Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 15. decembra 2018, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

O niekoľko týždňov by malo byť známe, ako obce šetria

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 12.04.2013

V októbri minulého roka sa Združenie miest a obcí Slovenska podpísalo pod memorandum, v ktorom vyhlásilo, že samosprávy pomôžu štátu udržať deficit verejných financií na úrovni 2,9 percenta.
O niekoľko týždňov by malo byť známe, ako obce šetria
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Mestá a obce musia do konca apríla odovzdať výkazy o tom, ako narábali s rozpočtami v prvom štvrťroku. Po vyhodnotení údajov sa ukáže, ako sa samosprávam darí napĺňať požiadavky vlády na zabezpečenie finančnej stability.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa podpisom memorandom o spolupráci v októbri minulého roka zaviazalo, že samosprávy sa budú správať zodpovedne, aby ušetrili päť percent na mzdových nákladoch a desať percent na tovaroch a službách. Riaditeľ sekcie ekonomiky ZMOS Jaroslav Mrva tvrdí, že teraz je ešte predčasné hovoriť, ako na tom obce so šetrením sú. Výsledky by mohli byť podľa neho známe začiatkom mája.

Údaje z výkazov zašlú metodici príslušných daňových úradov do Datacentra. Jana Marková, hlavná analytička CRIF - Slovak Credit Bureau, ktoré je prevádzkovateľom Bankového a nebankového registra na Slovensku, hovorí, že ich spoločnosť sa k výsledkom dostane asi na prelome mája a júna. Už teraz sa však podľa nej črtajú určité rezervy, ktoré obce majú. Zefektívniť by sa malo vyberanie miestnych daní. Z analýzy CRIF tiež vyplýva, že samosprávy prestali rozbiehať nové investície. Nemajú totiž dostatok voľných vlastných zdrojov a obmedzili aj čerpanie bankových úverov. Ako Mrvová ďalej tvrdí, problémové je aj financovanie prostredníctvom eurofondov. Obce si často musia zobrať úver na preklenutie obdobia, v ktorom musia uhrádzať faktúry za investície, kým skutočne dostanú peniaze z fondov, vysvetľuje analytička.

Podpísaním memoranda s vládou sa mestá a obce zaviazali, že pomôžu vláde dosiahnuť rozpočtové ciele na rok 2013, a to udržať deficit verejných financií na 2,9 percenta tak, aby Slovensko dodržalo svoje záväzky voči EÚ vyplývajúce z Paktu stability a rastu. Štát od miest a obcí očakáva, že budú pracovať s prebytkovými rozpočtami.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 4 rokmi
Na skladbe aj klipe sa podieľali dídžeji Drozďo a Demex.
pred 5 rokmi
Spevák Itcho Pčelár s kapelou Jamestown urobil radosť fanúšikom v českej stovežatej metropole, keď im len pár dní pred Vianocami osobne predstavil svoj debutový album „Divadlo bláznov“.
pred 8 rokmi
Dlhodobý stres ohrozuje zdravie! Treba oddychovať! Kým krátkodobý stres v primeranej intenzite môže na organizmus vplývať pozitívne, ten dlhodobý môže časom spôsobiť až smrť.
pred 3 rokmi
KUNES robí Slovensku dobré meno na svetovej hudobnej scéne!
pred 6 rokmi
"Je to o šanci rozpovedať viac z toho úžasného príbehu s hereckým obsadením, ktoré sme dali dohromady," uviedol dôveryhodný zdroj pre magazín The Hollywood Reporter.
pred 7 rokmi
Zo zistení aktivistov vyplýva, že ženy síce dbajú viac o bezpečnosť svojich ratolestí, no častejšie nepoznajú pravidlá bezpečnosti a nevedia správne pripútať dieťa v sedačke.
pred 9 rokmi
Pod slovom rakovina sa skrýva až dvesto komplexných chorôb, ktorých vznik a príčiny ešte vždy nepoznáme. Všetci však majú...
pred 5 rokmi
Snímka Francisa Lawrencea zvíťazila v kategóriách Film roka, Najlepší ženský herecký výkon a Najlepší mužský herecký výkon.