Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 04. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Obete znásilnenia sa môžu oddnes obrátiť na nemlcme.sk

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 25.11.2013

Dnešok je zároveň vyhlásený za Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného voči ženám.
Obete znásilnenia sa môžu oddnes obrátiť na nemlcme.sk
Zdroj obrázku: Dreamstime.com/databanka
 

Obetiam sexuálneho násilia už oddnes poskytuje útočisko a pomoc nový web nemlcme.sk. Dnešok je zároveň vyhlásený za Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného voči ženám.

Na Slovensku odhady počítajú s tisícmi znásilnení ročne, obete sa však na políciu odhodlajú nahlásiť iba desiatky prípadov. Dôvodom býva hlavne strach z reakcií okolia. Znásilnení tak zostávajú so svojou traumou v osamotení. Za projektom a portálom Nemlčme! stojí Dália Gregorová, ktorá na vlastnej koži zažila sexuálne násilie a verejne o tomto probléme prehovorila.

Autori spúšťajú projekt na Medzinárodný deň eliminácie násilia páchaného voči ženách, aj keď pripomínajú, že obeťou sexuálneho násilia môže byť človek akéhokoľvek pohlavia. Nápad vytvoriť portál pre všetky obete sexuálneho násilia, nielen ženy, nosila iniciátorka projektu Dália Gregorová v hlave už roky, svetlo sveta uzrel dnes. Definitívne sa ho rozhodla uskutočniť po tom, čo o svojej skúsenosti prehovorila verejne a napísala blog. Ten spustil nečakanú odozvu, otvoril diskusiu a vyvolal záujem. "Nečakala som to. Najviac ma prekvapilo, že v priebehu pár dní sa ozvali ďalšie obete sexuálneho násilia a boli ochotné o tom hovoriť. Zrazu som cítila veľkú úľavu. Tento pocit však čoskoro prerástol do pocitu zodpovednosti, pretože z vlastnej skúsenosti viem, aké ťažké je o tom hovoriť s kýmkoľvek, nieto ešte verejne. Pod dojmom spontánnej kladnej reakcie som sa rozhodla, že skúsim pomôcť aj ďalším, ktorí to potrebujú," povedala.

Projekt sa na filantropickom portáli ĽudiaĽuďom.sk v súčasnosti uchádza o podporu verejnosti, ktorá môže pomôcť jeho realizácii. "Portál a projekt ĽudiaĽuďom.sk je postavený na myšlienke ochoty ľudí nezištne pomáhať. Keď sme sa dozvedeli o iniciatíve pre podporu obetí sexuálneho násilia, ktorá vznikla presne v duchu tejto myšlienky, boli sme radi, že sme jej mohli poskytnúť jedno z prvých útočísk v slovenskom virtuálnom priestore," uviedol výkonný riaditeľ portálu Roland Kyška.

Portál pre obete sexuálneho násilia chce pokryť viaceré aspekty problému. Nechce byť iba miestom prvého kontaktu a podpory pre obete, svedkov a príbuzných, chce tiež poskytovať vstupnú bránu k odbornej pomoci a poskytnúť útočisko komunite, kde si môže vymieňať informácie. Rovnako by mal šíriť osvetu a vytvoriť priestor na poskytnutie hmotnej pomoci znásilneným. "Jedným z najkrikľavejších a, žiaľ, v dnešnej slovenskej spoločnosti ešte stále pomerne tabuizovaných a prehliadaných problémov, ktorý súvisí s celospoločenskou paradigmou odlišného vnímania ženského sveta, je násilie na ženách a v rámci neho hlavne sexuálne násilie. Som rada, že sa rýchlo sformoval malý akčný tím a že sa na webe a facebookovej stránke dostavila taká pozitívna odozva na jeho prvé kroky," zhrnula na záver aktivistka v oblasti práv žien a tajomníčka vládneho výboru pre rodovú rovnosť Oľga Pietruchová.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Ďalší umelec pop-artu vo viedenskej Albertine
pred 9 rokmi
Po piatich rokoch a triumfálnom úspechu sa bard Tony Bennett vracia s pokračovaním kompilácie Duets.
pred 8 rokmi
Po tom, ako Affleckov film Argo (2012) získal Oscara pre najlepší film, sa herec a režisér chopil holiaceho strojčeka.
pred 9 rokmi
Turek Sultan Kösen je s výškou 251 centimetrov zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov ako najvyšší človek na svete.
pred 9 rokmi
Kanadský režisér James Cameron o očakávanej 3D verzii jeho filmu Titanic (1997) povedal, že bude "intímnejšia", než pôvodná snímka.
pred 6 rokmi
Hitmaker Peter Nagy má po 6-tich rokoch nový album.
pred 7 rokmi
Pätnásty ročník podujatia poteší filmových nadšencov, ktorí sa o kinematografii chcú dozvedieť o čosi viac, ale i detských divákov.
pred 6 rokmi
Verí, že bude veľká hviezda... Má osem rokov, energie na rozdávanie a vo svojom debutovom singli presviedča o tom, že „Všetko sa dá“. Nech sa páči, na scénu prichádza Olívia.