Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 12. decembra 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Obete násilia získajú garanciu odškodnenia za traumu

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 21.05.2013

Novelizuje sa aj výpočet odškodnenia, ktoré má teraz nejednoznačný výklad, do zákona sa pridáva veta, že pri odškodnení za spôsobenú morálnu škodu je to desaťnásobok minimálnej mzdy.
Obete násilia získajú garanciu odškodnenia za traumu
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Obete znásilnenia či sexuálneho násilia alebo zneužívania budú mať zákonom úplne jednoznačne garantované, že na jednej strane majú nárok na vyplatenie odškodnenia prípadnej fyzickej ujmy na zdraví a na druhej strane aj právo na odškodnenie za spôsobenú morálnu škodu. Tá môže spočívať v psychickej traume, strese, úzkosti či frustrácii. Do zákona o odškodňovaní osôb poškodených násilnými trestnými činmi sa teraz spresnenie tohto oprávnenia za morálnu ujmu dostáva prostredníctvom novely, ktorú dnes schválil parlament.

"Aby sa nemohlo stať, že teoreticky by nebola priznaná tá náhrada, pokiaľ samozrejme vznikla," vysvetlil minister spravodlivosti Tomáš Borec. Spomínané dva nároky na odškodnenie sa nebudú vzájomne podmieňovať.

Novelizuje sa aj výpočet odškodnenia, ktoré má teraz nejednoznačný výklad. Do zákona sa pridáva veta, že pri odškodnení za spôsobenú morálnu škodu je to desaťnásobok minimálnej mzdy. V súvislosti so samotným konaním o poskytnutí odškodnenia sa podľa návrhu novely zjednotia lehoty na podanie žiadosti. Bude to do šiestich mesiacov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozsudku alebo trestného rozkazu. Aj v prípade, že súd v trestnom konaní poškodeného s jeho nárokom odkázal na občianske súdne konanie alebo konanie pred iným orgánom, žiadosť treba podať do šiestich mesiacov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Novela by mala pomôcť predísť aj možným problémom v súvislosti s odškodňovaním podľa zákonov o súdnej rehabilitácii a dvoch zákonov o zmiernení niektorých majetkových a iných krívd z minulosti. Z týchto zákonov vyplýva, že pre odškodnenia je potrebné v určitých časových úsekoch postupne emitovať dlhopisy a postupne ich vydávať vo vzťahu k priznaným nárokom odškodňovaných osôb.

S emisiou a vydávaním dlhopisov však vznikajú okrem nákladov na úroky a výplaty istín aj ďalšie náklady, vyplývajúce zo sadzobníka Centrálneho depozitára cenných papierov, kde sú v súčasnosti zaknihované všetky cenné papiere. Sú to napríklad poplatky za registráciu emisie a poplatky za vytvorenie a správu účtu majiteľa cenného papiera, teda odškodňovanej osoby. Aby emisia štátnych cenných papierov nevyvolávala neprimerane vysoké súvisiace náklady, vyžaduje sa emitovanie minimálne efektívneho objemu emisie. V súčasnosti by to museli byť dlhopisy za 30 miliónov eur. "Pokiaľ viem, tak sa zatiaľ nevyužila žiadna emisia, žiadna nebola vydaná. Aj z tohto dôvodu sme navrhli, aby toto bolo vypustené zo zákona a aby to zbytočne nespôsobovalo problémy," povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Peniaze vyčleňované na odškodnenie však majú byť prioritne používané na vyplácanie náhrad oprávneným osobám. Novela umožní vyplatiť odškodnenie v hotovosti alebo prevodom na účet, ktorý uvedie oprávnená osoba aj v tých prípadoch, keď sa podľa platnej právnej úpravy uspokojovali nároky oprávnených osôb výlučne prostredníctvom štátnych cenných
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Úspešne sa zaoberáme: 1. návrhom a dodávkou alt...
Umelecké sochy a sošky, betónové sochy, bronzov...

650.00 € /mesiac
Na prenájom byt, 3 izby, rozloha 74 m2
342.00 € /mesiac
Na prenájom kancelársky priestor, rozloha 38 m2
107 000.00 €
Na predaj byt, 2 izby, rozloha 66 m2, novostavba

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Pitbull má v hudobnom svete cveng niet pochýb, aj keď na druhú stranu treba úprimne uznať, že sám o sebe by tento raper a tiež vyhľadávaný producent veľa vody nenamútil.
pred 5 rokmi
Pred Vianocami sa pozrieme na tituly, ktoré netreba prehliadnuť, pretože by mohli byť ideálnym vianočným darčekom.
pred 10 rokmi
Aj vám sa stalo, že ste zo svojej zlej nálady obviňovali počasie? Vedci zistili, že ideálna teplota, pri ktorej organizmus nepociťuje záťaž je 22,2 stupňa Celzia.
pred 7 rokmi
Do konca tohto roka sa na trh pre uplynutie ochrannej lehoty dostane postupne až takmer 1,9 mld. akcií, čo je v porovnaní s primárnou emisiou približne päťnásobok.
pred 8 rokmi
Automobilka Kia do úpravy výrobných technológií na produkciu nového modelu investovala vyše 40 miliónov eur.
pred 7 rokmi
Do bratislavského Nu Spirit Clubu zavíta v júli Serengeti, majster slova a rázny básnik z amerického Chicaga, ktorý patrí k novej vlne rapperov popierajúcich staré hiphopové pravidlá.
pred 6 rokmi
Dej filmu Zimný príbeh plný zázrakov, poprepájaných osudov a odvekého konfliktu dobra a zla sa odohráva počas viac ako jedného storočia v mýtickom prostredí New Yorku.
pred 10 rokmi
Neverbálnou komunikáciou získavame predovšetkým informácie o emóciách, čo vyplýva z existencie úzkych väzieb medzi fyziologickými a emocionálnymi stavmi,...