Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 17. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Obete znásilnenia sa môžu oddnes obrátiť na nemlcme.sk

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 25.11.2013

Dnešok je zároveň vyhlásený za Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného voči ženám.
Obete znásilnenia sa môžu oddnes obrátiť na nemlcme.sk
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Obetiam sexuálneho násilia už oddnes poskytuje útočisko a pomoc nový web nemlcme.sk. Dnešok je zároveň vyhlásený za Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného voči ženám.

Na Slovensku odhady počítajú s tisícmi znásilnení ročne, obete sa však na políciu odhodlajú nahlásiť iba desiatky prípadov. Dôvodom býva hlavne strach z reakcií okolia. Znásilnení tak zostávajú so svojou traumou v osamotení. Za projektom a portálom Nemlčme! stojí Dália Gregorová, ktorá na vlastnej koži zažila sexuálne násilie a verejne o tomto probléme prehovorila.

Autori spúšťajú projekt na Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného voči ženách, aj keď pripomínajú, že obeťou sexuálneho násilia môže byť človek akéhokoľvek pohlavia. Nápad vytvoriť portál pre všetky obete sexuálneho násilia, nielen ženy, nosila iniciátorka projektu Dália Gregorová v hlave už roky, svetlo sveta uzrel dnes. Definitívne sa ho rozhodla uskutočniť po tom, čo o svojej skúsenosti prehovorila verejne a napísala blog. Ten spustil nečakanú odozvu, otvoril diskusiu a vyvolal záujem. "Nečakala som to. Najviac ma prekvapilo, že v priebehu pár dní sa ozvali ďalšie obete sexuálneho násilia a boli ochotné o tom hovoriť. Zrazu som cítila veľkú úľavu. Tento pocit však čoskoro prerástol do pocitu zodpovednosti, pretože z vlastnej skúsenosti viem, aké ťažké je o tom hovoriť s kýmkoľvek, nieto ešte verejne. Pod dojmom spontánnej kladnej reakcie som sa rozhodla, že skúsim pomôcť aj ďalším, ktorí to potrebujú," povedala.

Projekt sa na filantropickom portáli ĽudiaĽuďom.sk v súčasnosti uchádza o podporu verejnosti, ktorá môže pomôcť jeho realizácii. "Portál a projekt ĽudiaĽuďom.sk je postavený na myšlienke ochoty ľudí nezištne pomáhať. Keď sme sa dozvedeli o iniciatíve pre podporu obetí sexuálneho násilia, ktorá vznikla presne v duchu tejto myšlienky, boli sme radi, že sme jej mohli poskytnúť jedno z prvých útočísk v slovenskom virtuálnom priestore," uviedol výkonný riaditeľ portálu Roland Kyška.

Portál pre obete sexuálneho násilia chce pokryť viaceré aspekty problému. Nechce byť iba miestom prvého kontaktu a podpory pre obete, svedkov a príbuzných, chce tiež poskytovať vstupnú bránu k odbornej pomoci a poskytnúť útočisko komunite, kde si môže vymieňať informácie. Rovnako by mal šíriť osvetu a vytvoriť priestor na poskytnutie hmotnej pomoci znásilneným. "Jedným z najkrikľavejších a, žiaľ, v dnešnej slovenskej spoločnosti ešte stále pomerne tabuizovaných a prehliadaných problémov, ktorý súvisí s celospoločenskou paradigmou odlišného vnímania ženského sveta, je násilie na ženách a v rámci neho hlavne sexuálne násilie. Som rada, že sa rýchlo sformoval malý akčný tím a že sa na webe a facebookovej stránke dostavila taká pozitívna odozva na jeho prvé kroky," zhrnula na záver aktivistka v oblasti práv žien a tajomníčka vládneho výboru pre rodovú rovnosť Oľga Pietruchová.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Pred štartom novej sezóny majstrovstiev sveta formuly 1
pred 8 rokmi
V ďalšej časti rozprávania o hypnóze sa dozviete o jednotlivých štádiách – stupňoch hypnózy, ich priebehu a účinku.
pred 8 rokmi
Luxusná limuzína s hybridným pohonom sa začne predávať na budúci rok.
pred 7 rokmi
Publikácia by sa mala na trh dostať vo februári 2013 prostredníctvom vydavateľstva HarperCollins.
pred 7 rokmi
Najnovšia akcia Jamesa Bonda má názov Skyfall a je to v poradí už 23-tí film najdlhšie trvajúcej série na strieborných plátnach.
pred 6 rokmi
Spoločnosť Nikon oslovila po celom svete vybraných lokálnych profesionálnych fotografov, aby sa podelili o svoje názory na to, čo bude v dohľadnej dobe vo fotografovaní „in“.
pred 7 rokmi
Andy a Lana Wachowskí, tvorcovia legendárnej trilógie Matrix, sa po dlhšej odmlke spojili s režisérom Tomom Tykwerom a natočili epický veľkofilm Atlas mrakov.
pred 10 rokmi
Speváčka Lucie Bílá má za sebou vskutku veľmi silný rok, po pracovnej i osobnej stránke. Plánovala sa rozdať svojim fanúšikom, čo sa jej bezpochyby podarilo v maximálnej možnej miere.