príležitosť.
pred 8 rokmi
Dvojičky Andrew a Brian Chaplinovci sa narodili v New Yorku, ale vyrastali v Juhoafrickej republike (kde taktiež vyhrali Pop Idol a stali sa ihneď hviezdami), čo značne ovplyvnilo ich hudobný vývoj.