Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 20. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Obete znásilnenia sa môžu oddnes obrátiť na nemlcme.sk

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 25.11.2013

Dnešok je zároveň vyhlásený za Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného voči ženám.
Obete znásilnenia sa môžu oddnes obrátiť na nemlcme.sk
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Obetiam sexuálneho násilia už oddnes poskytuje útočisko a pomoc nový web nemlcme.sk. Dnešok je zároveň vyhlásený za Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného voči ženám.

Na Slovensku odhady počítajú s tisícmi znásilnení ročne, obete sa však na políciu odhodlajú nahlásiť iba desiatky prípadov. Dôvodom býva hlavne strach z reakcií okolia. Znásilnení tak zostávajú so svojou traumou v osamotení. Za projektom a portálom Nemlčme! stojí Dália Gregorová, ktorá na vlastnej koži zažila sexuálne násilie a verejne o tomto probléme prehovorila.

Autori spúšťajú projekt na Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného voči ženách, aj keď pripomínajú, že obeťou sexuálneho násilia môže byť človek akéhokoľvek pohlavia. Nápad vytvoriť portál pre všetky obete sexuálneho násilia, nielen ženy, nosila iniciátorka projektu Dália Gregorová v hlave už roky, svetlo sveta uzrel dnes. Definitívne sa ho rozhodla uskutočniť po tom, čo o svojej skúsenosti prehovorila verejne a napísala blog. Ten spustil nečakanú odozvu, otvoril diskusiu a vyvolal záujem. "Nečakala som to. Najviac ma prekvapilo, že v priebehu pár dní sa ozvali ďalšie obete sexuálneho násilia a boli ochotné o tom hovoriť. Zrazu som cítila veľkú úľavu. Tento pocit však čoskoro prerástol do pocitu zodpovednosti, pretože z vlastnej skúsenosti viem, aké ťažké je o tom hovoriť s kýmkoľvek, nieto ešte verejne. Pod dojmom spontánnej kladnej reakcie som sa rozhodla, že skúsim pomôcť aj ďalším, ktorí to potrebujú," povedala.

Projekt sa na filantropickom portáli ĽudiaĽuďom.sk v súčasnosti uchádza o podporu verejnosti, ktorá môže pomôcť jeho realizácii. "Portál a projekt ĽudiaĽuďom.sk je postavený na myšlienke ochoty ľudí nezištne pomáhať. Keď sme sa dozvedeli o iniciatíve pre podporu obetí sexuálneho násilia, ktorá vznikla presne v duchu tejto myšlienky, boli sme radi, že sme jej mohli poskytnúť jedno z prvých útočísk v slovenskom virtuálnom priestore," uviedol výkonný riaditeľ portálu Roland Kyška.

Portál pre obete sexuálneho násilia chce pokryť viaceré aspekty problému. Nechce byť iba miestom prvého kontaktu a podpory pre obete, svedkov a príbuzných, chce tiež poskytovať vstupnú bránu k odbornej pomoci a poskytnúť útočisko komunite, kde si môže vymieňať informácie. Rovnako by mal šíriť osvetu a vytvoriť priestor na poskytnutie hmotnej pomoci znásilneným. "Jedným z najkrikľavejších a, žiaľ, v dnešnej slovenskej spoločnosti ešte stále pomerne tabuizovaných a prehliadaných problémov, ktorý súvisí s celospoločenskou paradigmou odlišného vnímania ženského sveta, je násilie na ženách a v rámci neho hlavne sexuálne násilie. Som rada, že sa rýchlo sformoval malý akčný tím a že sa na webe a facebookovej stránke dostavila taká pozitívna odozva na jeho prvé kroky," zhrnula na záver aktivistka v oblasti práv žien a tajomníčka vládneho výboru pre rodovú rovnosť Oľga Pietruchová.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Dizajn, vývoj, automatizácia, výrobné linky, CN...
Dovoz a predaj filtrov na odstránenie mechanick...

116 800.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 150 m2, balkón, ...
114 990.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 70 m2
11.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 1 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 12 rokmi
Spojenie slov vegetariánska strava a deti vzbudzuje kontroverzné reakcie. Na jednej strane môže podľa odborníkov predstavovať pre deti zdravotné riziko, zástancovia vegetariánstva naopak presadzujú jeho pozitíva.
pred 8 rokmi
Vydavateľstvo Supraphon pripravuje počas jesene na vydanie mnoho titulov rôznych hudobných žánrov. Od výberových albumov nezabudnuteľných mien českej populárnej hudby až k aktuálnym debutom nastupujúcej generácie.
pred 8 rokmi
Ministerstvo vnútra registrovalo na konci vlaňajška 2,538 mil. vozidiel, z ktorých povinné zmluvné poistenie malo 2,355 milióna.
pred 7 rokmi
Dvíha latku svojej hudobnej kariéry stále vyššie! Speváčka Celeste Buckingham sa rozhodla využiť svoje úspechy na dobrú vec. Tentokrát je ňou podpora mladých hudobných talentov.
pred 10 rokmi
Slovenská tanečnica Melánia Kasenčáková alias Lady Mel si turné, ktoré absolvovala po boku amerického rappera Kanyeho Westa, naplno užívala.
pred 9 rokmi
Nové kombi poskytuje veľkorysý batožinový priestor a atraktívnu ponuku výkonných a účinných motorov.
pred 8 rokmi
Barchetta pod karosériou ukrýva techniku Ferrari 458 Spider
pred 10 rokmi
Myšlienku slovenskej Nadácie Integra vybudovať v Keni ekoturistické centrum, zabezpečiť prísun turistov a dať tak prácu ľuďom podporila vláda sumou viac ako 220-tisíc eur.