Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

O niekoľko týždňov by malo byť známe, ako obce šetria

Zdroj: SITA, redaktor: redakcia , pridané: 12.04.2013

V októbri minulého roka sa Združenie miest a obcí Slovenska podpísalo pod memorandum, v ktorom vyhlásilo, že samosprávy pomôžu štátu udržať deficit verejných financií na úrovni 2,9 percenta.
O niekoľko týždňov by malo byť známe, ako obce šetria
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Mestá a obce musia do konca apríla odovzdať výkazy o tom, ako narábali s rozpočtami v prvom štvrťroku. Po vyhodnotení údajov sa ukáže, ako sa samosprávam darí napĺňať požiadavky vlády na zabezpečenie finančnej stability.

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa podpisom memorandom o spolupráci v októbri minulého roka zaviazalo, že samosprávy sa budú správať zodpovedne, aby ušetrili päť percent na mzdových nákladoch a desať percent na tovaroch a službách. Riaditeľ sekcie ekonomiky ZMOS Jaroslav Mrva tvrdí, že teraz je ešte predčasné hovoriť, ako na tom obce so šetrením sú. Výsledky by mohli byť podľa neho známe začiatkom mája.

Údaje z výkazov zašlú metodici príslušných daňových úradov do Datacentra. Jana Marková, hlavná analytička CRIF - Slovak Credit Bureau, ktoré je prevádzkovateľom Bankového a nebankového registra na Slovensku, hovorí, že ich spoločnosť sa k výsledkom dostane asi na prelome mája a júna. Už teraz sa však podľa nej črtajú určité rezervy, ktoré obce majú. Zefektívniť by sa malo vyberanie miestnych daní. Z analýzy CRIF tiež vyplýva, že samosprávy prestali rozbiehať nové investície. Nemajú totiž dostatok voľných vlastných zdrojov a obmedzili aj čerpanie bankových úverov. Ako Mrvová ďalej tvrdí, problémové je aj financovanie prostredníctvom eurofondov. Obce si často musia zobrať úver na preklenutie obdobia, v ktorom musia uhrádzať faktúry za investície, kým skutočne dostanú peniaze z fondov, vysvetľuje analytička.

Podpísaním memoranda s vládou sa mestá a obce zaviazali, že pomôžu vláde dosiahnuť rozpočtové ciele na rok 2013, a to udržať deficit verejných financií na 2,9 percenta tak, aby Slovensko dodržalo svoje záväzky voči EÚ vyplývajúce z Paktu stability a rastu. Štát od miest a obcí očakáva, že budú pracovať s prebytkovými rozpočtami.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Dizajn Aston Martin Project AM310 si zachováva charakteristické znaky vozidiel Aston Martin.
pred 8 rokmi
Poznáte ho podľa kladiva. Bez neho neurobí ani krok. Je to boh a tiež rebel. A možno sa stane legendou.
pred 6 rokmi
Film zatiaľ nemá režiséra a ešte doň neobsadili žiadneho herca.
pred 11 rokmi
Audi A3 Cabriolet: Kabriolety majú veľkú moc.
pred 15 rokmi
Skutočná lahôdka pre milovníkov domácej, teda skôr českej populárnej hudby. Hudobný mág, a minimálne na európskej úrovni uznávaný hudobný skladateľ Karel Svoboda, oslávil na sklonku minulého roku 65. narodeniny a niekdajší hudobný gigant Supraphon ..
pred 5 rokmi
Joe Ransom nie je práve príjemným chlapíkom, ktorý by sa hneď s každým kamarátil. Je to horkokrvný tvrďas, ktorý sa často viac než rozumom riadi vlastnými inštinktmi. A tie ho bohužiaľ už párkrát priviedli do sporu so zákonom a tiež do basy.
pred 8 rokmi
Karikatúry s politickou a aktuálnou spoločenskou tematikou putujú po desiatich slovenských mestách do októbra 2011.
pred 7 rokmi
Štúdia nabitá modernými technológiami