Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. mája 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od roku 1991 ubudlo na Slovensku viac ako stotisíc Maďarov

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 16.10.2013

Na Slovensku od roku 1991 ubudlo viac ako stotisíc Maďarov. Počty ostatných národnostných menšín, ako napríklad rómskej a rusínskej, naopak, mierne stúpali.
Od roku 1991 ubudlo na Slovensku viac ako stotisíc Maďarov
Zdroj obrázku: Wikipedia
 

Na Slovensku od roku 1991 ubudlo viac ako stotisíc Maďarov. Počty ostatných národnostných menšín, ako napríklad rómskej a rusínskej, naopak, mierne stúpali.

Vyplýva to zo správy o postavení národnostných menšín za vlaňajší rok, ktorou sa dnes bude na svojej 79. schôdzi zaoberať vláda. Správu na rokovanie vlády predkladá vedúci úradu vlády. V materiáli sa tiež píše, že sa príslušníci národnostných menšín líšia od príslušníkov väčšiny aj ich vzťahom k náboženstvu. Menšiny sú nábožnejšie. Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky zase dosahujú príslušníci menšín väčšinou nižšiu kvalifikáciu než obyvatelia z väčšiny.

Kabinet má dnes na stole aj dva návrhy, ktoré predkladá minister vnútra Robert Kaliňák. Rezort vnútra potrebuje do konca roka minúť 12 miliónov eur, peniaze pôjdu pre policajtov, záchranárov a na polygrafické služby. Pôvodne boli určené do iných oblastí, pre neukončené obstarávania však rezort požiadal vládu o ich presunutie. Obec Tešedíkovo v okrese Šaľa chce zasa zmeniť svoj názov na Pered. Obyvatelia obce o tom rozhodli v minuloročnom referende. O návrhu má dnes rozhodnúť vláda, ministerstvo vnútra však so zmenou nesúhlasí. Obec požiadala rezort vnútra o zmenu názvu ešte v roku 2012. Pered je historický názov, ktorý obyvatelia v bežnej konverzácii používajú dodnes, zároveň je to aj maďarský názov obce. Pered v roku 1948 komunisti premenovali podľa učenca, farára a pedagóga Samuela Tešedíka, ktorý vzdelával roľníkov. V obci žije viac obyvateľov maďarskej národnosti.

Vláda by na dnešnej schôdzi mala schváliť aj návrh ministra životného prostredia Petra Žigu, ktorý chce nevyčerpané pridelené peniaze z roku 2011 od ministerstva financií použiť na nákup osobných automobilov pre Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Ministerstvo financií pridelilo 12. septembra 2011 envirorezortu 220-tisíc eur pre SHMÚ na obstaranie náhradného zdroja elektrickej energie. SHMÚ kúpil náhradný zdroj elektrickej energie za 171 360 eur, pričom zvyšných 48 640 eur chce rezort životného prostredia presunúť na podpoložku Nákup osobných automobilov. Cieľom návrhu MŽP je obnoviť zastaraný vozový park na zabezpečovanie hlavných činností SHMÚ. Tento stav spôsobuje podľa rezortu závažné problémy až nefunkčnosť hydrologického a meteorologického monitoringu.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Šokujúci príbeh je bravúrne napísaný, dokonale nakrútený, herecké výkony sú excelentné a po viac než troch hodinách tohto filmu v divákovi ostane nezabudnuteľný dojem na celý život.
pred 6 rokmi
Svetoznáma textilná značka NEW YORKER si na Slovensku poprvýkrát vybrala oficiálnu tvár pre propagáciu svojho oblečenia. Spomedzi idolov slovenskej mládeže si zvolili úspešného speváka Martina Haricha!
pred 6 rokmi
Muzikál Lucie, větší než malé množství lásky bol už dlho pred premiérou považovaný za najväčšiu tohtoročnú muzikálovú udalosť v susedných Čechách.
pred 7 rokmi
Špeciálnu akciu pre občanov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Slovinska a Maďarska pripravilo Leopoldovo múzeum vo Viedni.
pred 8 rokmi
Posledná snímka o Harrym Potterovi zarobila za prvých päť dní plateného premietania na Slovensku 381 759 eur, čo sa dosiaľ nepodarilo žiadnemu inému filmu.
pred 18 rokmi
Autogénny tréning vznikol ako relaxačná metóda v roku 1926.
pred 7 rokmi
Súťaž hraných filmov nie je iba výberom toho najlepšieho, čo momentálne slovenská kinematografia v rámci hranej tvorby ponúka, ale súčasne zachytáva aj jednotlivé línie, ktoré sa v nej vyprofilovali.
pred 9 rokmi
Slávni moreplavci sa počas svojich výprav stretli s kultúrami mnohých krajín a boli to práve oni, čo objavili liečivú silu NONI.