Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od utorka sa začínajú náhradné písomné maturity

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.04.2012

V náhradnom termíne absolvuje externú časť a písomnú formu internej časti maturity 161 žiakov.
Od utorka sa začínajú náhradné písomné maturity
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Žiakov, ktorí pre chorobu alebo z iných objektívnych dôvodov nemohli absolvovať písomné maturity, skúška dospelosti neminie. Od utorka do štvrtka ich čaká externá časť a písomná forma internej časti maturity v náhradnom termíne.

Ako agentúre SITA povedala riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská, náhradné maturity bude celkovo písať 161 žiakov. V utorok sa bude konať písomná maturita zo slovenského jazyka a literatúry a pre žiakov škôl s ukrajinským vyučovacím jazykom zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry. Na stredu sú naplánované cudzie jazyky a vo štvrtok prídu na rad matematika a maďarský jazyk a literatúra. Z vyučovacích jazykov bude v náhradnom termíne maturovať 114 žiakov rovnako ako z cudzích jazykov. Len deviatich čaká maturita z matematiky.
 
Riaditelia alebo stanovení zástupcovia škôl, na ktorých sa bude konať náhradné testovanie, si zásielky s testami preberajú na krajskom školskom úrade. Po písomnej maturite musia hárky s odpoveďami zabaliť do bezpečnostných obálok. Hodnotenie testových úloh s krátkou odpoveďou zabezpečí NÚCEM, nie škola. Nasledujúci deň navštívi školu kuriér spoločnosti Geis, s. r. o., ktorý prevezme zásielku s testami na vyhodnotenie.

Celkovo sa tento rok na skúšku dospelosti prihlásilo 60 355 žiakov, ktorí píšu maturitné testy v 758 stredných školách s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským, písomné maturity absolvuje aj 1 088 žiakov so zdravotným znevýhodnením. Historicky prvýkrát maturujú aj žiaci, ktorí sa od roku 2008 učia podľa reformy exministra školstva Jána Mikolaja. Skúšky dospelosti však zatiaľ z tohto dôvodu nemenili. Reformné novinky zavedú až o štyri roky, keď sa do maturitného ročníka dostanú aj reformní žiaci z osemročných gymnázií.

Zmeny však tento rok prináša novela školského zákona. Maturanti si už nemôžu vybrať spomedzi úrovní cudzieho jazyka, všetci gymnazisti maturujú z cudzieho jazyka na vyššej úrovni B2. Žiaci stredných odborných škôl a konzervatórií si môžu zvoliť, či sa rozhodnú pre maturitu na vyššej úrovni B2 alebo nižšej úrovni B1. Z obsahového hľadiska pribudli v testoch z vyučovacích jazykov kontextové úlohy, ktoré overia čitateľskú gramotnosť žiakov. NÚCEM sa cielene zameriava na čítanie s porozumením u absolventov stredných škôl, keďže práve táto oblasť je podľa štúdie OECD PISA slabinou slovenských žiakov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Že SUV z Allgäu dokáže oveľa viac, jej viac než samozrejmé.
pred 6 rokmi
Pezinský kameňolom zažil v sobotu nezabudnuteľný večer s najslávnejším muzikálom česko-slovenskej histórie.
pred 8 rokmi
Herec chce na pulty kníhkupectiev dostávať tituly, ktoré budú hodné času a záujmu čitateľov.
pred 9 rokmi
Filmy, ktoré diváka zatlačia do kresla a nedajú mu vydýchnuť od začiatku do konca. Tri dni k slobode takým filmom určite je.
pred 8 rokmi
Medzinárodný filmový festival Bratislava uvedie najnovšiu snímku juhokórejského režiséra Kim Ki-duka Pieta, víťazný film z prestížneho Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach.
pred 5 rokmi
Utiekol pred konfliktom na Srí Lanke, ale vojna si ho našla na predmestí Paríža.
pred 11 rokmi
Návrat Robbieho Williamsa na hudobnú scénu je bezpochyby najočakávanejším návratom tejto sezóny.
pred 7 rokmi
Šéf F1 Bernie Ecclestone postavil do pozoru organizátorov VC Indie.