Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. januára 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Občania SR môžu voliť prezidenta iba na území Slovenska

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 23.01.2014

Voliči trvalo žijúci na Slovensku potrebujú na hlasovanie o budúcej hlave štátu občiansky preukaz, občania bez trvalého pobytu volia prezidenta s pasom.
Občania SR môžu voliť prezidenta iba na území Slovenska
Zdroj obrázku: Internet
 

Voliť prezidenta môžu v marcových voľbách všetci občania Slovenskej republiky, ktorí budú mať 15. marca najmenej 18 rokov a zdržiavajú sa v deň volieb na území Slovenskej republiky. Nemusia mať pritom trvalé bydlisko na Slovensku.

V takomto prípade musia svoju totožnosť vo voľbách preukázať pasom. Pas je ako preukaz totožnosti vo voľbách prezidenta prípustný, ale len pre oprávnených voličov, ktorí nemajú trvalý pobyt na území SR. Podľa zákona o spôsobe voľby prezidenta Slovenskej republiky, o ľudovom hlasovaní o jeho odvolaní sa voľba koná na území Slovenskej republiky. Iný spôsob hlasovania - voľbu poštou, či hlasovanie na zastupiteľských úradoch zákon nepozná, agentúru SITA o tom informovala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová. Zo zahraničia sa poštou hlasuje v prípade parlamentných volieb. V prípade volieb do Európskeho parlamentu (EP) môžu mimo Slovenska voliť občania SR, ktorí žijú v inom členskom štáte únie.

Občan SR, ktorý nemá trvalé bydlisko v SR, môže prísť počas volebného dňa do ktorejkoľvek volebnej miestnosti a hlasovať tu s platným cestovným dokladom. Hlasovanie mu okrsková volebná komisia umožní. Voliča dopíše do zoznamu oprávnených voličov a do jeho pasu v časti poznámky mu vyznačí, že hlasoval. Uvedie tam číslo okrsku, v ktorom hlasoval, dátum a podpis predsedu a podpredsedu volebnej komisie. Zamedzí sa tým opakovanému hlasovaniu, doplnila Eva Chmelová, ktorú vláda v stredu 22. januára menovala za zapisovateľku ÚVK pre prezidentské voľby.

Všetci voliči s trvalým bydliskom na Slovensku, ktorí sa budú chcieť zúčastniť na rozhodovaní o budúcej hlave štátu, potrebujú občiansky preukaz. Ten poskytuje všetky nevyhnutné údaje, aby voliča členovia volebnej komisie zaznamenali v zozname voličov a potom mu umožnili hlasovanie. Ak volič nemá žiaden preukaz totožnosti, môže mu ho vo voličskej miestnosti nahradiť svedectvo dvoch osôb známych volebnej komisii, ktoré dosvedčia, že ide o konkrétnu osobu. Aj takýto volič však musí byť zapísaný v zozname voličov. Na základe svedectva nebude dopísaný do zoznamu voličov, len sa potvrdí, že je to ten, kto je uvedený v zozname voličov. Potvrdiť totožnosť voliča bez občianskeho preukazu či pasu môžu aj členovia volebnej komisie, ak ho poznajú.

Okrsková volebná komisia dopíše voliča do zoznamu oprávnených voličov podľa zákona aj na základe rozhodnutia súdu, na základe voličského preukazu a tiež osobu, ktorá sa občianskym preukazom preukáže, že má trvalý pobyt v mieste, ktoré patrí do volebného okrsku. Ak volič vopred vie, že v deň volieb nebude v mieste svojho trvalého bydliska, môže voliť aj v inom volebnom okrsku. Na to si potrebuje vybaviť voličský preukaz. Voličské preukazy budú na požiadanie vydávať obce. Ako dodala pre SITA Eva Chmelová, obce začnú voličské preukazy vydávať prvý februárový týždeň. Požiadať o voličský preukaz sa dá už dnes. Voličské preukazy sa vydávajú zvlášť pre prvé a druhé kolo voľby. Tí, čo vedia, že budú voliť v oboch kolách voľby mimo svojho domova, môžu naraz požiadať o oba voličské preukazy. Voliči, ktorí budú hlasovať na voličský preukaz, by nemali zabudnúť, že na hlasovanie potrebujú aj preukaz totožnosti.

Prvé kolo volieb prezidenta SR sa uskutoční v sobotu 15. marca. Ak sa v ňom prezident nezvolí, druhé kolo bude o dva týždne, v sobotu 29. marca. Voľby budúcej hlavy štátu sa konajú od 7:00 do 22:00. V prípade, že si to vyžadujú miestne podmienky, môže starosta obce určiť skorší začiatok hlasovania. Volebné miestnosti však musia byť otvorené do 22:00. Nového prezidenta slávnostne inaugurujú 15. júna.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Podľa jedného z hlavých výrobcov čokolády v roku 1993 minuli obyvatelia Veľkej Británie na čokoládu viac ako tri miliardy libier – čo predstavuje 8,72 kg čokolády...
pred 5 rokmi
Bývalý mafiánsky boss Giovanni Manzoni (Robert De Niro), jeho rázna manželka Maggie (Michelle Pfeiffer) a ich dve deti sú za príkladnú spoluprácu so zákonom umiestnení do programu na ochranu svedkov.
pred 4 rokmi
Česko - slovenský boyband United5 má na konte ďalší singel s názvom Can you hear me.
pred 4 rokmi
Prioritou českého hudobníka je písať pesničky a starať sa o rodinu.
pred 6 rokmi
Takto bude vyzerať nová generácia C4 Picasso
pred 7 rokmi
Pavel Šporcl na novej nahrávke dokazuje, že je všestranným huslistom, ktorý okrem klasickej hudby rád objavuje aj iné žánre.
pred 7 rokmi
Novinka bol tretí zo štyroch albumov ostravskej speváčky Heidi Janků, ktoré vydala vo vydavateľstve Supraphon.
pred 8 rokmi
Pomôcť má magnetická rezonancia. U ľudí, ktorým neskôr diagnostikujú toto ochorenie, sa podľa najnovšieho výskumu zmenšuje mozog