Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Od pondelka budú vybavovať nové občianske preukazy

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 26.11.2013

Elektronická identifikačná karta je vybavená elektronickým kontaktným čipom, na ktorom budú uložené identifikačné údaje, ako napríklad meno, priezvisko, adresa bydliska, dátum narodenia občana a aj údaje o platnosti dokladu.
Od pondelka budú vybavovať nové občianske preukazy
Zdroj obrázku: Internet
 

Na oddelení dokladov nebudú v piatok 29. novembra prijímať žiadosti o vydanie občianskych preukazov. Tí, ktorí si potrebujú vybaviť nový doklad, tak môžu urobiť v pondelok 2. decembra.

Oddelenia dokladov už budú prijímať žiadosti o vydanie občianskych preukazov s kontaktným elektronickým čipom, tzv. elektronickú identifikačnú kartu. "Jej vydávanie je súčasťou procesu elektronizácie verejnej správy, v rámci ktorého budú občanom postupne sprístupnené elektronické služby verejnej správy prostredníctvom internetu. Spracovanie žiadostí o vydanie ostatných dokladov bude možné aj v piatok," informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová.

Elektronická identifikačná karta je vybavená elektronickým kontaktným čipom, na ktorom budú uložené identifikačné údaje, ako napríklad meno, priezvisko, adresa bydliska, dátum narodenia občana a aj údaje o platnosti dokladu. Naďalej bude slúžiť na preukazovanie totožnosti pri osobnom styku s úradmi a inštitúciami, navyše však so zabudovaným čipom poskytne aj možnosť preukazovania totožnosti v elektronickom prostredí. "Funkcia preukazovania totožnosti držiteľa je základná a nevyhnutná funkcia pri používaní elektronických služieb prostredníctvom internetu, či už vo verejnom, alebo v súkromnom sektore", upozornila Baloghová.

Občan má vždy možnosť slobodne sa rozhodnúť, či bude využívať občiansky preukaz len na preukázanie totožnosti, tak ako doteraz, alebo požiada aj o aktiváciu občianskeho preukazu s možnosťou využívania elektronických služieb verejnej správy a zaručeného elektronického podpisu (ZEP). V súčasnosti je možné ZEP využiť pri elektronickej komunikácii cez Ústredný portál verejnej správy (www.slovensko.sk) s obchodným či živnostenským registrom, katastrom nehnuteľností, s notármi, exekútormi a podobne. Takisto pri priamej komunikácii s daňovou a colnou sekciou Finančného riaditeľstva SR, so súdmi či štatistickým úradom.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Personálna agentúra zaoberajúca sa sprostredkov...
Nešátna agentúra domácej ošetrovateľskej staros...

590.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 2 izby, rozloha 53 m2, novosta...
1 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 76 m2, novostavb...
330 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 236 m2, balkón, ...

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
BMW 3er M-Sportpaket zvýrazňuje športové gény nového BMW 3er
pred 7 rokmi
V jedno zimné ráno sa však všetko zmení – a Mia príde o milovaných rodičov aj brata. Zrazu vidí samu seba, ako leží na nemocničnej posteli napojená na prístroje a pred očami sa jej odvíja celý život.
pred 8 rokmi
Tomu sa povie darček!
pred 9 rokmi
V bratislavskej mestskej časti Rusovce nakrúcali videoklip k skladbe Klid, mír a pokora, ktorý má režisérsky pod palcom Martin Hudák.
pred 6 rokmi
Začiatkom júna sa na Slovensku uskutoční unikátna športová charitatívna akcia. Za 5 dní prejde na bicykli cez Slovensko pelotón, ktorý budú tvoriť hendikepovaní športovci. Garde im bude robiť množstvo známych slovenských osobností.
pred 10 rokmi
Komédia Crazy, Stupid Love vytŕča z šedého priemeru svojim dejom, príjemnou hudbou a taktiež skvelými hereckými výkonmi.
pred 8 rokmi
Aj keď festival Zimný Kozel Žákovic Open nie je postavený na tom, že chce ohúriť prevratnými novinkami a ide skôr o kvalitnú slovenskú hudbu, na 7.decembra do bratislavského MMC je pripravené jedinečné prekvapenie.
pred 7 rokmi
Piesne budú súčasťou reedície albumu Mystery Girl (1989), ktorá by mala vyjsť 20. mája.