Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 25. apríla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Obchodník s ľuďmi často svoju obeť dlhšie pozná

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 10.09.2012

Podľa odborníčky na boj proti obchodovaniu s ľuďmi sú veľmi ohrození bývalí chovanci detských domovov ale aj vysokoškoláci.
Obchodník s ľuďmi často svoju obeť dlhšie pozná
Zdroj obrázku: Internet
 

Typický obchodník s ľuďmi je často blízka osoba obete, napríklad bývalý spolužiak alebo spolužiačka zo základnej školy. Tvrdí to Nadežda Šindlerová z Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality Košice.

Podľa Šindlerovej obchodníci s ľuďmi majú vypracovaný profil náborára. Niekedy je ním krajan obete. Často je takýmto náborárom človek blízky obete, "Je to buď blízka osoba, ktorú ste roky nevideli, napríklad spolužiak či spolužiačka zo základnej školy, ktorý sa zrazu objaví a láka hlavne nezamestnaných na pekné fotografie, kde žije on," vysvetľuje pracovníčka infocentra. Podľa nej ide v týchto prípadoch o zneužitie dôvery, ktorá je vo vzťahu vypestovaná a ktorú náborár zneužije. Šindlerová hovorí tiež o prípadoch, kedy je páchateľom obchodu s ľuďmi rodina obete. Týka sa to predovšetkým ľudí zo sociálne slabších prostredí.

Veľkým problémom je podľa Šindlerovej aj situácia v detských domovoch. "Z detských domovov vyskakuje kategória 18-ročných zverencov, ktorí odchádzajú s určitou našetrenou sumou peňazí, a práve títo sa stávajú ľahkou korisťou," hovorí. V týchto prípadoch náborár vychádza z faktu, že ľudia z detských domovov nemajú rodinu, nemajú sa kam vrátiť.

Čo sa týka sociálnych pomerov, z ktorých pochádzajú obete obchodovania s ľuďmi, podľa Šindlerovej nastáva v tejto oblasti zmena. "Kým dlhšie sa hovorilo, že ide o jednoduché sociálne pomery, napríklad rómske osady, teraz máme v štatistikách aj stredoškolákov, dokonca aj vysokoškolákov," povedala Šindlerová agentúre SITA. Spomína, že nedávno zaznamenali prípad vysokoškoláčky, ktorá išla pracovať ako čašníčka do Grécka, a zažila niektoré znaky obchodovania, napríklad pozbierali ľuďom pasy, obmedzovali ich v pohybe a zmluva bola v angličtine. Práve znenie pracovnej zmluvy by malo byť podľa Šindlerovej v zrozumiteľnej reči a pridáva ďalší príklad zo svojej praxe: "Boli aj prípady, že v angličtine niekde pod čiarou bolo napísané, že keď na farme nebude práca, tak bude vykonávať erotické služby, a došlo k tomu, že ako naschvál práca na farme nebola. Naštastie sa tejto dievčine podarilo utiecť," hovorí.

Slovensko patrí v boji proti obchodovaniu s ľuďmi vo svete medzi najlepšími. Tvrdí to hodnotiaca správa vlády Spojených štátov amerických, v ktorej Slovensko dostalo druhý rok po sebe známku "jedna". Americká strana nám však dáva do pozornosti dve oblasti, v ktorým by sme sa mohli ešte zlepšiť. Prvou je venovanie sa aj marginalizovaným skupinám obyvateľstva, ako sú rómske komunity, ktoré sú podľa Američanov zvlášť vystavené riziku obchodovania s ľuďmi. Druhou oblasťou má byť zlepšenie zberu údajov, aby sa na boji proti tejto kriminalite mohla podieľať celá verejná správa.

V našej krajine pre obete obchodovania s ľuďmi slúži aj národná linka na telefónnom čísle 0800 800 818. Od roku 2008, keď bol vytvorený Program podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmi, poskytli podľa ministerstva vnútra pomoc 109 obetiam tohto trestného činu. Najnovšími trendami v tejto oblasti kriminality je odklon od obchodovania s ľuďmi pre sexbiznis, pričom do popredia sa dostáva zneužívanie v oblasti fyzickej práce, na stavbách, v potravinárskom priemysle, na farmách, v poľnohospodárstve, kde cieľovou skupinou sú muži. Okrem toho v poslednom čase sa zo Slovenska stala aj cieľová krajina, čo znamená, že obete obchodovania zo Slovenska nielen pochádzajú, či krajinou prechádzajú, ale tu aj končia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 7 rokmi
Podľa odborníčky na boj proti obchodovaniu s ľuďmi sú veľmi ohrození bývalí chovanci detských domovov ale aj vysokoškoláci. Odkaz na článok: http://server.sk/zaujimavosti/spravy-z-domova/obchodnik-s-ludmi-casto-svoju-obet-dlhsie-pozna/

Dobre nebezpečné, ten dodtok, ak nebude na farme práca, tak budú musieť ponúkať erotické služby ma dostal. Takéto prípady by mali zverejňovať v TV.

 

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 6 rokmi
Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v decembri urobila projekt Včasná diagnostika zrakových porúch v materských školách, ktorý priniesol zaujímavé výsledky.
pred 7 rokmi
Príbeh voľného pokračovania komédie Líbáš jako Bůh začína vo chvíli, keď staré manželské zväzky sú definitívnou minulosťou a Helena s Františkom sa pokúšajú začať nový, spoločný život.
pred 8 rokmi
Facebook pridal pridáva video-chat, týmto krokom zareagoval na novú sociálnu službu Google+.
pred 8 rokmi
Včera sa otvorili brány 4. ročníka medzinárodného festivalu animovaného filmu Fest Anča.
pred 7 rokmi
Najznámejšie je zrejme sójové mlieko a mnoho ľudí žije v presvedčení, že je to zdravá a bezpečná alternatíva a náhrada mlieka živočíšneho. Ďalej existujú mlieka ovsené, ryžové, orechové, ...
pred 6 rokmi
Tony Stark stojí tento raz proti nepriateľovi, ktorého sila a pôsobenie nepozná hraníc. Všetko, čo Stark budoval sa ocitne v troskách a to jediné, na čom teraz záleží je v rukách nepriateľa. Nezostáva nič iné, ako nájsť a potrestať vinníkov.
pred 4 rokmi
Katy Perry melodramaticky zareagovala po tom, ako po nej na pódiu hodili lízanku. Počas koncertu v austrálskom Melbourne veľmi dôveryhodne predstierala odpadnutie.
pred 8 rokmi
Tesne pred začiatkom letnej festivalovej sezóny nakrútila skupina Polemic video k svojmu novému singlu Hora vysoká. Jeho hlavným hrdinom sa stal pouličný hudobník Ivan Holinka.