Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od utorka sa začínajú náhradné písomné maturity

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 17.04.2012

V náhradnom termíne absolvuje externú časť a písomnú formu internej časti maturity 161 žiakov.
Od utorka sa začínajú náhradné písomné maturity
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Žiakov, ktorí pre chorobu alebo z iných objektívnych dôvodov nemohli absolvovať písomné maturity, skúška dospelosti neminie. Od utorka do štvrtka ich čaká externá časť a písomná forma internej časti maturity v náhradnom termíne.

Ako agentúre SITA povedala riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská, náhradné maturity bude celkovo písať 161 žiakov. V utorok sa bude konať písomná maturita zo slovenského jazyka a literatúry a pre žiakov škôl s ukrajinským vyučovacím jazykom zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry. Na stredu sú naplánované cudzie jazyky a vo štvrtok prídu na rad matematika a maďarský jazyk a literatúra. Z vyučovacích jazykov bude v náhradnom termíne maturovať 114 žiakov rovnako ako z cudzích jazykov. Len deviatich čaká maturita z matematiky.
 
Riaditelia alebo stanovení zástupcovia škôl, na ktorých sa bude konať náhradné testovanie, si zásielky s testami preberajú na krajskom školskom úrade. Po písomnej maturite musia hárky s odpoveďami zabaliť do bezpečnostných obálok. Hodnotenie testových úloh s krátkou odpoveďou zabezpečí NÚCEM, nie škola. Nasledujúci deň navštívi školu kuriér spoločnosti Geis, s. r. o., ktorý prevezme zásielku s testami na vyhodnotenie.

Celkovo sa tento rok na skúšku dospelosti prihlásilo 60 355 žiakov, ktorí píšu maturitné testy v 758 stredných školách s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským, písomné maturity absolvuje aj 1 088 žiakov so zdravotným znevýhodnením. Historicky prvýkrát maturujú aj žiaci, ktorí sa od roku 2008 učia podľa reformy exministra školstva Jána Mikolaja. Skúšky dospelosti však zatiaľ z tohto dôvodu nemenili. Reformné novinky zavedú až o štyri roky, keď sa do maturitného ročníka dostanú aj reformní žiaci z osemročných gymnázií.

Zmeny však tento rok prináša novela školského zákona. Maturanti si už nemôžu vybrať spomedzi úrovní cudzieho jazyka, všetci gymnazisti maturujú z cudzieho jazyka na vyššej úrovni B2. Žiaci stredných odborných škôl a konzervatórií si môžu zvoliť, či sa rozhodnú pre maturitu na vyššej úrovni B2 alebo nižšej úrovni B1. Z obsahového hľadiska pribudli v testoch z vyučovacích jazykov kontextové úlohy, ktoré overia čitateľskú gramotnosť žiakov. NÚCEM sa cielene zameriava na čítanie s porozumením u absolventov stredných škôl, keďže práve táto oblasť je podľa štúdie OECD PISA slabinou slovenských žiakov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Na DVD formáte Profesionálna manželka je udivujúca tá skutočnosť, že vzhľadom k premiére filmu, ktorá sa u nás konala iba tento rok, vyšiel prekvapivo skoro.
pred 7 rokmi
8. decembra sa v Londýne , konala slávnostná premiéra nového filmu Sherlock Holmes 2: Hra tieňov, za účasti všetkých hereckých hviezd.
pred 5 rokmi
Na očakávanej novinke, ktorá by mala vyjsť 28. októbra, sa podieľali napríklad David Bowie či James Murphy.
pred 4 rokmi
Spevák Thomas Puskailer zachraňuje prírodu už aj v Českej republike. Najlepšiu ekologickú šou uviedol akčný spevák v Prahe a aj české deti poučil ako recyklovať odpad a slušne sa správať k prírode.
pred 7 rokmi
Mnohé podoby Čierneho kontinentu priblíži festival Dni Afriky vo Viedni, ktorý odštartuje na viedenskom ostrove Donauinsel v piatok, 29. júla.
pred 7 rokmi
Práve na ženevskom autosalóne 2011, značka Peugeot uvádza špeciálne číslovanú limitovanú edíciu modelu 3008 HYbrid4 Limited Edition.
pred 5 rokmi
Drevená muchoťapka rozpráva príbeh Oggyho - Magnona a jeho výpravu za ohňom.
pred 7 rokmi
Film A Star Is Born by sa mal dostať do kín budúci rok ako remake troch skorších snímok z rokov 1937, 1954 a 1976.