Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. septembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od roku 1991 ubudlo na Slovensku viac ako stotisíc Maďarov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 16.10.2013

Na Slovensku od roku 1991 ubudlo viac ako stotisíc Maďarov. Počty ostatných národnostných menšín, ako napríklad rómskej a rusínskej, naopak, mierne stúpali.
Od roku 1991 ubudlo na Slovensku viac ako stotisíc Maďarov
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Na Slovensku od roku 1991 ubudlo viac ako stotisíc Maďarov. Počty ostatných národnostných menšín, ako napríklad rómskej a rusínskej, naopak, mierne stúpali.

Vyplýva to zo správy o postavení národnostných menšín za vlaňajší rok, ktorou sa dnes bude na svojej 79. schôdzi zaoberať vláda. Správu na rokovanie vlády predkladá vedúci úradu vlády. V materiáli sa tiež píše, že sa príslušníci národnostných menšín líšia od príslušníkov väčšiny aj ich vzťahom k náboženstvu. Menšiny sú nábožnejšie. Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky zase dosahujú príslušníci menšín väčšinou nižšiu kvalifikáciu než obyvatelia z väčšiny.

Kabinet má dnes na stole aj dva návrhy, ktoré predkladá minister vnútra Robert Kaliňák. Rezort vnútra potrebuje do konca roka minúť 12 miliónov eur, peniaze pôjdu pre policajtov, záchranárov a na polygrafické služby. Pôvodne boli určené do iných oblastí, pre neukončené obstarávania však rezort požiadal vládu o ich presunutie. Obec Tešedíkovo v okrese Šaľa chce zasa zmeniť svoj názov na Pered. Obyvatelia obce o tom rozhodli v minuloročnom referende. O návrhu má dnes rozhodnúť vláda, ministerstvo vnútra však so zmenou nesúhlasí. Obec požiadala rezort vnútra o zmenu názvu ešte v roku 2012. Pered je historický názov, ktorý obyvatelia v bežnej konverzácii používajú dodnes, zároveň je to aj maďarský názov obce. Pered v roku 1948 komunisti premenovali podľa učenca, farára a pedagóga Samuela Tešedíka, ktorý vzdelával roľníkov. V obci žije viac obyvateľov maďarskej národnosti.

Vláda by na dnešnej schôdzi mala schváliť aj návrh ministra životného prostredia Petra Žigu, ktorý chce nevyčerpané pridelené peniaze z roku 2011 od ministerstva financií použiť na nákup osobných automobilov pre Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Ministerstvo financií pridelilo 12. septembra 2011 envirorezortu 220-tisíc eur pre SHMÚ na obstaranie náhradného zdroja elektrickej energie. SHMÚ kúpil náhradný zdroj elektrickej energie za 171 360 eur, pričom zvyšných 48 640 eur chce rezort životného prostredia presunúť na podpoložku Nákup osobných automobilov. Cieľom návrhu MŽP je obnoviť zastaraný vozový park na zabezpečovanie hlavných činností SHMÚ. Tento stav spôsobuje podľa rezortu závažné problémy až nefunkčnosť hydrologického a meteorologického monitoringu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Aplikácia prehráva všetky videá z produkcie TV SME - vrátane spravodajstva, či zábavných relácií pod značkou Graus či Trnka a výpravné relácie pre milovníkov áut od Rasťa Chválu.
pred 12 rokmi
Sympatická blondína je v súčasnosti v siedmom nebi.
pred 6 rokmi
39-ročná rodáčka z Londýna pritom chcela pôvodne predstaviť pieseň s názvom All My People.
pred 8 rokmi
Hell In A Handbasket je produkčne, hudobne a dokonca i spevácky veľmi dobrý album.
pred 8 rokmi
Palivo šetriaci zázrak so spotrebou 0,89 l na 100 km je jasným dôkazom kompetencie Volkswagenu v oblasti konštrukcie úsporných a ekologických automobilov.
pred 9 rokmi
Takmer každý z nás zrejme vyskúšal nejakú tú diétu. Niektorí úspešne, iní menej. Na kilá naviac má vplyv najmä strava, jej množstvo a jej zloženie. Ale aj toxíny majú vplyv na našu hmotnosť.
pred 5 rokmi
Václav Neckář si prevzal Platinovú platňu vydavateľstva Supraphon za úspešný predaj svojho prvého vianočného albumu Mezi svými, ktorý vyšiel minulý rok.
pred 7 rokmi
Ich city sú ako oheň. Ich láska je ako hra. Ich stretnutie... bol omyl.